Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Варненски депутат купува кораб с жито, за да нахрани съселяните си

Разбойническа банда отвлича и тормози народния представител след края на мандата му

Неделя, 15 Януари 2017 14:17
Източник: Moreto.net   
Ако в днешна България думата „депутат“ не е от най-любимите на народа, то в началото на миналия век, за жителите на няколко варненски села тя е равнозначна на благороден и готов да помага на гладуващите човек. Мъж, спасил от глад „електората“.

Варненският депутат от XV Обикновено Народно събрание Илия Стаматов купува цял кораб с жито, за да нахрани жителите на селата – Изгрев, Калиманци и Левски!

Не се знае точната дата, нито денят, когато народният избраник осигурява житото, за своите земляци. Днес в Изгрев се говори, че това става някъде между 1912-1914 година. Тогава са гладни, военни години. Много от хората страдат и Стаматов решава да действа. Още повече, че той чувства известна вина, казват родственици.

Но, откъде това желание у Илия Стаматов да помага? Той е син на Стамат чорбаджи, за когото се смята, че е един от първите заселници на село Гюндоглу – днес Изгрев. Стамат е част от местните поборници за църковна независимост във Варненския край и логично предава любовта към родината на сина си Илия.

Когато бащата се споминал Илия Стаматов наследява голям земеделски имот в селото. Мъжът набързо организира стопанство и става популярен сред съселяните си, като изключително трудолюбив и находчив мъж.

Земеделието не е достатъчно за Илия. Той решава да построи голяма воденица в родното си село. Стаматов решава да я направи по европейски образец и наема френски инженери, които изработват цялостния проект.

Работниците вдигат воденицата край Изгревската река. Дълго време тук се произвежда едно от най-добрите брашна в региона ни. От околните села са ни завиждали за бялото и качествено брашно, с което нашите предци правели хляба си, твърдят сега в Изгрев.

Амбициозният Стаматов оборудва воденицата по последна мода за тогавашното време, а вътре работят машини „Брато“ и „Еврика“. Илия построява и чешма, както се казва по тези места „за хаир на селото“. Тя и до днес стои на мястото си и носи името „Илиевата чешма“.

На 4 септември 1911 година в България се провеждат избори за XV Обикновено народно събрание. Тогавашната Варненска околия има право да изпрати четирима народни представители. Избирателни права имат общо 11 049 души от града и областта. Илия Стаматов също е един от кандидатите за депутат.

Той получава 3696 гласа, пред него е само известният строителен инженер Златан Бръчков с 3806 гласа. А Бръчков е име, което респектира. Инженерът е замесен в строителството на Пристанище Варна и системата от морски фарове по българското Черноморие. Инженер Бръчкков въвежда и първите омнибуси за градския транспорт във Варна.

Другите двама, които варненци пращат в Народното събрание през 1911 година са адвокат Венедикт Попов, спечелил 1718 гласа и колегата му юрист Стоян Русев с 1376 гласа.

XV Народно събрание има нелека съдба – управлява едва до 23 юли 1913 година, и си отива от политическия живот на България с обвинението, че е водило неуспешна политика по време на Балканските войни, довела до Първата национална катастрофа.

Две правителства – на Иван Гешов и Стоян Данев се сменят в управлението на страната ни в периода 1911-1913 година. 213 е общият брой депутати в XV Народно събрание, а председател на парламента е Стоян Денев, който отстъпва поста си през лятото на 1913 година на Иван Гешов.

Илия Стаматов споделя депутатските банки с изявени имена, като Атанас Буров, Александър Малинов, Антон Страшимиров, Янко Сакъзов.

На 26 септември (9 октомври по нов стил) 1912 година избухва Балканската война и като патриот Илия Стаматов се чувства длъжен да прати на фронта един от синовете си. Най-големият Васил нарамва пушката и заминава да брани честта на родината.

Не след дълго депутатът Стаматов получава ужасното за всеки родител съобщение, че детето му е убито! Илия Стаматов намира сили само да каже: „Не го убиха турците, аз го пратих на смърт, защото се подписах за обявяването на войната!“.

Депутатът не остава безчуствен към проблемите на гладуващите си по време на войната съселяни. Заедно с баджанака си от Варна адвокат Мирославов решават да купят цял кораб с жито от Украйна. След като плавателният съд акостира на пристанището в морската столица, Стаматов и Мирославов разпореждат ценната суровина да се раздаде на хората в Изгрев, Калиманци и Левски.

Според местна легенда, по-късно благодарните изгревчани се издължават напълно на Стаматов за житото, селяните от Калиманци наполовина, а тези от Левски не дават нито лев. Едва ли Стаматов прави това дарение, за да получи благодарност, най-малко пък иска да му се изплаща житото. Просто преценява в онази объркана епоха, че няма време за губене и оплакваници, и купува храна за гладните, казват днес негови родственици от Варна.

Илия Стаматов участва дейно в заседанията на тогавашния парламент, както показват документите, и не се притеснява да гласува за непопулярни решения. Първата редовна сесия на парламента се открива на 6 декември 1911 година, Стаматов е там. Депутатите разглеждат няколко съобщения от Министерския съвет, както и молби за отпуск на свои колеги. Очевидно и някои от тогавашните народни избраници не ги е свъртало много в пленарна зала.

От дейността на Илия Стаматов обаче проявяват интерес не само обикновените жители на Варненско, но и група разбойници. Те наблюдават внимателно какво се случва със Стаматов, дебнат жертвата си и моментът за атака идва по-скоро от очакваното...

През 1913 година XV Народно събрание, казано на днешен език „се изчерпва“, и натоварено с греха – Виновник за Първата национална катастрофа, се разпуска. Така приключва и мандатът на Илия Стаматов, който се завръща в родния си край.

И вместо достойно посрещане, Стаматов попада в лапите на шайка разбойници във варненско. Бандитите хващат бившия депутат и го натоварват на файтон. Откарват го до Аксаково, където принуждават Стаматов да изтегли голяма парична сума и да им я предаде.

След това водят пленника си в Темелковия хан във Варна. Там, след пиянски запой, разбойниците решават да измъчват Илия Стаматов. Накрая го изхвърлят от втория етаж.

Стаматов обаче оцелява и се довлича до дома си. Близо година след това е на легло, тежко болен. Той не разкрива на никого какво се е случило, тъй като е заплашен със смърт от бандата, ако довери някому за отвличането.

Все пак, на смъртния си одър Илия Стаматов се престрашава и разказва...

Илия Стаматов оставя общо пет наследници – освен Васил, който загива като герой в Балканската война, депутатът има още четири момчета. Това са Желязко, Йордан, Димо и Николай.

Днес техните наследници живеят във Варна и областта. Гордеем се с делата на Илия Стаматов. Ако България има и днес политици като него нещата ще стоят по различен начин, казват родствениците.

Разправят, че и до днес в двора на сина на Илия - Димо Илиев има запазени няколко камъка от прочутата „Илиева воденица“ - единственият материален спомен за един благороден български депутат.

Присъствената книга на тогавашните народни представители.

Коментари
11:09ч. 16 Януари 2017 #2
orles
Думата депутат не се различава много през годините.Защо е стигнало до катастрофа ?Кой управлява сега и тогава.?
Жестът който е направил този достоен човек наистина е за голямо уважение.Виждате обаче ,че и тогава е имало лоши хора.Манталитет-един гледа сватба ,а друг брадва.
21:45ч. 15 Януари 2017 #1
Mel Gipson
И сега може да се случи.Ако са нужни на селата въпросното жито ,държавата го купи,а депутатът от въпросния район го открадне.Най възможният сценарии за 1944-2017г.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - България
Вдигат парите за храна и някои заплати в МВР
Днес, 29 Април 2024 16:55
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов подписа днес две заповеди за повишаване на месечните възнаграждения и парите за храна на различните категории служители в МВР, съобщиха от ведомството. Единият...
Тази вечер във Варна - “Виртуозите на Ла Скала”
Днес, 29 Април 2024 16:29
Днес е денят на голямото събитие за почитателите на класическата музика във Варна - гостуването на елитния камерен състав на един от великите оркестри на Европа - оркестъра на Миланската Скала. Началото...
Журналист сезира институции заради „Историческия парк“ край Варна
Днес, 29 Април 2024 16:15
Институции са сезирани за дейността на „Историческия парк“ край Варна и собственика на дружеството Ивелин Михайлов. Сигналите са подадени от журналиста на свободна практика Симон Милков и екипа му. Това...
Пускат фонтаните и чешмите във Варна до средата на май
Днес, 29 Април 2024 16:03
От 1 до 15 май ще бъдат пуснати всички фонтани във Варна, в това число и този на площад „Независимост“. Това докладваха от фирмата, която поддържа съоръженията, по време на редовната оперативка на...
Инж. Венцислав Атанасов е назначен за член на Управителния съвет на АПИ
Днес, 29 Април 2024 15:48
Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова от днес инж. Венцислав Атанасов е назначен за член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“....
Прокуратурата проверява Лена Бориславова за документни престъпления, свързани с Кирил Петков
Днес, 29 Април 2024 15:34
Във връзка с множество запитвания от медии по повод подаден сигнал от Атанас Русе, председател на Управителния съвет на Сдружение „Да запазим Корал“, в Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), Софийски...
Кметът на Варна кани партии и коалиции на консултации за състава на СИК
Днес, 29 Април 2024 15:19
В изпълнение на чл. 91 от Изборния кодекс и Решение № 3130-ЕП/НС от 23 април 2024 г. на Централната избирателна комисия (ЦИК), кметът на Варна Благомир Коцев кани парламентарно представените политически...
Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб (видео)
Днес, 29 Април 2024 15:05
Европейският парламент стартира институционална комуникационна кампания, за да насърчи европейските граждани да гласуват. Между 6 и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки ще бъдат призовани...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 Най-четено от България 1 2 3
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.2 + 1.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook