ЦРУ: България втора по смъртност в света
Петък, 25 Ноември 2016 14:41Източник: в.Труд
 
България е втора по смъртност в света, изпреварвана само от южноафриканското Кралство Лесото. Това сочат данните на ЦРУ за 2016, показа справка на „Труд“ в Световната книга на фактите на американската агенция.
Страната ни продължава стабилно да се движи към върха на отрицателната класация, като се изкачва с още едно място след миналата година, когато бе обявена за трета в света по този показател. Според обновената американска статистиката за 272 държави у нас на 1000 души умират 14,5. Година назад цифрата е била 14,44. При първенеца Лесото също има ръст – от 14,89 за 2015 до 14,9 за 2016-а. Третото място е за Литва, а четвъртото е за Украйна.
„Ние сме даже на първо място. 15,3 промила е смъртността за 2015 г., дадена от НСИ. Така ние изпреварваме всички. Според НСИ смъртността е около 110-112 хиляди души на година, а раждаемостта е 62 000. България има най-големия отрицателен естествен прираст в света, което е дори по-страшно от високата смъртност“, разясни пред „Труд“ проф. Петър Иванов, директор на Научния институт по демография към БАНИ.
Според учените причините за това положение са няколко. Сред тях е ограниченият достъп до здравни услуги за редица части от населението на страната. Високата смъртност е свързана и с доходите, качеството и навиците, свързани със здравето и неговото поддържане. „Добрите такива сред българското население не са особено разпространени“, уточни гл. ас. д-р Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН.
В челните места по изчезващи нации в Европа ни постави и последният здравен доклад на ЕК. Според него смъртността у нас е 50% по-висока от тази в страните с ниска смъртност.
|
Коментари |
17:43ч. 28 Ноември 2016 #18  robystнарода гладува и студува, защото не работи :) с мързел не става
-------------------------------
--------------------
Мързелив е тоя който те е правил глупако!!!
20:48ч. 26 Ноември 2016 #17  РУССИЯ ЕМПТИ по-*** циганин от теб няяяяяяма.Виждам че си много работлив,ако си търсиш работа иди в енергото,екстремни климатични условия на студ жега,тежък труд изразяващ се в копаене с кирка и лопата,рязане на клони от около жици качен на стълба...няма ден няма работно време точно фиксирано-може и през ноща да те вдигнат...и всичко това гарнирано със минимална заплата и 60 лева под форма на купони за храна.Ти ще отидеш ли ве грездей? Аз отказах.ААААА,за началници обявени позиции няма.
07:23ч. 26 Ноември 2016 #16  Niko Няма нищо учудващо. Младите заминават и не влизат в статистиката. Остават старите, при които е ясно че смъртността ще е по-висока.
Крайно време е държавата да престане да обира работещите с 50% данъци, иначе и малкото останали ще си вземат шапките и ще заминат.
00:15ч. 26 Ноември 2016 #15  *** да се чете Работи
00:13ч. 26 Ноември 2016 #14  *** Роботи народът бе Empty ама за ЖЪЛТИ СТОТИНКИ !!!!
Можеш да направиш разлика, кога човек работи СЪВЕСТНО и му се работи ? Когато има стимул, добра работна среда и получава нормална заплата, която му позволява да живее добре !
А кога народът НЕ РАБОТИ ??? Или по-точно не си върши работата добре ? Когато получава мизерни пари, обиди, крясъци на работното място, мизерства и студува, гладува защото на бизнесмена му идва вътрешно да им пусне климатика и ги принуждава да стоят на студено и да работят ! Защото не може да си позволи да си купи храна за обяд, тъй като парите които получава са толкова колкото да може да си покрие част от сметките !!
Искаш ли още информация защо народът "не работи" ?
А защо сме на второ място по смъртност ли ? Първо от "добрия живот" който водим и второ от "чудесната, прекрасна и неповторима реформа" в здравеопазването направена от г-н Москов !! С измислените пръстови отпечатъци, с измислените направления, с бумащината и бюрокращината в болниците, с които превърна лекарите на счетоводители, да пишат и да умуват как да надхитрят здравната каса вместо да си вършат работата като лекари и спасяват човешки животи !!
22:49ч. 25 Ноември 2016 #13  Nina Empty, не наричай народа ми мързелив, защото в едни други държави българите, които тука НИКОЙ не иска на работа, са най-добрите работници! Просто в едни други държави като работиш плащат, а ако работиш добре плащат добре.България не е от тези държави. А за високомерното ти отношение, ще кажа нещо, което казах преди време на моя позната.Тя говореше също като теб, защото имаше хубава и добре платена работа. Казах й да не си вири много носа, защото в мафиотската държава, в която живеем, всеки може да изпадне от другата страна само за 2-3 месеца! Е, преди време ми се обади, за да ми каже, че без да искам, съм се оказала пророк. Думите й бяха:“ Ако някой ми беше казал преди два месеца, че животът ми може толкова бързо да се преобърне, щях да го заплюя.“ Аз също се справям добре, но не мога да съм спокойна, като виждам, КАК за 27 години нацията ми се стопи с ТРИ МИЛИОНА! Дори по време на войни българите не са се топили толкова бързо! Май наистина сме във война, но не с чужд нашественик, а с „родните“ мафиоти! Ограбиха и съсипаха създаденото от три поколения българи и нямат намерение да спрат! А вече става страшно, защото на карта е поставено бъдещето на децата ни, които вече много трудно могат да отгледат деца в родината си!
22:03ч. 25 Ноември 2016 #12  Mari Anne Empty, не съм съгласна с теб, не можеш да слагаш ехикет на цял един народ, че бил мързелив, навсякъде има всякакви хора. Истината е, че у нас има голяма безработица и недостойно заплащане на труда. Държави, които наричахме третия свят взимат по-високи заплати от нас. Но не това е главното в статията. Ограниченият достъп до здравни услуги и ниски доходи - това са две от предпоставките. Ти може и да имаш доходна работа и високомерно да заявяваш твоята теза, но има много хора, които нямат твоя шанс.
21:41ч. 25 Ноември 2016 #11  Rafy народът*
21:40ч. 25 Ноември 2016 #10  Rafy народа гладува и студува, защото не работи :) с мързел не става
20:56ч. 25 Ноември 2016 #9  Nina Наистина НИКОЙ ли не вижда връзката с това,че над ДВА МИЛИОНА български граждани са лишени от здравни права заради безработица и бедност?! НИКОЙ ли в България не знае, че в нормалните държави НЕ ЛИШАВАТ от здравни права при безработица и не трупат никакви данъци с лихва на хора, които нямат доходи от труд?! А знае ли някой в България, с каква огромна отстъпка си купуват лекарствата в другите държави здравноОсигурените и че няма 20% ДДС върху лекарствата?! А някой в България знае ли, какво е НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ НА ДОМАКИНСТВО и че в другите държави го дават като защита на доходите необходими за оцеляване? Въобще НЯКОЙ в България знае ли, какво е това ПРАВА и че правото да оцелееш и да имаш достъп до здравеопазване е изконно ПРАВО според Българската Конституция, европейските директиви и Хартата за правата на човека! А как ще се финансира това, е ЗАДЪЛЖЕНИЕ на управляващите да го осъществят! Иначе за какво са управляващи, за да правят тройни гуши от данъците ни ли?!Заради крадливите ни и прости управляващи , заради сбирщината,която са нарича „коалиция и правителство“, събрала се заради интереса на кражбата чрез обществената поръчка, сме станали за посмешище на цял свят! Народът гладува,студува, при врачки „се лекува“, обаче на управляващите простите глави с камъни да очука не планува!Ами с избори не става, протестите никой не ги чува! Как да стане тогава?!
18:45ч. 25 Ноември 2016 #8  Rafy ето го моето виждане - промяната трябва да настъпи не толкова при управляващите колкото при самия народ ... който и да управлява, ако хората са глупави, мързеливи, все търсещи да минат на аванта, расисти, националисти и прочие, няма как да станат нещата
17:36ч. 25 Ноември 2016 #7  Mari Anne Empty, толкова ли ти е трудно да осъзнаеш, че не всички хора са като теб и има много българи, които искат да живеят добре и достойно в Родината си, и ииц.зяват по различен начин недоволството си от това, че нещата не се случват, че реформите са само на думи, а не в действителност, че здравеопазването ни е на много НИСКО ниво, че много болни не могат да си купят лекарства с тези нидки пенсии и заплати вече 27 години, независимо кой е на власт. Бъди ТОЛЕРАНТЕН към тези, които мислят различно от теб. И НЕ, у нас още няма демокрация, у нас има ХАОС. Излезте в една европейска страна, за да видите истинската демокрация, но с правила и ГРИЖА за хората.
17:11ч. 25 Ноември 2016 #6  Rafy не ми е безраслично просто :) и се дразня особено на хора като вас двамата които не могат да прогледнат
17:04ч. 25 Ноември 2016 #5  Rafy вие двамата що не вземете да емигрирате като сте толкова недоволни
16:30ч. 25 Ноември 2016 #4  robystДали тая срамотия и направо престъпление ще го прочетат управляващите?
15:32ч. 25 Ноември 2016 #3  Mari Anne Втора по смъртност с СВЕТА??? Това означава, че дори там където има война има по-ниска смъртност отколкото у нас. Ако е истина, това ознава, че сме много зле.
15:03ч. 25 Ноември 2016 #2  robystИ до тая класация ни докара прекрасната просташка демоккрация с правителства на седерасти и гробари!!!
14:57ч. 25 Ноември 2016 #1  bbg Не България, а Цигания!
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Училище на бъдещето: Варненска морска гимназия „Св. Н. Чудотворец“ откри нов център за високи постижения
Днес, 18 Май 2026 08:40
С демонстрация на модерни корабни симулатори, зрелищни научни експерименти и робот, превъплътен в образа на Малкия принц, Варненската морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“ официално откри своя нов...
| |
 |
 Защо все повече семейства избират демократично образование за децата си
Днес, 18 Май 2026 08:10
Все повече семейства във Варна започват да си задават въпроса дали традиционното училище е единственият възможен път за образование на децата им. За някои от тях отговорът вече е „не“.
През последните...
| |
 |
 Представят най-успешното училище по математика „Питагор” на информационна среща във Варна
Днес, 18 Май 2026 08:26
Официална презентация на най-успешното училище по математика в България - „Питагор”, ще се проведе на 20 май от 18 ч в хотел „Димят” във Варна. Новият дом на математиката в морската столица отваря врати...
| |
 |
 Световни оперни звезди идват за Опера в Летния театър във Варна
Днес, 18 Май 2026 12:04
От 16 юни до 25 август фестивалът „Опера в Летния театър“ отново ще превърне Варна в притегателен център за почитателите на оперното изкуство. Седемнадесетото издание на формата ще срещне публиката с цяла...
| |
 |
 Два граждански кораба са ударени при масирана атака с дронове в Одеса
Днес, 18 Май 2026 11:52
Два граждански кораба, плаващи под флага на Гвинея Бисау и Маршаловите острови, бяха поразени при масирана атака с дронове тази нощ в Одеса, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация...
| |
 |
 Благомир Коцев: На DARA ще бъде връчено званието „Почетен гражданин“ на Варна
Днес, 18 Май 2026 11:38
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви, че морската столица ще организира специално посрещане за DARA след триумфа ѝ на Евровизия 2026.
В публикация в социалните мрежи Коцев съобщи, че лично е поздравил...
| |
 |
 Назначиха четирима нови заместник-министри
Днес, 18 Май 2026 11:26
Със заповед на министър-председателя Румен Радев са назначени четирима нови заместник-министри, съобщиха от правителствената пресслужба.
Анна Стоянова Михнева-Натова поема поста заместник-министър...
| |
 |
 Без вода днес във Варна
Днес, 18 Май 2026 11:13
Един район във Варна е без вода, а причината е авария, съобщиха от ВиК-дружеството.
Потърпевши са в района на "Дървеното пристанище", Леспорт и Бон Марин.
Очаква се водоподаването да бъде възстановено...
| |
 |
 39-годишен шофьор е с опасност за живота след тежка катастрофа край Варна
Днес, 18 Май 2026 11:03
39-годишен варненец е с опасност за живота и е настанен в реанимацията на МБАЛ „Св. Анна“ след тежка самокатастрофа.
Инцидентът е станал в обедните часове на пътя от Варна в посока местност Боровец....
| |
 |
 Мотористи поискаха проверки и оставки заради „Гражданска отговорност“
Днес, 18 Май 2026 10:50
Представители на 79 мотоциклетни клуба, групи и организации на свободни мотористи в България изпратиха официална позиция до министър-председателя с искане за цялостна проверка на действията и бездействията...
| |
 |
 Във Варна продължава обработката на обществени терени против кърлежи
Днес, 18 Май 2026 10:36
Продължава обработката против кърлежи и други вредители – дезакаризация и дезинфекция, на терени с обществено значение на територията на община Варна. От Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция,...
| |
 |
 Евтим Милошев: Всички варианти за домакин на „Евровизия“ ще бъдат разгледани
Днес, 18 Май 2026 10:23
Министерският съвет ще създаде тази седмица организация за домакинството на България за песенния конкурс „Евровизия", обяви тази сутрин министърът на културата Евтим Милошев в ефира на БНТ. Според регламента...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|