Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Пиер Жан Кулон: „Южен поток” все още не е приключил

Сряда, 23 Март 2016 08:52
Източник: в.Труд   
Европейският съюз трябва да даде повече пари и възможности за изграждане на газоразпределителен център в България, казва председателят на секция “Транспорт, енергетика, инфраструктури и информационно общество” на Европейския икономически и социален комитет

- Г-н Кулон, какво означава енергийна солидарност между държавите в Европейския съюз. Как тя ще помогне на българския потребител?

- Някои страни като Италия, Франция, Полша и Чехия имат много възможности за съхранение на газ. Някои от страните обаче като Словакия, Унгария и Словения, нямат възможност да правят хранилища заради геоложки особености. Защо да не дадем възможност за съхранение в други страни? Аз съм европеец. Имаме сто процента възможност да съхраняваме газ, но други нямат, а имат нужда от газ.

Целта ни е да направим така, когато една държава има нужда от суровина през декември например, а в съседната държава има хранилище, тя да изпрати от резерва си нужния газ. Това е истинска солидарност.

- Какво е нужно да се направи, за да се случи реално това?

- Другата седмица ще говоря със заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович, отговарящ за енергийния съюз, да се предприемат конкретни стъпки за така наречената енергийна солидарност.

Не трябва просто да повтарят “ние трябва да направим това и онова”, а да сторят нещо конкретно за хората.

Подготвяме резолюция заедно с Икономическия и социален съвет, Асоциацията на индустриалния капитал в България и други неправителствени организации, която ще внесем в Европейския парламент, в Европейската комисия и Съвета на Европа, в която да кажем, че в Европа има някои специални пазари.

- Намерението на българското правителство за изграждане на газоразпределителен център у нас ще бъде ли включено във вашето предложение?

- Разбира се. Европейският съюз трябва да насочи вниманието си към България, трябва да й даде повече пари и повече възможности.

Местоположението на България е много специално. Не го казвам, защото към тук, а защото е истина. Първо, защото страната е член на ЕС, второ, защото се намирате много близо до страни кандидат-членки като Сърбия, Македония, Босна и т.н. Трето, защото страната е много близо до източника на суровината - Русия, Турция, а това е много важно.

Големи чужди компании, които работят от 10 години в сферата, познават България, но не са запознати с глобалната й роля. Те знаят основно за старите проблеми на страната с ядрената енергия.

- Как виждате идеята за общ европейски енергиен пазар и каква е ролята на България в него?

- Не е вярно, че има общ европейски енергиен пазар, няма такъв пазар, който да може да обхване цяла Европа. Трябва обаче да се работи в посока на създаване на силни регионални пазари. Има балтийски, има западен, в който са Германия и Франция, но един от най-важните е югоизточният, а на югоизточния пазар България е най-важна.

Затова трябва да отпуснем специална помощ на Югоизтока за изграждане на интерконекторни връзки. Защото страната ви няма достатъчно връзки със Сърбия, например. Това е много по-важно от изграждане на връзки между Испания и Франция. На второ място - газът е много важен. Всички говорят за “Южен поток”, “Северен поток”, “Турски поток”. Какво значи това?

Изграждането на тези проекти е политически, не технически, не енергиен проблем. Абсолютно грешно е да кажем, че Турция не е достатъчно добра, Сърбия не е добра, а да твърдим, че само ЕС е добър. Трябва да работим с всички.

- В България винаги на преден план се изважда цената на тока.

- Трябва да си отговорим на въпроса сигурни ли сме, че разходите по производството са толкова високи. Каква е разликата между продажната и производствената цена? Понякога производствената цена не е толкова висока, но между производствената и тази, която плащаме всички потребители, има огромна разлика. 50% от разликата отива при компаниите, при кмета на града и т.н.. Ако компаниите не са доволни, това не е мой проблем. Аз работя за хората, за гражданите, единственото важно за мен е демократичността, прозрачността на пазара.

- Защо според вас се провали проектът “Южен поток”, само по политически причини ли?

- “Южен поток” все още не е приключил. Според мен този проект може да се осъществи.

В Кипър откриха газ, в Либия и Израел също откриха газ под морето. Наистина водят се нелесни разговори между Израел, Либия, Турция и Кипър. Много са трудни. Но какво е трудността в полето на политиката, когато са замесени финансови и енергийни възможности? Вероятно тези преговори ще успеят, а ако това се случи, “Южен поток” ще потръгне. Важно е решенията да се вземат не от външни хора, а от такива, които са близки и запознати с проекта “Южен поток”.

- Каква трябва да бъде политиката на България в областта на енергетиката?

- Всяка отделна страна може да направи своя собствена и уникална политика. Ние всъщност сме задължени за смесим различни източници на енергия. Ще използвам за пример България. Относително казано, 40% от енергията в България идва от въглища, 35% от ядрената енергия и 30% от възобновяеми източници.

Трябва това съотношение в енергийния микс да се промени, за да се даде възможност за понижение на цените.

Задължени сте в бъдеще да използвате по-малко въглища заради климатичните проблеми, същото важи и за атомната енергия за следващите 20-25 години и трябва да въведете повече възобновяеми източници и газ. Проблемът на енергията от вятър и слънце е, че тя е непостоянна.

- Не е ли всъщност и доста скъпа за крайния потребител?

- Да, но е възможно да се намалят производствените цени на соларната и вятърната енергия, ако тя се съхранява. Това не беше възможно преди 10 години, но сега можем да съхраняваме в батерии през деня, когато е слънчево, и да ползваме през часовете, когато няма слънце.

Например в семейството всички отиват на работа или училище сутринта, връщат се вечер, а тогава имате нужда от електричество, тъй като вече няма слънце, но имате съхранена енергия. Това е независимостта на семейството, на квартала, на града, на държавата. И по-важното, ако произвеждате повече от нужното, може да го съхранявате и да го пращате например до Румъния.

Това е бъдещето - газ, ядрена енергетика, възобновяеми източници, както и съхранение. Това е бъдещето, но има нужда от много инвестиции.


Коментари
09:06ч. 23 Март 2016 #1
orles
Празни приказки ,защото е в България.Спряха строежа ,а сега лицемерят щото тяхната е наред.Какво ги интересува България ,те само искат техни фирми да работят.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Допълнителни автобуси тази нощ във Варна заради Великденската служба
Днес, 4 Май 2024 10:07
Допълнителни автобуси и тролейбуси ще се движат тази нощ във Варна, когато в Катедралния храм „Успение Богородично“ ще бъде отслужена тържествена Великденска служба. Извънредни курсове ще има по автобусни...
БАБХ извършва проверка след сигнал за открита батерия в козунак
Днес, 4 Май 2024 09:31
Във връзка със случая с открита батерия в закупен козунак, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) реагира незабавно и предприе необходимите мерки за установяване произхода на козунака. След...
СЗО: Офанзива срещу Рафах ще доведе до "кървава баня"
Днес, 4 Май 2024 09:15
Световната здравна организация е дълбоко загрижена, че една пълномащабна военна операция в Рафах може да доведе до кървава баня. Повече от 1,2 милиона души в момента се укриват в района, много от които...
УЕФА увеличи броя на играчите за Евро 2024
Днес, 4 Май 2024 08:36
Изпълнителният комитет на УЕФА реши да увеличи максималния брой играчи в разширените съставите на отборите, участващи в предстоящото Европейско първенство по футбол 2024 в Германия. В съответствие с...
121 години от гибелта на Гоце Делчев
Днес, 4 Май 2024 08:03
Днес (4 май) се навършват 121 години от кончината на българския революционер Гоце Делчев. На този ден той пада убит след тежко сражение между неговата чета и османска потеря. Гоце Делчев е роден през...
Велика събота е - православният свят очаква Възкресение Христово
Днес, 4 Май 2024 07:44
Днес е Велика събота - последният ден от Страстната седмица. Това е ден на благоговейна тишина. На Велика събота отбелязваме погребението на Божественото тяло и слизането в ада на Господа, Бога и Спасителя...
Най-важното от Варна във вчерашния 3 май
Днес, 4 Май 2024 07:13
Отборът по волейбол на Първа ЕГ Варна с престижно класиране на световното ученическо първенство Отборът по волейбол девойки - 8-10 клас на Първа ЕГ Варна се завърна от световното ученическо първенство...
4 май в историята
Днес, 4 Май 2024 06:52
1493 г. – Папа Александър VI става арбитър между Испания и Португалия за определяне на границите им на влияние в Новия свят. 1593 г. – Основан е бразилският град Жабоатау дус Гуарарапис. 1626 г. – Остров...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook