Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

Неделя, 24 Май 2015 07:44
Източник: Moreto.net   
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история – 164 години! Денят на Светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.

Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.

Кирил и Методий

Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.

Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.

Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.

В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Учениците

Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.

Глаголица и Кирилица

Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.

Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.

Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.

Върви, народе възродени!

"Върви, народе възродени" е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.

Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.



24 май е празник, какъвто нямат другите народи по света - празник на писмеността, просветата, културата. Празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата.

Празнична програма във Варна

От 10ч. на площад „Св. Св. Кирил и Методий" започва празничната програма. Над 300 деца от НГХНИ „Константин Преславски" ще направят флашмоб за титлата „Варна – Европейска младежка столица 2017". Предвидена е фолклорна програма с участието на ученици от СОУ „Елин Пелин". Децата от ОДК-Варна пък ще пуснат във въздуха 150 балона с българските букви.

В 10.15ч. е началото на празничното шествие, което ще премине по бул. „Мария Луиза", на кръстовището до Община Варна – продължава по бул. „Сливница" и ще завърши пред входа на Морската градина. В него се очаква да се включат над 8000 деца, ученици, учители, културни дейци и родители. В началото ще бъдат децата от детските градини, следвани от ученици от 38 основни и средни училища, 12 профилирани и професионални гимназии, 3 частни училища, пет висши учебни заведения и четири колежа.

На бул. „Осми Приморски полк" до сградата на община Варна ще бъде подредена изложба от 30 картини от българската азбука, композирани в художествени сюжети. Платната са изпълнени по проект „24 май и буквите АБВ. Букви в картини", финансиран от фонд „Култура" и дарени на Община Варна.

Паралелно със събитията в центъра на града, от 12:30 часа в квартал „Аспарухово“, до Кометата ще започне музикално - развлекателна програма. В 13 часа в акваторията на Варненски залив, от фара „Св. Никола“ пък, ще бъде даден старт на ветроходна регата „Ченъл къп“, Ветроходен Парад на буквите.

Празненствата продължават в 19 часа на Морска гара, където ще се състои награждаването на победителите от ветроходната регата „Ченъл къп“. От 20 часа на същото място е предвидено да започне рок-концерт на Нелко Коларов с група „Бумеранг“.

Празничният градски афиш ще продължи и на 28 май. В радио Варна от 19 часа ще се състои концертът “Майски балони“ на Детски хор „Добри Христов“.

До края на май, варненци и гостите на града могат да разгледат в Музея на Възраждането изложбата "Четете и знайте, що съм аз писал". В нея са представени първите издания на ценните за българската история книги от периода на Възраждането, съхранявани в музея. Сред тях са "Царственик" на Христаки Павлович, "Неделник" на Софроний Врачански, "Стематография" на Христофор Жефарович, "Рибен Буквар" на д-р П. Берон и др.

До края на май, публиката в морската столица може да разгледа в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ изложбата „Ролята и присъствието на българските писатели в българското училище“- Елисавета Багряна, Дора Габе, Николай Лилиев, Сава Доброплодни и др.

Коментари
10:43ч. 24 Май 2015 #1
Rino
"...Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език. ..."
Старобългарския не е славянски! Защо не пишете, че са превеждали на Български направо?
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Кузманов отпадна във втория кръг на квалификациите на „Чалънджър“ във Франция
Вторник, 30 Април 2024 17:05
Димитър Кузманов отпадна във втория кръг на квалификациите на турнира на клей от сериите "Чалънджър" в Екс-ан-Прованс (Франция) с награден фонд 205 хиляди евро. Кузманов отстъпи пред втория поставен...
Представиха акцентите в програмата на ММФ „Варненско лято“
Вторник, 30 Април 2024 16:49
Екипът на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ и неговият артистичен директор маестро Марио Хосен представиха програмата на тазгодишното издание на фестивала. Няколко концерта бяха откроени...
Осигурени са 295 млн. лева за изплащане на „украинската помощ“ към земеделски стопани
Вторник, 30 Април 2024 16:32
Служебното правителство осигурява нужните 295 млн. лева за изплащане на „украинската помощ“ към земеделски стопани. С днешното решение на Министерски съвет се утвърждават необходимите 235 млн. лв. на Държавен...
Кампания ще насърчава осиновяването на кучета от приюта в Каменар
Вторник, 30 Април 2024 16:06
Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови...
Атанас Запрянов: Не се обмисля връщане на наборната служба
Вторник, 30 Април 2024 15:47
Министерството на отбраната предприема комплексен подход за преодоляване на проблема с некомплекта във въоръжените сили – това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на журналисти...
Европейската комисия откри процедура срещу Meta
Вторник, 30 Април 2024 15:25
Европейската комисия откри официално производство, за да прецени дали Meta, доставчикът на Facebook и Instagram, е нарушила Законодателния акт за цифровите услуги. Председателят на ЕК Урсула фон дер...
Премиерът обсъди подготовката на изборите с представители на четири министерства
Вторник, 30 Април 2024 15:12
Министър-председателят Димитър Главчев обсъди организацията на предстоящите избори с министрите на електронното управление и на регионалното развитие и благоустройството Валентин Мундров и Виолета Коритарова,...
Крал Чарлз III се завърна към обществените си задължения
Вторник, 30 Април 2024 15:01
Усмихнатият и изглеждащ здрав крал Чарлз III се завърна към обществените си задължения за първи път, откакто през февруари беше диагностициран с рак. Кралят и съпругата му кралица Камила посетиха онкологичния...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.2 + 1.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook