Голямото бягство на българина от Черно море едва започва
Четвъртък, 2 Април 2015 17:48Източник: в.24 часа
 
Нека си кажем истината в очите: в последните 15 години българинът беше буквално прогонен от родното Черноморие и днес няма никакъв шанс да се върне само защото премиерът Борисов го призова да забрави за Гърция.
Напротив. Ще се случи точно обратното. Туристическият бизнес това лято ще изпита много мощен стрес тест. Защото след руснаците и украинците от нашето море трайно ще избягат и българите.
Ако не вярвате, вижте статистиката за миналата година. Тогава по данни от бранша почти 600 хиляди сънародници се отказаха от нашето Черноморие и предпочетоха плажове в чужбина. Оказа се, че всеки 5-и българин е преминал поне веднъж границата с Гърция. Турция традиционно се посещава масирано заради евтините оферти, но в последната година сънародниците ни откриха и нови дестинации - като Сърбия например, особено в зимния сезон.
Няма нормален човек, който да е посетил през лятото Гърция и да не повтори през следващата година. Всеки води и приятели - така българското присъствие в южната ни съседка се мултиплицира с всяка изминала година за сметка на Черно море.
Без да навлизаме в излишни подробности, основните причини за българската инвазия там са 3 - чисто море и красив, незастроен пейзаж, качествена храна и алкохол, дружелюбно обслужване и безплатен плаж.
У нас, както добре знаем, е точно обратното. Дивото застрояване не само не спира, а дори и след вече 20 години архитектурен мутробарок все се намира някой още по-алчен предприемач, който да ни втрещи с наглостта си.
"Господари на ефира" излъчиха тази седмица репортаж за местността Фичоза край Варна, където е сключена сделка с парцел от 4 декара, два от които са, забележете, море.
Новият "собственик" веднага е заградил терена и започва строителна дейност, под предлог че ще укрепва пътя. Вече е почти съсипан девствен някога район, местообиталище на много видове риба и редки птици.
Е, кажете ми, как да отидеш на море в България, след като си изгледал този репортаж. Как точно очакваш да те посрещне този строителен предприемач в новото си заведение на брега, след като е погазил толкова много закони. Разбира се, че неговата единствена цел ще бъде да те измами и да ти вземе парите с цената на всичко.
Премиерът, вместо да отправя патетични послания от трибуната на парламента, трябва да изпрати на наглеца във Фичоза данъчни, строителен контрол, прокуратура, ХЕИ, ако трябва, и барети.
Всъщност още преди седмица Бойко Борисов призова хотелиерите и ресторантьорите да си оправят обслужването, за да върнат доверието на клиентите. Какво се случи обаче през тази седмица?
В понеделник посетих малка туристическа агенция с въпрос какви интересни предложения имат за великденските празници, но понеже ме познават, оттам директно признаха, че т.нар. великденски оферти за Черноморието са измама, защото цените в тях не са намалени, както е обявено, а са си нормалните за същия период на годината.
Ето точно в това отношение към клиента се крие причината за отлива на български туристи от Черно море. Истината е, че през всичките тези години на преход собствениците на хотели и ресторанти, концесионерите казваха индиректно на българите: "Нещастници! Не ни пука за вас! Не ви искаме!", и предлагаха по-изгодни оферти дори на британските и германските туристи, които имат много по-висок стандарт на живот в родината си.
Така че причината сънародниците ни да изберат Гърция е не само финансова, но и силно емоционална. Днес те наказват туристическия бранш. Защото някога красивото ни Черноморие е като емблема на мутренските години. Там времето сякаш е застинало в най-гадния период на най-новата ни история.
А кметовете, вместо да наложат ред, се конкурират в момента кой ще нареди повече палми по крайбрежните алеи. В Созопол имало 15, а Варна е първенец с цели 85.
Чудя се тези кметове наистина ли не разбират, че дори и маймуни и папагали да накачат по тях, никого не могат да излъжат.
20 рехави палми в саксии не променят осрания пейзаж и няма как да върнат българския турист.
Алчните хора в туристическия ни бизнес не заслужават помощ от държавата, защото самите те положиха огромни усилия да прогонят клиентите си. И тепърва ще разбират колко важен за тях е българинът. Но за да го върнат на плажа, ще трябва да се постараят години.
|
Коментари |
14:13ч. 3 Април 2015 #19  Веско Димитричке,ами то до времето което казваш,в курортите българи нямаше.Имаше стаи и бунгала на разменни начала и бюра за частни квартири-стаи под наем в града.Иначе по инерция от комунизма Златни пясъци и Дружба българи не приемаха.
12:27ч. 3 Април 2015 #18  Султанка От 1992 год. не посещавам наши курорти!Имам ли някой лев повече,бягам в чужбина!Причините ги знаете до болка!
12:16ч. 3 Април 2015 #17  mladschiВсичко в България ще се оправи когато се върне народната власт.Тогава ще се върне и народният съд и ще потърси сметка на всички мутро бизнесмени и управници.
11:14ч. 3 Април 2015 #16  So so Въх, и сега хотелиерите като се замислят и затръшкат от мъка за загубените туристи. Тук всичко е пране и крадене на пари и биене в гърдите Булгар, Булгар. Ситуацията по морето ще става все по зле сега са на дъното и яко копаят. Лошото е, че това е положението с голяма част от БГ бизнеса, ограничено мислене, неуважение към клиента и работниците което води единствено до закопаване.
11:01ч. 3 Април 2015 #15  PauМного точна статия!Работила съм дълго време на Зл.пясъци,преди в зелените и чисти градини,и в мутренските бетонни градини.Но открих за себе си хубави плажове в Гърция,Хърватска,Турция,Румъния.
10:06ч. 3 Април 2015 #14  Анонимен Не се ли питате, защо след толкова години точно сега се заговори за българското черноморие?
Проблема е, че огромните хотелите на онези там горе ще останат без 100% заетост на легловата база.
Да не си мислите, че на някой му пука за баба Ваца, която за да подпомогне 157 левовата си пенсия е принудена да дава едната си стая от жилището си под наем лятото на бг туристи.
09:40ч. 3 Април 2015 #13  glk Защо в ада пред казана на българите няма пазач?
Защото, ако някой тръгне да излиза другите сами го връщат обратно!
09:12ч. 3 Април 2015 #12  dumdum брат брата гони - велика нация . е агите поне хранят и ме обгрижват
09:04ч. 3 Април 2015 #11  Stanislav Добра статия ,добри коментари!Само,че на кой му пука ,че нямало да дойдат такива или други туристи! Ние от тридесет години ценасочено унищожаваме туризма,сега искате изведнъж всичко да се оправи!Просто това е невъзможно! На българският туризъм са необходими много години за да бъде възстановен! Необходимо е воля и наличие на пари.Такива у българите липсват!
08:56ч. 3 Април 2015 #10  Bella_vistaИ аз не ходя вече на любимото ми някога плажче, на две крачки от дома ми. Слязох веднъж миналото лято и се отказах. Нов строеж на свлачището, багер изкореняваше пъновете на прясно отрязаните, довчера красиви, може би вековни дървета...Грозно заведение на брега на морето, с престояла, НО скъпа риба...Метнатите навсякъде рибарски мрежи, които никой не проверява и мисълта, че в момента може би се дави някой заплел се в тях делфин...
И в заведения не ми се ходи по Черноморието-некачествените продукти, използвани в тях, независимо от цената, бледите, преуморени сервитьорки, работещи по много часове за малко пари, мазният собственикът на кръчмата, седнал да гуляе на някоя от масите, заедно с подобни на него приятели, дошъл да нагледа балъците, от които печели...Защото това е психологията на авторите на мутробарока-те разделят хората на тарикати на балъци, като към балъците спадат и гостите, разбира се,хах. Любовта към бетона и липсата на естетика допълват картината на мутробарока. Барокът поне е вписвал строежите си в архитектурната и природна среда на мястото, докато мутробарокът не се съобразява с това, гротеската е неговият жанр и призивите да садим картофи и да почиваме у нас са част от нея.
08:51ч. 3 Април 2015 #9  santo Браво много точна статия!!
00:42ч. 3 Април 2015 #8  Dry-Ice Пфуу, чак ме е яд, че забегнах в чужбина ами не си останах във Варна щом селяндурите щели да бягат от там. А дано, ама надали.
23:57ч. 2 Април 2015 #7  kaka Pena Крайбрежието ни мутренско , морето - пълно с лайна и помия. На Свети константин и Елена плаж почти няма, градските - пълни със селяндури и диваци.
22:44ч. 2 Април 2015 #5  ROCKNROLL Вече няма и къде да го върнат. Плажовете са на изчезване.
21:03ч. 2 Април 2015 #4  РУССИЯ Много хубава статия,направиха всичко възможно да ни изгонят. На ония дето повръщат от балконите внимание уважение ниски цени а за нас едно голямо нищо. Ей затова от години ходим да си харчим паричките на три места- родния Балкан, Турция Гърция че и Румъния
20:42ч. 2 Април 2015 #3  дядо Тиква Много точна статия! Уви, вече нямаме Черноморие, а само Мутроморие. И там нещата ще се оправят, но едва след като се оправи съдебната система.
19:44ч. 2 Април 2015 #2  sponge Може да се възприеме като вид правда чрез някаква форма на карма...кармата на тези които управляват крайбрежната политика. Нищо лично..свежда се до това до каква степен ще си променят отношението към крайбрежието и туристите...Дано да не повлияе на значително на гражданина ..но като си законно в един плавателен съд с тях .
18:53ч. 2 Април 2015 #1  нина Ами аз никога не съм ходила на почивка тъй како първо че често не ме пускат в отпуска а дори и да ме пуснат нямам пари а и пажовете са мръсни.Така че с семейството ходим за 1 ден на плажа но е много мръсно и обикновено слънчасваме тъй като чадърите са много скъпи. Разглеждала съм оферти за почивка в Гърция и е много по евтино от почивка в България
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Почина Цветан Атанасов - основател на Ретро музея във Варна
Събота, 20 Декември 2025 20:20
Днес, 20 декември 2025 г., на Игнажден, ни напусна Цветан Атанасов - създател на ретро музея във Варна. Тъжната вест беше съобщена от негови близки, които изразиха дълбоката си скръб от загубата на човека,...
| |
 |
 Зеленски: Ситуацията в Одеска област е тежка, Русия се опитва да изолира Украйна от Черно море
Събота, 20 Декември 2025 18:35
Ситуацията в южната украинска Одеска област на Черно море остава изключително тежка, след като Русия е засилила атаките си с цел да блокира достъпа на Украйна до морето. Това заяви украинският президент...
| |
 |
 Движение „Трети март“ започна процедура по регистрация като партия, иска Румен Радев за свой неформален лидер
Събота, 20 Декември 2025 18:15
Движение „Трети март“ стартира официално процедура по създаване на политическа партия. В Несебър днес бе обявено учредяването на инициативен комитет, който ще подготви учредителен конгрес и всички необходими...
| |
 |
 Малена Замфирова пета в паралелния слалом от Световната купа в Давос
Събота, 20 Декември 2025 17:46
16-годишната Малена Замфирова завърши на пето място в паралелния слалом в Давос (Швейцария) от Световната купа по алпийски сноуборд. Българката, която записа шести резултат в квалификациите, показа силно...
| |
 |
 Фермерите в Гърция временно вдигат блокадите за празниците
Събота, 20 Декември 2025 15:38
Блокадите по вътрешните пътища на Гърция, организирани от фермерите, ще бъдат временно свалени за Коледните и Новогодишни празници, след което протестните действия отново се очаква да продължат. Това съобщи...
| |
 |
 Турист загина край връх Вихрен, след като падна в пропаст
Събота, 20 Декември 2025 15:14
Турист е загинал в района на връх Вихрен, след като е паднал в пропаст, съобщава БНР, позовавайки се на информация от Планинската спасителна служба в Банско за БНР.
Инцидентът е станал днес по източния...
| |
 |
 Част от местност "Евксиноград" и к.к. "Чайка" остават без вода
Събота, 20 Декември 2025 15:10
Част от абонатите в местност "Евксиноград" са без вода, съобщиха от ВиК-Варна.
Потърпевши са живущите в района на ул. "13" и ул. "14".
Причината е изграждане на нови канализационни връзки.
Очаква се...
| |
 |
 Всичко важно на едно място: Yettel стартира облачната услуга Yettel Cloud
Петък, 19 Декември 2025 14:43
● Платформата събира снимки, видеа и документи на едно място с достъп от избрани устройства
● Услугата стартира със специален пакет Yettel Cloud Unlimited с тестови период без такса за първите...
| |
 |
 Драматичният театър във Варна пуска празнични билети по 20 лева за януари и февруари 2026 г.
Събота, 20 Декември 2025 14:17
Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна обяви празнична промоция на билетите за всички свои представления от програмата за януари и февруари 2026 година. Цената на билетите е 20 лева, като в афиша са...
| |
 |
 Турция призова Русия и Украйна към предпазливост заради сигурността в Черно море
Събота, 20 Декември 2025 13:52
Турция е информирала както Украйна, така и Русия за необходимостта от по-предпазливи действия с цел избягване на мерки, които биха могли да повлияят негативно на сигурността в Черно море. Това съобщи Укринформ,...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в неделя по Черноморието?
Събота, 20 Декември 2025 13:27
Тази нощта над повечето райони от страната ще бъде облачно и на много места ще има намалена видимост и мъгла. В източните части от страната ще е с превалявания от слаб дъжд. Ще бъде почти тихо, по черноморското...
| |
 |
 Посегателство срещу офис на „Възраждане“ във Варна, полицията разследва случая
Събота, 20 Декември 2025 13:03
В ранните часове на днешния ден е извършено посегателство срещу офиса на партия „Възраждане“ във Варна, при което е счупено стъкло на фасадата на помещението. За инцидента съобщиха от местната организация...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|