ГЕРБ: Русия не е заплаха за България, страната ни не се готви за война
 
Русия не е заплаха за България, голямата опасност идва от онези, които разпространяват слухове, че се готвим за война. Това обяви от парламентарната трибуна от името на ПГ на ГЕРБ Валентин Радев.
Като изброи десет, по думите му, актуални истини, които българските граждани трябва да знаят, той декларира, че страната ни не се готви за война. ГЕРБ призова останалите парламентарно представени сили да не се нагнетяват страхове у българските граждани. В условията на решаване на сложни въпроси в глобалната политика да намерим най-добрите решения за България, поиска Радев.
Най-голямата отговорност да се чуе истината, подчерта депутатът, е на ГЕРБ, която за втори път получи доверието на избирателите и заедно със своите коалиционни партньори пое отговорността за управлението на страната.
На първо място бе припомнено, че три месеца след съставянето на втория кабинет "Борисов" управлението и банковата система са стабилизирани, върнато е доверието на международните партньори, одобрени са оперативните програми за следващия период до 2020 г. за над 6 млрд. лева.
ГЕРБ акцентираха, че като страна член на НАТО, сме част от въоръжените сили на алианса и следователно всякакви обвинения и страхове, че военнослужещи и въоръжени сили на пакта ще пребивават на наша територия, са нонсенс. Това са фактите, другото е некомпетентност и злоупотреба с истината, категоричен е Валентин Радев.
Той добави, че още миналия септември е взето решение за координационни центрове не само у нас, но и в Румъния, Латвия, Естония и това не е подготовка за война, а част от отбранителното планиране. Центровете не можело да се използват за настъпателни действия.
На четвърто място депутатът припомни, че и сега в България има център на НАТО - за управление и превенция на кризи. Изграждането на координационната структура била стъпка на алианса за адаптиране към новата среда за сигурност. Натоварването на този център с други задачи, са политически спекулации, обявиха от ГЕРБ.
Валентин Радев отбеляза още и ускоряването на процеса за издаване на визи за бесарабските българи, които чувстват заплаха за живота си, подготвяла се и хуманитарна помощ. Запазена е числеността на БА, но средствата за капиталови разходи в бюджета на МО трябва да нарастват в пъти, смятат управляващите. За тази година те са увеличени с 4 млн. лв., което е 6% от бюджета на военно министерство и показвало убедеността на правителството в нуждата от превъоръжаването на армията.
Валентин Радев увери, че не тече мобилизация на запасняци, а рутинна дейност по уведомяване на водещите се на отчет към кои военни формирования се числят с оглед на създаването на нови такива.
Промените в закона за въоръжените сили, внесени в парламента, се отнасят до възможностите български военнослужещи и цивилни да заемат позиции в структурите на НАТО на територията на страната и предстои тази седмица да се гледат в комисии, разясни Радев и посочи, че подобни поправки са били направени също от правителството на Пламен Орешарски. В момента над 40 командни длъжности заемат български офицери в НАТО. Когато става дума за национална сигурност, трябва да се опрем на истината - за решенията, които сме вземали и за които сме отговорни, обобщи Валентин Радев.
|
Коментари |
21:33ч. 11 Февруари 2015 #8  getoff Не виждам защо трябва да харесваме някой от поробителите си. Не правя разлика между турци,руснаци или американци. Това са просто различни лица на едно и също нещо. Не страдам от Стокхолмски синдром и не обичам никой от тях.
21:23ч. 11 Февруари 2015 #7  bogo "София трябва да бъде изравнена със земята и в развалините и да се засеят картофи!" моето момче тази фраза позната ли ти е за да видиш кои ни се правят на съюзници .
16:54ч. 11 Февруари 2015 #6  getoff Бого забърши слюнките и прочети малко история. Що за мозъци се прехласват по държава, която е нападала родината му с танкове.
14:18ч. 11 Февруари 2015 #5  BBB Махаме "НЕ"-тата от заглавието и получаваме реалното мнение на ГЕРБ относно ситуацията.
13:41ч. 11 Февруари 2015 #4  bogo getoff -може би винаги си си мечтал да не са ни освобождавали и да си се казваш Мюмюн ,естествено ако и сега нямаш някакво подобно мюсюлманско име де.
13:30ч. 11 Февруари 2015 #3  getoff Естествено че е заплаха. Вече два пъти са ни "освобождавали''.
13:01ч. 11 Февруари 2015 #2  Никой Какво поиска НАТО от нас след като се присъединихме?
1.Унищожаване на тактическите ракети СС-20 способни да носят ядрени бойни глави.
2.Отмяна на задължителната военна служба
3.Съкращаване на армията до смешните 32000 души,които след 2011 бяха съкратени на 24 000.
4.Орязване на военните разходи по линия на МВФ и други икономически изисквания на ЕС защото видите ли сме били в НАТО.
За сравнение катастрофалния за България Ньойски договор подписан през 1919г. задължава България да редуцира армията си до 33 000 човека.Сами си направете изводите в какво състояние сме в момента в който наблизо се дрънка все по усилено с оръжие.В 21 век няколкостотин километра не значат нищо.
Господата продажни българоубиици които са на власт в момента са толкова наивни в политически международен аспкет че няма накъде повече.
12:51ч. 11 Февруари 2015 #1  Виктор Ако наистина мислят, че Русия не е заплаха за България - да променят военната доктрина на България, дето е записано друго.
И да спрат да плюят по Русия и да спрат да късат икономическите връзки. От последното губи държавата ни и всички българи - косвено или пряко.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 САЩ и Иран отмениха ядрените преговори в Рим
Днес, 2 Май 2025 08:27
Преговорите между Съединените щати и Иран относно ядрената програма на Техеран, насрочени за този уикенд, са отменени. Това твърди правителството на Оман, което е посредничило в обсъжданията между двете...
| |
 |
 Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма!
Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
| |
 |
 Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител.
Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 1 май
Днес, 2 Май 2025 07:15
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й
Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили,...
| |
 |
 2 май в историята
Днес, 2 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка.
1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана.
1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на Мадрид се вдигат на бунт срещу френската окупация.
1876...
| |
 |
 Прогноза за времето - 2 май
Днес, 2 Май 2025 06:33
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
 |
 Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Четвъртък, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд.
В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
| |
 |
 Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Четвъртък, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“.
Миналата година за първи път морският...
| |
 |
 Временният президент на Южна Корея подаде оставка
Четвъртък, 1 Май 2025 17:34
Временно изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су подаде оставка, заявявайки, че ще се кандидатира на президентските избори, които ще се проведат на 3 юни, предаде "Йонхап".
Хан...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|