Попитахме маркетинг специалиста Иво Илиев относно ползите на Facebook към бизнеса у нас. Иво е един от експертите в областта на facebook маркетинга, който има богат международен опит в сферата на социалните мрежи.
На 29-ти ноември той ще проведе обучението "PresenTHINK" в гр.Варна, където ще разкрие пред гостите на събитието всички успешни практики и тенденции за развиване на бизнес с помощта на Facebook. По време на обучението посетителите ще могат да научат повече за facebook рекламите, провеждането на игри и промоции, успешното управление на фейсбук страници и групи, начините за монетизация на инвестициите във facebook маркетинг. Затова сега беше най-подходящия момент да сподели своите 5 съвета за Facebook маркетинг на читателите на Moreto.net
- Здравей Иво, достатъчно ли е да имаме фирмена фейсбук страница, за да се представяме в социалната мрежа?
- Краткият отговор е "не". В практиката си винаги се убеждаваме, че нищо в интернет маркетинга и рекламата не може да се определи като "достатъчно". Затова винаги търсим „най-ефективното“, защото всичко останало води до излишни разходи и неоправдани очаквания. Затова дългият отговор е „да, ако бизнесът ви има потенциала да предаде емоция“. Факт е, че имаме клиенти, които продават селскостопанска техника и камиони с помощта на фейсбук. Но те са наясно, че това става индиректно – чрез изграждане на имидж и лидерство. Много е важно да се възползвате от най-ценното качество на Facebook и останалите социални мрежи – да се изградите като експерт в своята област. Хората обичат да купуват от експерти и предизвикателството е да можем да ги убедим, че ние сме достатъчно компетентни, опитни и сигурни, за да купят от нас. Това може да стане дори само с една фейсбук страница.
- Тогава какво е мястото на фейсбук рекламата?
- Често казваме, че тя е „необходимото зло“. Преди около 1-2 години беше доста трудно за бизнеса да възприеме, че Facebook започва да става все повече „платен“. Причината за това, естествено е, че Facebook излезе на финансовите пазари и се разви до невероятни мащаби. Днес фейсбук рекламата е задължителен елемент от facebook маркетинга и това към момента е една от най-евтините и изгодни интернет реклами, за която може да си платите.
- Какво прави facebook рекламата толкова изгодна?
- Ниската цена, която плащате за конкретни неща, например продажби. Може да плащате пари на Facebook само, когато някой влезе в сайта ви и направи поръчка или запитване през него – т.е. плащате за сигурни клиенти, а не просто за импресии. Ние, обаче се възползваме повече от имиджовия ефект и той се случва в микс от рекламни формати. Например една успешна формула за местния пазар би била реклама на клик във facebook, която води до промо-страница, но същевременно и реклами в местни портали и медии като Moreto.net например. Чисто психологически, когато ваш клиент види бранда ви на няколко места, които познава и на които се доверява – това създава положителна нагласа и решителност за покупка. Затова facebook рекламата в съчетание с банер-реклама и други по-познати онлайн формати, е нещо наистина работещо и изгодно.
- Тези теми ще бъдат ли засегнати по време на обучението "PresenTHINK" във Варна?
- Със сигурност – те ще са част от основните тематики на обучението. Подготвили сме целодневна програма и ще разгледаме всички възможности на Facebook в детайли, предлагайки конкретни успешни практики и примери. Радвам се, че имаме възможността втора година да проведем тези обучения във Варна. За разлика от София, Морската столица все още не предлага голямо разнообразие от бизнес обучения, но това започна да се променя постепенно, защото бизнес средата във Варна има все по-голям интерес към модерните подходи за своето представяне онлайн. В тази връзка искам да благодаря на вашата медия, че вече втора година подкрепя “PresenTHINK” и други обучения, които се случват в града ни.
- Вече проведохте първия PresenTHINK в гр.Варна, какво предстои в близко бъдеще?
- Подготвили сме две обучения, в които ще разгледаме Facebook и Google – двата най-ефективни канала. Предстои да обявим и обучения от програмата ни през 2015г. Стремим се цените за обученията в гр.Варна да са поне наполовина по-ниски от предлаганите формати в гр.София – за предстоящите две обучения цената на целодневна програма е колкото цената за 2 часа консултинг, което се надявам, че е много изгодно. Дългосрочната ни цел е да представим на модерния варненски бизнес възможностите на онлайн маркетинга и комуникациите. Виждам, че това постепенно се случва вече втора година.

- Какви са твоите 5 съвета за успешен Facebook маркетинг?
- Първо, мислете за фейсбук като част от всички маркетинг инициативи, а не като нещо отделно. Фейсбук е най-ефективен, когато го ползвате в микс с други маркетинг елементи и инициативи. Например, ако имате фен страница, може да я рекламирате с фейсбук реклама докато натрупате някаква маса от таргетирани фенове. След това, за да превърнете част от тези фенове в клиенти е нужно да комбинирате добре планирана фейсбук реклама с удобна и представителна промо-страница. Ще обсъдим подобни варианти и практики на обучението.
Второ, facebook е симбиоза от трите медии – платена, придобита и собствена. Facebook рекламата е вашата платена среда; разпространението на мълвата и комуникацията с аудиторията води до „придобитата медия“, която получавате като добавена стойност; facebook страницата и сайта ви са собствената ви медия, която трябва да монетизира инвестицията ви най-ефективно. Търсете баланса между трите вида медия и формулата, която да ги съчетае по най-успешен за вас начин.
Трето, експериментирайте винаги – това ще разшири възможностите ви. Все пак, когато говорим за facebook, говорим основно за комуникация и имидж. Важно е да възприемате facebook като среда, в която масовото мнение създава нагласи. Ако имате силна общност, в която сте лидер, вие ще познавате масовото мнение и ще може да реагирате. Това няма как да стане, ако не поемате рискове и не експериментирате. Един от девизите на Facebook е „Proceed and be BOLD”.
Четвърто, приемете негативите подобаващо. Никой от нас не е перфектен и винаги може да има негативни мнения към фирмата ви, написани от вашите фейсбук фенове. Повярвайте – по-добре да пишат във вашето място, отколкото някъде другаде из интернет, където трудно може да следите и реагирате бързо и адекватно. В тази връзка четвъртия съвет е да имате комуникационна политика към различните клиенти – недоволни, лоялни, нови.
Пето – планирайте всичко. Планирайте активностите във фейсбук за 3-6 месеца напред, за да може да имате взаимно обвързани промоции и инициативи с цел те да водят до по-висока ефективност. В тази връзка статистиките, които фейсбук предлага помагат отлично. По време на PresenTHINK ще разгледаме няколко вида статистики: за сайта ви, за фен страницата ви, за игрите и промоциите, за потребителското поведение. Всички те са безплатни и достъпни – на обучението ще обясним как да тълкувате най-важните от тях.
Moreto.net е основен медиен партньор на обученията PresenTHINK в гр.Варна. За да се включите в обучението трябва да направите регистрация в официалния уеб сайт http://www.presenthink.com, където ще намерите програмата и пълна информация за предстоящите събития.




Новини - теми













Строят 5-етажен блок до оградата на Хуманитарната гимназия във Варна?
Европа отчита увеличение на тежките случаи на листерия
Млад шофьор без книжка катастрофира след гонка по улиците на Варна
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Показаха кадри от евакуирането на моряци от "Кайрос" (видео)
6 известни учени и личности, които училището е подценило
Луксозен влак в Италия предлага новогодишно пътуване с парти на борда
Смъртоносен наркотик открит в дома на д-р Хасърджиев, бил даван на 20-годишния младеж
Варна: Възстановяват буната с мостик на „Черноморец“?
Приютът в Каменар с коледна инициатива за любителите на четириноги
Рискът от проблеми с простатата се увеличава с възрастта
Капанът, в който попадат емпатичните лидери
Mилиардерът Андрей Бабиш e новият премиер на Чехия
Тръмп: Европа е „разпадаща се група от държави“, лидерите ѝ – „слаби хора“
Десетки ранени след земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер в Япония
Близките на Любослав Пенев благодариха за подкрепата
Във Варна осъдиха 43-годишен мъж за закани с убийство към бившата му съпруга
Разкриха нелегална продажба на антибиотици в дрогерия
Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Проверки в търговските обекти откриха нарушения при везните за риба
Фискалният съвет публикува становища по бюджетите на НЗОК и ДОО










RSS Новини