Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Добре дошли в страната на ментетата

Качеството на храните пада въпреки размножаващите се контролни органи

Вторник, 14 Октомври 2014 13:53
Източник: Сега   
."Ние сме това, което ядем" - гласи клишето и това е съвсем вярно. Като се направи равносметка какво ядем в масовия случай в България, на човек може да му настръхне косата: хляб с консерванти, краве масло със свинска мас и палмова мазнина, сирене пак с палмова мазнина, колбас от смлени рога и копита, шунка пълна с вода, в която цветът, вкусът и мирисът се дължат на Е-та, яйца от кокошки, хранени с ГМО, мед, пълен със захар, кисело мляко, направено от сух субстрат, пържола от животни, тъпкани с хормони и антибиотици, плодове и зеленчуци, пръскани и торени с пестициди и нитрати.

Това е най-схематично всекидневната храна, която ни се пробутва масово в магазини, закусвални и ресторанти под нехайния поглед на куп контролни органи, които финансираме с данъците си. И сякаш колкото повече стават контролните органи и нормативните регламенти, толкова по-некачествена, фалшива и вредна става храната ни.

Добре дошли в страната на ментетата, в която родопският боб е от Египет, а пазарджишките домати - от Полша и Македония.

Освен че са заблуждаващи, основните хранителни продукти масово са лишени от натуралност. Те ни тровят, съдържат канцерогени, причиняват алергии и обриви, стомашни разстройства. Няма обаче спирачка за боклуците, маскирани като храна. Проблемът е огромен, но в държава, в която повече от половината население е бедно, качеството на продуктите явно е последната му грижа. Потребителите масово са неинформирани какво означава здравословно хранене и какво качествена стока. Затова алъш-веришът върви и само спорадични скандали напомнят за съмнителните продукти, с които хората масово се хранят.

Последният скандал беше предизвикан от проверка на асоциация "Активни потребители", която показа, че производителите на масла от краве мляко масово заблуждават потребителите. Оказа се, че между 30 и 80% от мазнините в пет продукта са от свинска мас и палмова мазнина, а водата в повечето е над нормата. Същата организация потвърди и подозренията, че медът, който се продава по магазините, не става за нищо - половината от изследваните продукти с етикет "Мед" не съдържат никакъв мед.

И как да е другояче, след като сигурно сме единствената държава в света, в която магазините имат специален щанд за имитиращи продукти.

Как изобщо е възможно да се разрешава производство на фалшиво сирене и фалшиво мляко? Тази привилегия си я осигуриха българските млекопроизводители при управлението на ГЕРБ. Месопроизводителите вкараха вода в колбасите - "колкото поеме". Производителите на консерви успяха да направят лютеница без нито един домат - с внесено от Китай пюре. Безглутенови продукти трудно могат да се намерят. Подобрители има в брашното и във всички тестени продукти. Дори пресният хляб изобилства от Е-та. Вероятно някои пекарни за домашен хляб правят изключение, но как да разберем - в средата на декември те ще бъдат задължени също да сложат етикети на стоките си и тогава ще стане ясно какво има в тях. Апропо по същото време в ресторантите ще бъдат длъжни да информират клиентите какви и откъде са продуктите, които им сервират. И много неприятни истини ще лъснат.

Големи измами текат и по линия на оцета - продаваният химикал с надпис "Оцет" подлъгва наред домакините с ниската си цена. Вместо натурален винен оцет масово се пробутва синтетична оцетна киселина Е260, която се правела от петролни източници или от карбониране на метанол с добавка на оцветител Е150. И забележете - това не е забранено. Според закона оцет може да се произвежда единствено по натурален път от биологична суровина чрез провеждане на оцетно-кисела ферментация на вино, плодове, плодово вино и етилов алкохол от земеделски произход. Да, обаче и киселината бива законна - само трябвало да се продава с етикет "Кисел продукт".

И това ако не е безумие! По тази логика фалшивото сирене се продава с етикет "Млечен продукт". Затова и фалшивият мед може да бъде кръстен "Сладък продукт" и Агенцията за безопасност на храните да счита проблема за решен. Защото излиза, че всяка гадост е разрешена, стига да е означена по-завоалирано. Така канцерогенни съставки влизат всеки ден в храната ни, а заболяванията от рак стават все повече.

Агенцията уж по безопасност на храните посрещна хладнокръвно новината, че в кравето масло има свинска и палмова мас, че медът е от захар. Никакво вълнение няма, че някои хора могат да получат усложнения на здравето от това - напротив, лъха пълно безразличие. Щели да бъдат взети проби и ако резултатите за ментетата се потвърдят, щели да бъдат предприети "необходимите административни мерки". Тоест на виновните ще им се размине с по една глоба - за неверни етикети, а не че продават ментета.

Самите производители също не са изненадани. Те били наясно, че няма достатъчен контрол, а за почтеност и регулация в бранша и дума не може да става. С две думи - всичко е официално. По същата логика преди дни на винопроизводителите им беше разрешено да слагат повече захар и вода във виното тази година, защото гроздето не успяло да узрее.

Химията и примесите в храната ни едва ли ще изчезнат, докато някой не осъди някоя от замесените държавни институции за обезщетение. Защото това, че храната вреди на здравето, е отдавна доказано. И въпреки уж взетите мерки по училища и детски градини децата от малки ядат цялата палитра от Е-та, които вече са във всичко. С добавка на свинска мас и палмова мазнина. Нищо не може да ги измести от менютата и от лавките заради ниската им цена. Здравословното е на втори план.

И докато редуват мюсли с Е-та със сирене от палма и баници, в които едва ли има краве масло и истинско сирене, малчуганите вече нямат право на торти за рождените си дни в градината. Домашната храна за нашите институции явно е равносилна на отрова. Точно обратно е мнението на привържениците на здравословното хранене - именно приготвена в домашни условия храна може да гарантира високо качество за разлика от всичко купено. Детските градини обаче забраниха и домашните, и купените торти, и докараха децата до празнуване с картонени заместители. Апропо, през последните две десетилетия масовите отравяния с храна се дължаха не на домашна храна или торти със сертификати от хубави сладкарници, а на мръсни кухни по заведения и столове. Но явно мерникът на контролните органи, които са отговорни за безобразията, е толкова изкривен, че ментетата и химията са идеалът им.

Коментари
21:48ч. 15 Октомври 2014 #14
Лили Пут Ин
В такъв случай си вземам думите обратно. Нещата отиват на зле
10:47ч. 15 Октомври 2014 #13
Murmorana
Тази година е разрешено за всички сортове. Преди 3 години е имало разрешение само за мавруда - много интересна статия.
10:43ч. 15 Октомври 2014 #12
Murmorana
в-к Стопанин от 7.10. в статия за реколтата от грозде - Агенцията по виното е разрешила да се добавя до 1,5 гр захар на литър. Еврорегламентите позволявали подобно нещо, когати климатичните условия пречат на узряването. Дъждовете са намалили захарността, трябвало няколко дни гроздето да го пече слънце преди беритбата, за да се върне сладостта и т.н.
Това четох от интерес, не съм спец по вината ;-)
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Община Пловдив ще прилага зелени мерки за по-чист въздух със средства по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.
Понеделник, 5 Май 2025 10:21
Целта на проекта на община Пловдив е намаляване на вторичното разпрашаване и повишаване качеството на атмосферния въздух (КАВ) чрез реализиране на приоритетни инвестиции в растителни видове с най-висока...
Всички кардинали с право на глас вече са във Ватикана – Конклавът за избор на нов папа започва на 7 май
Днес, 6 Май 2025 09:30
В Рим вече са пристигнали всички кардинали с право на глас, които на 7 май, сряда, ще се съберат в Сикстинската капела, за да изберат нов папа. От общо 135 кардинали с право на вот, отсъстват само двама...
Вход свободен днес във Военноморския музей и парк-музей "Вл. Варненчик"
Днес, 6 Май 2025 09:12
Военноморският музей и Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работят днес, 6 май - Ден на храбростта и Българската армия, с вход свободен, обявиха двете институции. И двата музея ще са с работно време...
Близо 205 хиляди българи празнуват имен ден на Гергьовден
Днес, 6 Май 2025 08:55
Общо 204 962 души в България празнуват имен ден на Гергьовден (6 май), сочат данни на Националния статистически институт към края на 2024 г. Празникът остава сред най-популярните именни дни у нас, като...
6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия
Днес, 6 Май 2025 08:37
Денят на храбростта започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване. С указ номер 1 от първи януари 1880 г. княз Александър Батенберг учредява военния орден "За храброст" - отличие, с...
Безплатна синя зона днес във Варна
Днес, 6 Май 2025 08:19
Зоната за кратковременно паркиране „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на града днес, 6 май. Свободното паркиране важи само по...
МФ: Над 1,9 млрд. лв. е дефицитът в хазната за първото тримесечие
Днес, 6 Май 2025 07:59
Над 1,9 милиарда лева е дефицитът в хазната към края на март. Очаква се размерът му да се запази и през април, става ясно от разпространените от Министерството на финансите данни. През март постъпленията...
Гергьовден е
Днес, 6 Май 2025 07:40
На 6 май отбелязваме Гергьовден, може би един от най-големите български празници. Името Георги е най-често срещаното мъжко име в България, изпреварващо дори Ивановците. Празникът предвещава пристигащото...
Най-важното от Варна във вчерашния 5 май
Днес, 6 Май 2025 07:19
Зам.-кметът по правните въпроси Диан Иванов напуска Община Варна Заместник-кметът по правните въпроси към Община Варна Диан Иванов подава оставка. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с...
6 май в историята
Днес, 6 Май 2025 06:55
1527 г. – Рим е ограбен от войските на Карл V. 1651 г. – В Рим е отпечатана първата печатна книга на новобългарски език Абагар. 1829 г. – Във Виена е регистриран първият патент за акордеон от Сирил Демиан...
Прогноза за времето - 6 май
Днес, 6 Май 2025 06:32
По Черноморието ще преобладава слънчево време. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд, възможно е и да прегърми. Ще духа слаб до умерен...
Галерия 33 представя изложбата „Ако бяхме приятели“ на Славена Петкова в Европейската нощ на музеите и галериите – Варна
Понеделник, 5 Май 2025 18:03
Галерия 33 ще се включи в Европейската нощ на музеите и галериите – Варна с вълнуваща самостоятелна изложба на младата и талантлива художничка Славена Петкова. Откриването ще се състои на 17 май от 18:00...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook