Moreto.net публикува пълния текста на петицията:
"До Президента на Република България
До Председателя на Народното събрание на Република България
До Министър-председателя на Република България
До Конституционния съд на Република България
До Комисията по жалби и петиции към Народното събрание на Република България
До Омбудсмана на Република България
До българските медии и неправителствени организации
Поради зачестилите случаи на насилие над животни, безотговорно поведение на собственици към домашните им животни и поради случаите на пострадали от агресивни животни хора. Поради неспособността на държавата да се справи с нарастващата популация от безстопанствени животни при така действащото законодателство. Настояваме за създаване на специализирано звено Зоополиция към МВР, чиято дейност да е изключително и само за престъпления спрямо животните.
Към момента отговорните общински служби не успяват да се справят с проблема поради липса на достатъчно правомощия и така заложените в ЗЗЖ и НК изисквания не се прилагат ефективно. За да може да се спазва Закона за защита на животните и Чл. 325 от Наказателния кодекс е нужно да се създаде контролен орган с повече правомощия. Подобни структури има в почти всички страни на ЕС.
СЪЗДАВАНЕТО НА ЗВЕНО ЗООПОЛИЦИЯ КЪМ МВР ЩЕ ПОМОГНЕ ЗА:
Намаляване на случаите на хора, пострадали от агресивни животни, чрез осъществяване на проверки в случаите на безотговорно поведение на стопаните. Провеждане на досъдебни следствени действия в случаите на пострадали хора.
Намаляване на популацията на безстопанствените животни, чрез контрол върху безразборното и нерагламентирано развъждане на животни.
Осъществяване на по-строг контрол и санкции на собствениците, изхвърлящи домашните си любимци на улицата.
Намаляване на случаите на насилие над животни чрез провеждане на досъдебни следствени действия, които да спомогнат за осъдителни присъди според действащото законодателство.
Настояваме за спешна промяна на закона на МВР, която да позволи създаване на звена Зоополиция към окръжните дирекции на МВР.
Група КГБ/Контрол и Грижа за Бездомните животни/"







Отново търсят управител на приюта за бездомни кучета в Каменар
Коментари














Връх Ботев с рекордна снежна покривка от 340 см
Дизелът поскъпнал с 37%, бензинът – с близо 19% за малко повече от месец
Цветница е! Над 330 000 българи празнуват имен ден
Цветница събра хиляди варненци пред храмовете с върбови клонки в ръка (снимки)
Оман и Иран обсъждат отварянето на Ормузкия проток
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Един район без вода днес във Варна (обновена)
Черно море допусна изненадваща загуба от Славия във Варна
С какво време ще започне седмицата по Черномеорието?
Митрополит Йоан отслужи тържествена литургия за Цветница във Варна
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Последен ден от благотворителната кампанията „Купи и дари“ във Варна
БАБХ иззе близо половин тон храни препарати на ГКПП "Калотина"
5 април в историята
Скок в цените на зеленчуците повиши общото ниво на храните на едро
Отборът на Варненския свободен университет спечели националното състезание по наказателноправни науки
Папа Лъв XIV с първа великденска литургия: „Нека има мир по света“
Прогноза за времето - 5 април
Черно море посреща Славия
Проф. Кантарджиев: Няма риск от епидемия от морбили, важна е активната имунизация
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"




RSS Новини