Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Издирването на изчезналия във Варна Ларс Митанк продължава

Понеделник, 25 Август 2014 15:58
Източник: Дневник   
„Доклад Ларс Митанк“ разказва за последните часове преди изчезването на 28-годишиния германец във Варна преди повече от месец. Два дни преди да се загубят следите му младият мъж е поддържал телефонни контакти с майка му Сандра Митанк. Съдържанието им е предоставено на разследващите. С копие на информацията разполага и вестник „Дневник“.

Според "доклада" около 6ч. сутринта на 7 юли Ларс напуска хотел "Вива" и взема такси в посока Варна, за да отиде на лекар (името на болницата не е споменато). Там контактът му е бил затруднен, тъй като според него лекарите не са говорили английски или немски. Предписват му "Цефзил", след което той отново се връща в хотела, вероятно, за да вземе багажа си, пише изданието.

Малко по-късно през деня, Митанк отново взема такси (компанията и номера на колата не са споменати в "доклада") и моли шофьора да го закара до евтин хотел. Настанява се в "Колор" - градски хотел в централната част на Варна. Там прекарва част от нощта.

В поредното телефонно обаждане младежът съобщава, че се е скарал с футболни фенове на "Байерн" и че кредитната му карта е блокирана.

Късно през нощта на 7 срещу 8 юли Сандра Митанк прави неуспешен опит да деблокира картата, за да може синът й да си купи онлайн билети за предстоящото пътуване.

Ларс напуска хотел "Колор" около 1 ч. сутринта на 8 юли.Малко след това се обажда на майка си, за да й каже, че отново е бил преследван от четирима фенове на "Байерн", които са го наричали "бременска свиня" и "нацист". "Говореше тихо, каза че е в скривалище на високо място и трябва много да внимава, защото може да падне от високо и да се убие", гласи информацията, дадена от Сандра Митанк. Според нея в това телефонно обаждане синът й е споделил, че иска да стигне до летището във Варна, за да отиде на лекар там и отново пита какво точно представлява лекарството, което му е изписано.

"Аз не му се обаждах защото той явно беше в скривалище и телефонът му не трябваше да звъни, за да не го издаде", пише в сведенията си майката на Ларс. От разказа й става ясно също, че междувременно е купила със собствената си кредитна карта два електронни билета на името на сина си - единият за полет от Варна до Германия (летището не е отбелязано) и втори за автобус до Хамбург. Ларс Митанк е трябвало да излети в 16.20ч. на 8 юли и да пристигне в Германия в 21.45ч. същия ден.

В 5ч. сутринта на 8 юли младежът стига с такси до летище Варна. От там отново се свързва с майка си и й съобщава, че ще отиде на лекар, но няма никакви пари. "Това ми се стори странно, пише в сведенията си Сандра Митанк, защото през нощта ми беше казал, че има достатъчно пари в брой. На летището някакъв баварец му казал, че може да получи бърз превод с "Уестърн юниън". Отговорих му, че ще го направя и, че ще чакам да ми се обади след като бъде прегледан от лекаря".

От този момент нататък майката на Ларс Митанк губи всякаква връзка със сина си.След като чака прекалено дълго новини от него тя прави няколко опита да се свърже с лекарския кабинет на летище Варна, но според нея "никой не я е разбирал".

В 9.30ч. на 8 юли Сандра Митанк се обажда в почетното консулство на Германия във Варна, за да съобщи, че е изгубила връзка със сина си. В този разговор тя обяснява, че синът й е звучал странно и че гласът му е издавал паника.

Около 12.ч. на 8 юли майката получава информация от почетното консулство, според която по време на посещението си при лекаря синът й е изглеждал нормално, макар и доста притеснен. След като настоял да пътува въпреки здравословното си състояние той е бил помолен да подпише декларация, че ще лети на собствена отговорност и въпреки предупрежденията, че това може да се окаже фатално.

В този момент той е напуснал лекарския кабинет като е оставил там багажа си, документите си за самоличност, както й мобилния си телефон.

Въпреки няколкото, станали известни свидетелски показания, до този момент следи от Ларс Митанк не са открити. Той изчезна на 8-ми юли във Варна. Митанк пристига в България на 30 юни заедно с група туристи на компанията TUI. Настанен е в хотел "Вива" в курорта "Златни пясъци" и както много други свои сънародници е участвал в т.нар. алкохолни турове из заведенията в комплекса.

Една от неофициалните истории за престоя му у нас, предшествала изчезването, е, че по време на обиколка из баровете в "Златни пясъци" Ларс е бил въвлечен в конфликт с футболни фенове. При сбиването е било спукано тъпанчето на ухото му. По тази причина на 7 юли след медицински преглед, Ларс не е получил разрешение да се качи в самолета заедно с групата си.

Втори опит да отлети за родината си германецът направил на 8 юли. Тогава, след като отново му било забранено да пътува със самолет, той изоставил целия си багаж в лекарския кабинет на летище Варна и избягал.

Тъй като летището е зона, на която се прилагат повишени мерки за сигурност, последните минути от престоя на Ларс там са били документирани от системата за видеонаблюдение.

По информация на "Дневник" за последен път той е попаднал в обсега на камерите, когато се е движел към изкуствен хълм от земна маса, натрупан в западната част на летищната зона по време на строителството на новия пътнически терминал. Там се губят и следите му.

Версия, споделена от Велислав Бонев, управител на сдружението "БСА – Бодигард анд секюрити асосиейшън", натоварено с частната разследване от роднините на Ларс, гласи, че по време на алкохолните турове, вероятно без да забележи, Ларс е погълнал синтетичен наркотик с продължително действие.

"Това не е изключение, каза Бонев. Според информацията, с която разполагаме, Ларс не е употребявал наркотици преди това. Не е бил и пристрастен към алкохола. Имал е стабилна работа в електроцентрала, имал е нормално за възрастта си поведение. Точно в такива случаи обаче, при поемане на синтетична дрога, може да се получи ефектът на т.нар. изпържване. При него наркотикът отключва параноични реакции и води до продължителни депресии и страхови неврози".

Вероятно това е и причината, поради която в един от последните телефонни контакти с майка си Сандра той е споделил, че се крие защото изпитва панически страх.

До този момент няма данни Митанк да е предприемал каквито и да е опити за контакт с други хора или свои близки.

По време на посещението си при летищния лекар във Варна той е получил предписание да използва за облекчаване на състоянието си препарата "Цефзил" (Цефпрозил). Според описанието на препарата обаче, страничните му ефекти не биха могли да предизвикат неадекватност или други разстройства на психиката. След страничните му ефекти са отбелязани само рядко срещан лек световъртеж или сънливост.

В издирването на младия мъж са ангажирани Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи, полицейските служби в Германия и още няколко европейски страни, както и частна детективска агенция, наета от майката на изчезналия.

В началото на месеца на посещение във Варна пристигна и новоназначеният консул на Федералната република в София Томас Хелинг. Той се е срещнал с директора на полицията в града Николай Калчев.

"Получих назначението си в България само преди две седмици и срещата ми с г-н Калчев бе една от първите тук, каза Хелинг. След нея останах с убеждението, че полицията наистина прави всичко възможно, за да открие Ларс Митанк".

Според консула на Федерална република Германия по случая усилено продължават да работят и в Германия, но там също няма новини за напредък на разследването.

Поради продължаващото издирване от Областната дирекция на полицията във Варна също отказват всякаква информация за хода му.

"Работим в добро сътрудничество с полицията защото като частно дружество ние сме по-оперативни, а като държавни органи на реда те имат методи за разследване, с които ние не разполагаме", казва управителят на "БСА – Бодигард анд секюрити асосиейшън" Велислав Бонев. Вече са събрани важни сведения, но на този етап не можем да ги съобщим", пише още "Дневник".

Според консула на Федерална република Германия в София Томас Хелинг мълчанието по случая в никакъв случай не означава, че работата по издирването на Ларс Митанк е спряло.

"В никакъв случай той не е забравен. Но, съгласете се - магьосници има само в приказките", каза консулът.

В помощ на издирването приятели на Ларс създадоха и група във Фейсбук - "Findet Lars Mittank" (Намери Ларк Митанк). В нея са посочени електронни адреси и телефонни номера, на които може да бъде подавана свидетелска информация за местонахождението му.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
МААЕ призова Украйна и Русия за политическа воля за осигуряване на безопасността около Запорожката АЕЦ
Днес, 4 Октомври 2025 11:04
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси призова Украйна и Русия да проявят „политическа воля“, за да гарантират безопасността на района около контролираната...
Започва описването на щетите след потова в комплекс „Елените“
Днес, 4 Октомври 2025 10:22
Очаква се в рамките на днешния ден, 4 октомври, да започне описването на щетите от разрушителното наводнение в комплекс „Елените“, при което загинаха трима души. Това съобщи БНТ. Над 100 души бяха евакуирани,...
Маестра Вилиана Вълчева: Варна винаги е специална сцена за мен!
Петък, 3 Октомври 2025 10:21
На 11 октомври от 19:00 часа публиката в морската столица ще има възможността отново да се наслади на едно истинско музикално шоу с песни и арии от най-обичаните мюзикъли в света, защото концерт-спектакълът...
Днес и утре: Варна приема на финалния кръг от шампионата по планинско изкачване "Аладжа манастир"
Днес, 4 Октомври 2025 09:53
Днес и утре, 4 и 5 октомври, в района на Аладжа манастир ще се проведе последният кръг от Националния шампионат по планинско изкачване – Планинско „Варна“ – Аладжа манастир. Състезанието е посветено на...
Съдът остави в ареста варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев
Днес, 4 Октомври 2025 09:20
Общинските съветници от „Продължаваме промяната“ във Варна Николай Стефанов и Йордан Кателиев, обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления заедно с кмета на Варна Благомир...
Без вода днес във Варна
Днес, 4 Октомври 2025 09:02
Аварии оставят следните места във Варна без вода днес: - до около 18 часа - карето бул. "Ян Хунияди", бул. "Сливница", бул. "Република" и бул. "Трети март"; - до около 12 часа - част от местност "Траката"; -...
Хамас приема част от плана на Тръмп за прекратяване на войната в Газа, но иска преговори по останалите точки
Днес, 4 Октомври 2025 08:47
Палестинската групировка Хамас е приела част от 20-точковия план на американския президент Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Газа, но настоява за преговори по редица от останалите условия, съобщава...
Шестото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново
Петък, 3 Октомври 2025 08:22
За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха...
122 г. от рождението на Джон Атанасов и професионален празник IT специалистите в България
Днес, 4 Октомври 2025 08:06
Днес се навършват 122 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, чийто баща е роден в село Бояджик край Ямбол, но 13-годишен заминава за САЩ заедно с чичо си. 4 октомври в България се отбелязва...
51 години от първата копка на AM „Хемус“
Днес, 4 Октомври 2025 07:48
На днешна дата преди 51 години започва строителството на автомагистрала "Хемус". На 4 октомври 1974 г. Тодор Живков прави първа копка на магистралата. Тъжната вест над 50 години по-късно е, че от цялата...
Най-важното от Варна във вчерашния 3 октомври
Днес, 4 Октомври 2025 07:29
Паднали дървета и щети по автомобили след бурята във Варна Силен дъжд и вятър предизвикаха инциденти във Варна през изминалата нощ. По информация на дежурния на Община Варна са паднали осем дървета.Метално...
4 октомври в историята
Днес, 4 Октомври 2025 07:05
771 г. – След смъртта на брат си Карломан, Карл Велики става единствен владетел на Франкската държава. 1366 г. – Започва антитурският (по-късно и антибългарски) кръстоносен морски поход на граф Амадей...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook