56 афганистанци и петима сирийци бяха заловени вчера от Гранична полиция край Шабла. Те били натъпкани в откраднатата от турски каналджии българска яхта „Св. Анна", която побира 10 души. Бежанците трябвало да бъдат закарани в Румъния.
Яхтата на капитан Стоян Стоянов била наета за фамилен круиз по маршрут Варна - Истанбул - Варна. Капитанът акостирал в четвъртък вечерта в турския порт Елеада. Каналджиите го настанили в хотел и взели документите на „Св. Анна" под предлог за регистрация. На другия ден Стоянов разбрал измамата, но яхтата вече била в открито море.
в. Капитал Дейли: БНБ разреши селективен подбор на сделките в КТБ
Кредитополучателите, изтеглили заеми от Корпоративна търговска банка (КТБ) и дъщерната й „Виктория" (новото име на „Креди агрикол България") ще имат по-широко поле за действие. Например ще могат да превалутират или да прихващат суми, за да плащат задълженията си. Това реши управителният съвет на БНБ в петък. От централната банка посочват, че някои текстове от Закона за кредитните институции дават такава възможност за банки, които са поставени под надзор, в случаите, в които е преценено, че това е в интерес на самите кредитори. Освен превалутирането решението дава поле и за други операции, най-вече по прихващания между депозанти и кредитополучатели.
в. 24 часа: Очевидно се готви коалиция ГЕРБ - ДПС, установи Миков
Очевидно е. че се готви коалиция между ГЕРБ и ДПС", коментира лидерът на БСП Михаил Миков изявлението на Бойко Борисов, че ако спечели властта, ще даде 10 зам.- министерски кресла на българските мюсюлмани.
Миков напомни изказването на зам.-председателя на ДПС Рушен Риза преди няколко дни. че движението може да работи с ГЕРБ след парламентарните избори, ако това е в интерес на държавата, както и общите дейстивия на двете партии при опита за актуализация на бюджета в последната седмица на 42-ото НС и искането за банкова ваканция около кризата с КТБ.
в. Сега: За 36% от фирмите минималната заплата е пречка за заетостта
36% от работодателите смятат, че минималната заплата е фактор за намаляване на заетостта в страната. За почти всяка втора фирма - 43%, тя е пречка за наемането на млади хора. Изненадващо дори сред служителите има 31%, които са на мнение, че административно определяното минимално възнаграждение оказва негативно, а не позитивно влияние на заетостта.
в. Новинар: 99 на сто от гъбите ни са за износ
99 на сто от българските гъби са за износ. Това съобщи за „Новинар" председателят на асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове в България инж. Юлиян Колев. Той изтъкна, че забраната за внос на европейски храни в Русия е помогнала на родния бранш. „Заради ембаргото страните от Европейския съюз имат интерес да купуват гъби от България", уточни той.
в. Монитор: Спипаха 63-ма емигранти на открадната яхта
63-ма нелегални бежанци бяха арестувани на малка открадната яхта край Шабла. Плавателният съд бил в българска акватория, но се движел към Румъния. На борда на плавателния съд са открити 18 жени и 16 деца. Чужденците били от Ирак, Либия, Сирия, Афганистан.
63-мата нелегални бежанци са прекарали на борда на „Св. Анна" няколко дни в морето. Те били буквално натъпкани във ветроходната лодка, която е 10-местна - за 4 души екипаж и за 6 пасажери. Всичките 63-ма имигранти и един, който е управлявал плавателното средство, са дехидратирани и гладни. Те са прекарали 4 дни на борда без храна и вода. Чужденците са настанени в общежитие на Гранична полиция.
в. Дума: Враца на протест за поделението си
Местните негодуват от решението на министъра. Протест в защита на възстановяването на врачанското поделение започват врачани във вторник. Това съобщи вчера о. з. подп. Радослав Гетов, зам.-председател на Инициативния комитет за възстановяването на врачанското поделение.
в. Репотер: Зеленчук в консервите ни
Българските зеленчуци не са достатъчни за консервната промишленост, затова фирмите ще внасят зарзават от Турция и Гърция, заяви за „РЕПОРТЕР" Антоанета Божинова, изп. директор на съюза на преработвателите.
Чуждата продукция е с по-ниско качество, но по-евтина от нашата заради високите субсидии, които получават техните производители.
в. Стандарт: 63 призраци в наша яхта
Яхта с 63 полумъртви от глад и жажда бежанци задържа Гранична полиция край Шабла. Бегълците от Афганистан и Сирия били наблъскани като сардели в десетместната лодка. Те едва се държали на краката си и изглеждали като призраци. По чудо с такъв товар съдът не е потънал, коментираха морски вълци. Нелегалните, сред които 18 жени, 16 деца от 3 до 12 години и едно бебе, били натоварени в Истанбул от двама турци. Каналджиите наели лодката "Света Анна" във Варна, а на Босфора изоставили капитана. Целта им била да прекарат бежанците до Румъния. 4 дни хората не са яли нищо и не са пили вода. Две от децата, които са в най-тежко състояние, ще останат във варненската болница. Това са 16-годишен младеж с вроден сърдечен порок и 3-годишно хлапе, които са силно обезводнени.
в. Преса: Стоки ментета превземат и мола
От сергиите по пазарите ментетата на маркови дрехи и козметика превзеха моловете в големите градове, фалшификати свободно се пласират в лъскави магазини и бутици, като се смесват с оригинални стоки, алармират полицаи и митничари.
Голяма част от ментетата се внасят нелегално от Турция. Най-фалшифицирани са марките „Адидас" и „Дисни", показват данни на Агенция „Митници".
в. Земя: „Синият език" уби 700 овце
18 области в страната вече са обхванати от заразата. Осемнадесет области в страната вече са обхванати от болестта "син език", която е убила близо 700 овце, има и единични случаи на зараза по говедата. Преносители на вируса на инфекцията са дребни мушици, наречени куликоиди, а болестта идва от Гърция, съобщи д-р Илиян Бойковски от дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" към Българската агенция за безопасност на храните. По думите му държавата е отпуснала 450 хиляди лева, което е малко над половината от поисканата за покриване на щетите сума.




Новини - теми













Жители на „Чайка“ с открито писмо срещу отдаването на тенис кортовете на частни клубове
Д-р Хубанова: Вторият у нас очен апарат за терапия на макулна дегенерация вече е във Варна
Новият патрулен кораб „Храбри“ се присъедини към състава на ВМС (снимки и видео)
МВР-Варна проверява твърдения на служител за нередности в сектор „Пътна полиция“
Седмица на демонстрации: Задават се протести и контрапротести в страната
Заради еврото: Технически ограничения налагат по-ниска цена на тоалетните в Морската градина
Кой е Чиприан Чуку, новият кмет на Букурещ, и какво богатство притежава?
„Аз вярвам и помагам“ събира стотинки от всички номинали за последен път тази събота във Варна
България поиска обяснение от Турция за навлизането на танкера KAIROS в наши води
Асен Василев: Кой разпореди това безобразие, наречено „бюджет“? Опитват се пак да ни излъжат и да ни замажат очите
Трима загинали на Тенерифе, след като приливна вълна ги отнесе в океана
Тръмп заяви, че украинският президент Зеленски „не е готов“ да подпише мирно предложение
Илон Мъск призовава за премахване на ЕС, след като X беше глобен със 120 млн. евро
Без ток утре във Варненска област....
СГС прекрати делото срещу Иван Портних и го изпрати на ВКС
Саудитска Арабия преминава от луксозен към масов туризъм
Варна: Нужен е още 1 млн. лева за допълнителни ремонти в СК „Локомотив“
Инициатива за размяна на дрехи и играчки започва във Варна
„Политико": България поема 1,2 млрд. евро гаранции по новия заем на ЕС за Украйна“
Пол Маккартни призова ЕС да се откаже от „забраната“ за вегетариански „бургери“
Транспортират до Варна евакуирани моряци от „Кайрос“









RSS Новини