Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 5 февруари

Сряда, 5 Февруари 2014 08:00
Източник: News.bg   
24 часа

Изборният кодекс зацикли заради секциите в Турция

Дали българските граждани, живеещи в Турция, да пускат бюлетина на вота за местни власти и за Европарламента. Това е основният препъникамък пред новия Изборен кодекс, стана ясно на заседанието на водената от Мая Манолова комисия по изработването му.

Повече от час отне обсъждането само на въпросния спорен член 3. При гласуването алинея по алинея се прие само избирателите, живели през последните 6 месеца в съответната община, да имат право да избират кмета. А в Турция няма да има секции за евровота.

В отговор депутатите от ДПС се въздържаха при гласуването на целия член 3 и по този начин бламираха всички приети по-рано промени в отделните му алинеи.

"Не сме против уседналостта, а против този й вид, който нарушава член 42, алинея 1 от конституцията", позова се председателят на правната комисия на НС Четин Казак.



24 часа

Откриха газ до Кнежа

Находище на природен газ е открито край Кнежа. Доказаните запаси към момента са 14,49 млн. куб. м природен газ и 5176 куб. м кондензат, съобщиха от компанията "Проучване и добив на нефт и газ".

Вероятните находища се оценяват на 165 млн. куб. м, а възможните - 764 млн. куб. м. Така общите запаси, които биха могли да бъдат извлечени от находище "Искър-запад", се оценяват на 945 млн. куб. м газ и 393 хил. куб. м кондензат.

Труд

Пенсиите скачат средно с по 9 лева от 1 юли

Пенсиите ще се увеличат средно с 9 лева от 1 юли. Това съобщи управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков в интервю за "Труд".

В закона за бюджета на общественото осигуряване е планирано от тази дата парите за старост да се повишат с 3%.

Според Петков месеците, през които НСИ отчиташе дефлация, няма да доведат до по-малко увеличение. Парите за увеличението са разчетени в бюджета, гарантира шефът на НОИ.



Труд

Падна единната сметка за приходите

Конституционният съд (КС) е отменил единната сметка за приходите, с която отпадна възможността гражданите и фирмите да посочват кое от задълженията си към данъчните погасяват, а с вноските им автоматично се покриваше най-старото, научи "Труд".

Решението на КС е било взето днес с 8 на два гласа. Против отмяната на въведената по искане на бившия финансов министър Симеон Дянков единна сметка са били само съдиите Румен Ненков и Благовест Пунев. КС е решил казуса в отсъствието на Пламен Киров и Красен Стойчев.

Стандарт

Забавачка глътна 3 милиона

Община Варна осъмна със запорирани сметки заради забавачка. Детската градина "Теменужка" е в реституиран имот на пъпа на града. Местната управа е задлъжняла с близо 2 млн. лева към собствениците. Половин милион от тях са адвокатските хонорари.

Преди това забавачката вече е глътнала един милион, от който 700 бона са прибрали адвокати. Пълно безхаберие на предишното управление на Кирил Йорданов е довело до критичната ситуация, твърди кметът Иван Портних. Така са изядени парите за една нова детска градина, категоричен е градският управник. Той недоумява защо предишният юридически екип не е обжалвал прекомерно високите хонорари и наеми. "Общината не само си плаща този масраф, но продължила да бъде без сключен договор със собственика на имота", обясни Портних.



Стандарт

Станишев води листа, казва я пред Шулц

БСП ще покаже кандидатите си за евродепутати на специално събитие до края на този месец, научи "Стандарт". Председателят на Европарламента Мартин Шулц, който е и единна номинация на Партията на европейските социалисти за президент на ЕК, се очаква да пристигне в България за представянето на червената листа. Коментираната дата е 21 февруари, но до края на тази седмица от предизборния офис на Шулц ще направят пълната програма за обиколката му в страните членки на ЕС за вота през май. "Листата на БСП ще бъде определена от Националния съвет на партията", заяви вчера соцлидерът Сергей Станишев.

И даде да се разбере, че на конгреса на БСП в събота кандидатите за евродепутати няма да бъдат представени. "Нямаме такова намерение", отсече Станишев. И допълни: "Трябва да се продължи процесъът на диалог вътре в БСП, винаги имаме представители и на гражданското общество, и на коалиционните партньори". От "Позитано" 20 засега са категорични, че Станишев ще оглави евролистата на партията.

Монитор

Гоце с амнезия за върнатия мандат

Истинска амнезия обхвана бившия държавен глава Георги Първанов за събитията около 4 февруари 1997 г., когато като лидер на БСП върна мандата за съставяне на правителство след оставката на кабинета „Виденов".

Въпреки че не пропуска случай сам да се похвали с тази страница от биографията си, в свое интервю пред бТВ вчера Първанов взе да шикалкави, когато бе запитан как той самият е гласувал на инфарктния пленум на БСП, проведен преди заедно с номинирания за премиер Николай Добрев да отидат при тогавашния президент Петър Стоянов. На това партийно заседание от 3 февруари 1997 г. с мнозинство социалистите вземат решение да се състави правителство, което дава повод на Първанов в следващите години непрекъснато да се хвали как с Добрев „на своя глава" връщат мандата. Оказва се обаче, че през далечната 1997 г. на Първанов, известен и с агентурния му псевдоним Гоце, никак не му се е искало да сдава властта. Това проличало при въпросното гласуване на пленума - подробност от февруарските събития, която сега той упорито опитва да прикрие. „Трудно ми е да си спомня", набързо смотолеви той вчера на въпроса на водещите дали е гласувал с мнозинството на червения пленум. За да се измъкне от темата, Първанов ловко се впусна в спомени от последвалата среща с Петър Стоянов на „Дондуков" 2 и в героизиране на собствените си действия - че е спасил социалния мир с цената на тежки упреци от своите другари.



Сега

Здравната каса остава монополист поне до 2016 г.

Изцяло нов модел за финансиране и функциониране на здравната система предлагат управляващите в проекта на Национална здравна стратегия (2014-2020 г.), който бе одобрен от правителството и в четвъртък ще бъде обсъждан от ресорната комисия в парламента. До 2016 г. трябва да бъде разработен и приет пакет от наредби и законови промени, с които да се осигури тотална промяна на здравноосигурителния модел.

Идеята е да отпадне монополът на здравната каса, да се свие гарантираният минимален пакет от здравни услуги и да се въведе възможност хората да избират допълнителен здравноосигурителен пакет, предлаган от частните застрахователни дружества. Добрата новина е, че не се предвижда увеличаване на здравните вноски, тъй като според управляващите подобна тежест е непосилна за населението. За сметка на това ще се повишава събираемостта на вноските, включително и чрез по-големи плащания от страна на държавата за децата, учениците и пенсионерите.



Дума

Депутатите отхвърлиха задължителното гласуване

Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс отхвърли вчера предложението на ГЕРБ за задължително гласуване. Да се гласува на избори е право на гражданите и не може да съществува задължително право, заяви зам.-председателят на парламента Мая Манолова. Комисията прие изборите за депутати, за местна власт и за Европарламент да се насрочват от президента не по-късно от 60 дни преди деня на вота. Мнозинството отхвърли и предложението на ГЕРБ да се въведе електронното гласуване, с мотива, че то не дава гаранции за запазване на тайната на вота. Депутатите се възпротивиха и срещу идеята за мажоритарния избор на народни представители, както бе на парламентарните избори през 2009 г.

Районните кметове ще се избират пряко, е записано в новия Изборен кодекс. С промяната се връща текстът, променен от ГЕРБ през 2010 година, съгласно който те се назначаваха.



Капитал дейли

Правителството разпредели бързо половин милиард за инвестиции

Правителството планира да разпредели близо половин милиард лева на заседанието си в сряда от регионалния фонд, който беше създаден с бюджетни средства. Решението идва само 11 дни, след като управляващите сформираха междуведомствен съвет за разглеждане на общинските и ведомствени проекти. И без информация кой и с какви идеи точно е кандидатствал.

За общински проекти отиват 350 млн. лв., а останалите 150 млн. лв. ще са на разположение на министерствата, но те също ще се насочат към програми, целещи развитие на българските региони. Инвестиционните разходи по идея трябва да покрият области, за които еврофондовете не отпускат финансиране.От известната дотук информация става ясно, че общините са представили общо 1050 проекта на стойност 1.95 млрд.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Международна корпорация стана партньор на състезание по ориентиране във Варна
Днес, 10 Декември 2025 12:30
Международната строителна корпорация КУБ стана финансов партньор на 54-тото издание на Купа „8-ми Декември“ по спортно ориентиране. Събитието, организирано от Спортен клуб „Академик“ (Варна), се проведе...
Над 270 български производители представиха продуктите си на фермерските пазари на Lidl през 2025 г.
Днес, 10 Декември 2025 12:23
Общо 274 български производители от 146 населени места взеха участие в 15-те фермерски пазара на Лидл България през тази година. Това е ръст от 30% в сравнение с предходната 2024 г., когато в инициативата...
Рискът от проблеми с простатата се увеличава с възрастта
Вторник, 9 Декември 2025 08:08
Всички мъже рискуват да преживеят неудобства, свързани с простатната жлеза, просто защото всички мъже имат такава, а след 50 тя увеличава размера си и предизвиква смущения в уринарната им функция. Макар...
Варна: Протестно шествие с искане за оставка на правителството (обновява се)
Днес, 10 Декември 2025 18:12
Протестно шествие с искане за оставка на правителството се провежда тази вечер във Варна и страната. В морската столица демонстрацията започна в 18:00 часа от градинката на площад „Съединение“. На място...
САЩ планират да изискват петгодишна история на социалните медии от туристи
Днес, 10 Декември 2025 18:29
Туристи от десетки държави, включително Обединеното кралство, може да бъдат помолени да предоставят петгодишна история на социалните медии като условие за влизане в Съединените щати, съобщават американски...
ОДМВР – Варна получава държавен имот за нуждите на дирекцията
Днес, 10 Декември 2025 18:17
Министерството на вътрешните работи ще придобие безвъзмездно за управление имот – публична държавна собственост, предназначен за нуждите на Областна дирекция на МВР – Варна. Имотът се намира в район...
Агенцията по храните спря 370 кг рискова риба от Румъния
Днес, 10 Декември 2025 18:04
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) възбрани 370,6 кг рибни продукти с произход Румъния при извънредните проверки преди Никулден. За спрените рибни продукти е била получена нотификация...
Дядо Коледа и Снежанка пристигнаха във Варна с бързоходна лодка (снимки)
Днес, 10 Декември 2025 17:50
Дядо Коледа и Снежанка пристигнаха във Военноморска база във Варна с „извънреден рейс” от далечната Лапландия. Вместо с традиционната шейна, белобрадият старец се появи на борда на модерно и оригинално...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 10 Декември 2025 17:39
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 11 декември, без ток във Варненска област ще са: - от 8:30 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна -...
България ще обменя електронни митнически данни със Сърбия и Северна Македония за по-бърз транзит на стоки
Днес, 10 Декември 2025 17:24
Правителството одобри проект на Меморандум за разбирателство относно електронния обмен на данни между Агенция „Митници“ на България и митническите администрации на Република Северна Македония и Република...
Стартира обновяване на Народно читалище „Христо Ботев 1928“ във Варна
Днес, 10 Декември 2025 17:10
Община Варна започна реализацията на проект за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на Народно читалище „Христо Ботев 1928“. Общата стойност на проекта е 986 865 лева, от които 616 726...
29 часа във въздуха: Най-дългият полет в света свързва Шанхай и Буенос Айрес
Днес, 10 Декември 2025 16:57
Най-дългият търговски полет в света вече е факт – China Eastern Airlines свърза Шанхай с Буенос Айрес за 29 часа, покривайки около 12 400 мили, почти половината от обиколката на Земята. Полетът излетя...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook