Президентът обявява дали ще наложи вето върху бюджета
 
Президентът Росен Плевнелиев ще обяви на пресконференция решението си дали ще наложи вето на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2013 година. Държавният глава вече изрази резервите си към актуализацията на бюджета.
С промените на републиканската финансова рамка се предвижда изтеглянето на нов заем в размер на 1 млрд. лв. По думите на Плевнелиев поемането на нов дълг не трябва да се оправдава с нуждите на социално слабите граждани. Едва 4% от този дълг са предвидени за подпомагане на най-уязвимите групи в България, докато 96 на сто от заема не е ясно за какво ще се използват, обяви още президентът.
На 5 август финансовият министър Петър Чобанов проведе среща с държавния глава, но не се стигна до сближаване на позициите.
От Министерството на финансите разпространиха позиция, в която твърдят, че едно евентуално президентско вето върху актуализацията на бюджета крие сериозни рискове. От ведомството прехвърлят отговорността за редовното разплащане с бизнеса към президентската институция и обвиняват държавния глава, че се намесва в бюджетната политика, което щяло да доведе до невъзможност за изпълнение на правителствената програма.
Мнозина депутати от правителството коментираха, че налагането на вето върху бюджета ще бъде безпрецедент в българската история и го определиха като политическо решение.
Лидерът на БСП Сергей Станишев също заяви, че подобно действие от страна на държавния глава ще забави работата на кабинета.
Председателят на парламента Михаил Миков заяви, че дори президентът да наложи вето, ваканцията на НС няма да бъде прекратена.
|
Коментари |
12:57ч. 7 Август 2013 #5  hard Защо Пьрванов не е на мястото на Станишев?Пьрванов говореше здьржано,умерено,по интелигентно.Станишев само лае като куче на празна нива.
12:28ч. 7 Август 2013 #4  As renunta При ГЕРБ не се чуваше гласа на тази мишка. Сега започна много да влиза в роля.
11:09ч. 7 Август 2013 #3  tomi Тук никой не разбира от необходимоста от стимули в икономиката. Изобщо макроикономиката не е за лаици от площадите. Един от стимулите е бързото разплащане на държавата с фирмите. Нека да има оставка, само че тези дето я искат не чакат разплащане с държавата, а ново ДДС / допълнителни десни сили / Но, те ще са толкова десни, колкото левите в Бълагария са леви и като Костов и Борисов ще се улеят и после ще хвърлят всички вини на комунягите. Не вярвам и на тези ,,реформатори'' дето надушиха келепира идващ от улицата. О, времена, о нрави !
10:45ч. 7 Август 2013 #2  Flame Ама видите ли .. ветото щяло да попречи на правителството. Е на ли имат мнозинство...да си го гласуват пак. Пък и как вето...направо ОСТАВКА!
10:12ч. 7 Август 2013 #1  pufi Вето, вето г-н Плевналиев. Иначе 4 % за социално слабите и 96 % в офшорните сметки на Станищев и Местан/БСП и ДПС +Атака/. И после пак ние на пангара да плащаме а от този милиард няма и камаче да видим камо ли тротоарче, а за път или магистрала да не мислим. Ще потънат като вода в пясъка.
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Днес, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Днес, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Днес, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
 |
 Израел одобри многомилиардна сделка за изтребители от САЩ
Днес, 3 Май 2026 14:49
Израел съобщи, че е одобрил многомилиардна сделка за закупуване на два ескадрона бойни изтребители от Съединените щати.
Поръчката включва един ескадрон многоцелеви стелт изтребители F-35, произведени...
| |
 |
 Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Днес, 3 Май 2026 14:13
Селекцията на Николай Николов – Майката мина леко през бургаския „Черноморец” и взе поредна категорична победа в държавния шампионат по водна топка.
В двубой от група „Елит” във възраст U 18 отборът на...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в понеделник
Днес, 3 Май 2026 13:28
През нощта над страната ще бъде предимно ясно. Разкъсана облачност ще има след полунощ над крайните източни райони. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Ще има условия за слана. Минималните температури...
| |
 |
 Иранската активистка Наргес Мохамади е преместена в болница след рязко влошаване на състоянието ѝ
Днес, 3 Май 2026 12:59
Фондацията Фондация „Наргес Мохамади“ съобщава, че затворената иранска правозащитничка е била преместена от затвора в болница, след „катастрофално влошаване на физическото ѝ състояние“.
Наргес...
| |
 |
 Оттеглиха исковите молби срещу Весела Лечева
Днес, 3 Май 2026 12:20
Във връзка с журналистически въпроси, свързани с Българския олимпийски комитет (БОК), от юридическия екип на Весела Лечева съобщават, че ищците Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев, чрез своите...
| |
 |
 ЕС спира плащанията към Сърбия заради отстъпление в съдебната реформа
Днес, 3 Май 2026 11:57
Марта Кос съобщи, че Европейската комисия е спряла всички плащания към Сърбия по Плана за растеж, заради регрес в областта на съдебната реформа.
По думите на Кос страната бележи отстъпление в ключови...
| |
 |
 Сланите застрашиха черешовите масиви в Кюстендилско, реколтата с тежки щети
Днес, 3 Май 2026 11:20
Пореден ден с жълт код за ниски сутрешни температури и слани в Югозападна България поставя под сериозен риск овощните насаждения в региона, като най-засегнати са черешовите масиви в Кюстендилско.
В...
| |
 |
 Евростат: ръст на регистрираните случаи на сексуално насилие в ЕС през 2024 г.
Днес, 3 Май 2026 10:58
Евростат съобщава за увеличение на регистрираните престъпления, свързани със сексуално насилие в Европейския съюз през 2024 г.
По данни на статистическата служба полицията е регистрирала общо 256 302...
| |
 |
 Великобритания разрешава обединяване на полети заради риск от недостиг на гориво
Днес, 3 Май 2026 10:24
Авиокомпаниите в Обединеното кралство ще могат да прехвърлят пътници между различни полети и да ги обединяват в по-малък брой самолети като мярка за икономия на авиационно гориво. Това съобщиха от Министерството...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|