Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Плащаме глобите на КАТ без банкови такси

Понеделник, 5 Август 2013 08:38
Източник: в.24 часа   
Спираме да плащаме такси на банките за издаване на лични документи и глоби в КАТ.

402 ПОС терминала вече са монтирани в областните дирекции на МВР в страната и поделенията на КАТ. Всички 9 РПУ-та в столицата са оборудвани с устройствата за директен превод чрез дебитни и кредитни карти. Още 9 има в приемната за граждани на КАТ в "Дървеница" и в дирекция "Миграция" на бул. "Мария Луиза", казаха за "24 часа" от МВР.

Хората могат да плащат услуги, глоби и справки чрез терминали и в по-големите градове. С новата система се спестяват минимум по 2 лв. банкова такса

за издаване или смяна на шофьорска книжка, лична карта или международен паспорт. Такава е най-ниската такса на една от банките за тези услуги.

30 ст. събират банковите клонове за превода от таксата от 1 лев за смяна на шофьорски талон и 60 ст. за годишен технически преглед.

С 2 лв. повече ни излиза, ако трябва да платим санкция до 50 лв. за нарушаване на правилата за движение. Шофьорите, които са хванати да карат без гражданска отговорност, дължат на банката 16 лв. при превода на глобата от 400 лв., предвидена в закона. Чужденците, които искат и получават удостоверения за временно или постоянно пребиваване у нас, също могат да избират дали да внесат парите за услугата по банков път или чрез ПОС терминал.

Въвеждането на ПОС устройствата в структурата на МВР започна през май и се очаква до края на годината да бъдат оборудвани всички от подразделенията му.

Преводите за хората са безплатни, защото разходите се поемат от държавата. Според споразумението с банките Министерството на финансите им плаща по 66 ст. за трансакция и по 30 лв. на месец за ползване на ПОС терминално устройство.

По предварителни данни към края на юни 2013 г. в различни държавни и общински институции са инсталирани 1225 терминални устройства. За сравнение броят на инсталираните към края на април 2013 г. бе 956. Чрез тях гражданите могат да извършват плащания към бюджета с дебитни и кредитни карти без такси.

Това стана възможно, след като Министерството на финансите през 2012 г. сключи договори с еднакви условия за всички банки за обслужване операциите на бюджетните предприятия по събирането на приходи и други постъпления чрез картови плащания с 19 банки.

Към края на 2012 г. ПОС терминали бяха внедрили 93 общини, Министерскит съвет, Висшият съдебен съвет, Министерство на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на земеделието и храните, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Техническият университет - София.

За цялата 2012 г. общият брой трансакции е 32 516 на стойност близо 4,658 млн. лв. През първата половина на тази година пък вече са 92 780 на стойност 8,722 млн. лв.

Министерството на финансите е предоставило на 209 общини в страната и безплатен софтуер за местните данъци и такси.

Той отговаря и на изискванията за конкретни функционалности, необходими за целите на обработване на плащания, извършени и чрез ПОС терминали.

Програмният продукт позволява лесно администриране и поддържане на регистър на гражданите, регистър и обработка на документи и декларации, задължения и плащания, осчетоводяване и отчетна дейност. В новата система има изграден регистър на данъчно задължените лица и той поддържа различни по вид идентификационни номера.

Софтуерът позволява погасяване на задължения с кредитни и дебитни карти през интернет. Предстои разширяване на функционалността в областта на контролно-ревизионната дейност и дейностите по вземанията.

И за паспорт приемат карти, служителки не знаят

93-годишна софиянка платила с дебитна карта данък сгради и такса смет за апартамента си в район "Младост", спомнят си служителки в общинската служба за местни данъци и такси.

На едно от гишетата там има ПОС терминал от близо 1 г. Случаят с възрастната дама за работещите там е показателен и с него илюстрират интереса към безкасовото погасяване на задължения.

Жената споделила, че преди малко си изхарчила парите в аптеката и няма в брой. Възрастната дама веднага забелязала ПОС терминала и попитала дали чрез него може да плати.

Има голям интерес към безкасовото плащане на местните данъци и такси, обобщават служителките. Според тях е достатъчно това, че на едно от гишетата има ПОС устройство. Нямало нужда от повече.

Не такова обаче е положението в паспортната служба към районното управление на МВР в "Младост". Хората предпочитат да плащат в брой, обясниха от дирекция "Документи за самоличност". От април, когато било поставено ПОС устройството на гишетата за подаване на документи за нови лични карти и паспорти, имало само 2 трансакции.

Подобно било положението и в другите РПУ-та. Възможната причина обаче може да е в незнанието, че ПОС терминал има и той работи. "Има ПОС, но той май не работи. Изчакайте все пак да попитам шефа", каза служителка в РПУ-то. На излизане от кабинета му обясни: "Всъщност може, терминалът работел."

От ръководството на управлението обаче бяха учудени от незнанието на служителите. На въпрос дали не трябва да им обяснят допълнително за работещия ПОС терминал и да го популяризират, отговориха отрицателно. Достатъчно било това, че в стаята с гишетата са описани начините за плащане на таксите.

Банки: Голям е интересът от общини и съдилища

Банките отчитат засилен интерес за монтиране на ПОС терминали в държавни и общински структури.

Потребителският интерес е една от основните причини за разширяване мрежата от устройства, обясниха от УниКредит Булбанк. Към края на юли банката е инсталирала над 260 ПОС устройства в 73 държавни и общински обекта.

Анализ на УниКредит Булбанк показва, че обработените през 2013 г. трансакции имат ежемесечен ръст на потребителите. От началото на годината банката е регистрирала над 11 000 плащания с дебитни и кредитни карти. Оттам са на мнение, че допълнително предимство е възможността клиентите да осъществят необходимото им разплащане с кредитна карта, така че да запазят финансовата си стабилност в момент на допълнителен разход.

Хората са свикнали да ползват ПОС, още повече в случая спестяват от такси, коментират от Банка ДСК. Наблюденията на експертите показват, че все още има много места, където може да се инсталират ПОС и гражданите да се разплащат безкасово. Към момента броят терминали, инсталирани в бюджетни предприятия, е над 1200 за цялата страна.

От Банка ДСК отчитат още, че интерес определено има, дори в някои случаи ведомствата заявявали повече от необходимите терминали, а впоследствие се налагала деинсталация. Като цяло от банката са на мнение, че расте броят и размерът на безкасовите трансакции, като се наблюдава сезонност в зависимост от периодите на плащане на данъци и такси.

От Пощенска банка също коментират, че интерес има, като най-голям е от районните съдилища и общините. Новите договори с държавни ведомства нарастват. В момента са в процес на подписване на още 3.

През периода януари-юни 2013 г. наблюдаваме 34 пъти по-голям оборот на безкасовите трансакции в държавни и общински институции, обясниха от Пощенска банка. Според нейните експерти хората свикват и търсят плащания с карти поради факта, че няма допълнителни такси.

Броят на ПОС терминалите расте, но не с очакваните темпове, смята обаче Светлана Маеркова, ръководител на "Картови продукти, анализ и риск" в СИБАНК. Тя припомни, че при стартирането те са били високи, защото плащането на ПОС в бюджетни институции е нормална практика в Европа и бе време да се въведе и в България. Реално обаче като че ли все още не се забелязва някаква значителна промяна на пазара.

Инициативата за това да има или да няма ПОС терминали идва от бюджетните институции и в голяма степен това предопределя и услугата, обясни Маеркова.

Според нея няма еднозначна тенденция - има институции, които търсят този нов начин за разплащане, но има и такива, които все още са скептични.

Въпреки това от СИБАНК отчитат, че растат както броят на трансакциите, така и оборотите. Като цяло хората свикват да ползват ПОС заради удобството и липсата на такси, но въпреки това парите в брой все още са предпочитан метод за разплащане.

Коментари
15:32ч. 5 Август 2013 #4
wtf
какъв герб бе Недева , те герб ви таковаха таковата вие тука ми ги хвалите , замислете се струва ли си заплатата това , което правите....
11:56ч. 5 Август 2013 #3
Amtela
И какво ще прави сега цветелинка бориславова?
Секна и кранчето на едни 170 милиона лева!

Близо 8 г. внясяхме рекет на цветелина бориславова банк!
11:14ч. 5 Август 2013 #2
бат Генчо
Не политизирайте и това. Браво на сегашните, че са го направили. Не за 20лв глоба да плащаш 4лв в банката за превода!!!
10:44ч. 5 Август 2013 #1
D.Nedeva
"Това стана възможно, след като Министерството на финансите през 2012 г. сключи договори с еднакви условия за всички банки"

Браво на ГЕРБ !
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
30 години DJIA: От малък магазин във Варна до лидер в интериорните решения
Четвъртък, 30 Април 2026 07:47
Създадена през 1996 г., компанията DJIA започва своя път благодарение на трима съмишленици - Йордан, Живко и Иван. Името ѝ е вдъхновено от техните първи имена, а началото поставят в малко семейно...
44% от хората у нас между 20 и 50 години оценяват достоверността на новините по усет
Четвъртък, 30 Април 2026 12:05
Почти половината от потребителите се доверяват на усета си, когато оценяват достоверността на новините, показват данните от ново изследване на Yettel за възприемането и оценката на новинарско и онлайн...
Банкси потвърди авторството на мистериозна скулптура в центъра на Лондон (видео)
Днес, 1 Май 2026 11:14
Художникът Банкси потвърди в четвъртък, че нова статуя, появила се тази седмица в централната част на Лондон, е негова работа. Скулптурата изобразява мъж в костюм, който пристъпва напред от постамент,...
Над 1 тон храни без документи ще бъдат унищожени в Димитровград
Днес, 1 Май 2026 10:33
Повече от 1 тон различни видове храни без документи за произход и безопасност са възбранени в Димитровград и ще бъдат унищожени. Те са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома на неговия собственик....
Петима загинаха при тежка катастрофа край Ботевград
Днес, 1 Май 2026 10:08
Петима мъже са загинали при тежка катастрофа край Ботевград. Инцидентът е станал около 7:30 часа в петък на околовръстния път към Новачене. По първоначална информация челно са се ударили тир и лек автомобил,...
Президентът Йотова: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“
Днес, 1 Май 2026 09:42
Президентът Илияна Йотова отправи послание по повод Международен ден на труда. „Честваме права, воювани поколения наред. Но днес правото на достоен труд и достойни доходи, справедливостта и социалната...
БЧК: Раздаването на помощи във Варна приключва на 15 май
Днес, 1 Май 2026 09:16
Предоставянето на хранително помощи във Варна ще приключи на 15 май, съобщават от БЧК – Варна. От организацията призовават правоимащите лица, които все още не са се възползвали от правото си на подпомагане,...
Астероид вече носи името на папа Лъв XIII
Днес, 1 Май 2026 08:56
Астероид в космоса вече е кръстен на бившия папа Лъв XIII, съобщи Ватикана. Космическата скала обикаля около Слънцето под новото име (858334) Джоакинопечи (Gioacchinopecci) – по рожденото име на Джоакино...
Депозит срещу отпадък: модел за 2 милиарда опаковки годишно в България
Днес, 1 Май 2026 08:32
В България на пазара се пускат приблизително около 2 милиарда опаковки за напитки годишно, по оценки от извършени анализи. Депозитната система може да допринесе за по-висока събираемост и по-ефективно...
Поставят контейнер за дървесни отпадъци по време на пролетното почистване във Варна
Днес, 1 Май 2026 08:14
Специален контейнер за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове - без текстилна част), врати, дървесни опаковки ще бъде...
Бизнес инвестициите в ЕС паднаха до най-ниско ниво от десетилетие
Днес, 1 Май 2026 07:57
През четвъртото тримесечие на 2025 г. нивото на бизнес инвестициите в Европейски съюз е достигнало 21,8% – най-ниската стойност от третото тримесечие на 2015 г., по данни на Евростат. Данните показват...
1 май: Ден на труда
Днес, 1 Май 2026 07:39
Денят на труда и на международната работническа солидарност (известен като Ден на труда, Първи май) се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата, много страни в света честват обществените и икономически...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 1.1
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook