Проектостратегията е оповестена днес на интернет страницата на Министерството на икономиката и енергетиката /МИЕ/ и се предлага за обсъждане до 5 септември.
Ако тези резултати бъдат постигнати, България ще има сходна секторна структура с държавите за сравнение в анализа, коментираха за БТА от МИЕ. Постигането на тези резултати не може да стане само с държавни помощи, защото би било изключително скъпо, посочват от министерството. Целта е тази, но успех би било и частично постижение. Важна е посоката, в която държавната политика ще тръгне, смятат от ведомството.
С проектостратегията се предвижда новосъздадените предприятия да бъдат предимно от секторите: компютри, оптика и електроника, автомобили и други превозни средства, метални изделия, машиностроене, печатарска промишленост и записани носители, текстил, информационни технологии, производство на филми и ТВ продукции, звукозапис, информационни услуги, издателска дейност, научна и развойна дейност.
За да се достигне средното ниво на ЕС по експортна ориентираност на МСП, до 2020 г. трябва още 14 000 малки и средни предприятия да стъпят на Единния пазар, а още 4000 - да стъпят на трети пазари, предвижда проектостратегията. Освен това до 2020 г. още 2 400 МСП трябва да започнат онлайн продажби.
Новите малки и средни предприятия ще могат до 2020 г. да разчитат на това, че България е държава, в която регистрацията и стартирането на нов бизнес, плащането на данъците и други задължения към държавния бюджет, закриването на фалирал по пазарен път бизнес и т.н. се осъществяват по бърз и лесен начин без допълнителни тежести за предприятията, предвижда една от стратегическите цели на документа. Като се посочва, че електронизацията и системата "Едно гише" ще улесняват значително тези процеси.
Новите предприемачи ще са сигурни, че България е държава, в която МСП имат свободен и конкурентен достъп до обществени поръчки, чиято система е напълно електронизирана. Държавните помощи за МСП са достъпни по всички правила на законодателството в областта на конкуренцията и са с ясното предназначение за насърчаване на по-иновативна и по-предприемчива бизнес среда. До края на новия програмен период ще има пълно електронизиране на системата за обществени поръчки и достигане равнището на Ирландия, Кипър, Великобритания и Швеция. Бизнесът ще може да разчита пълната ликвидация на закъсненията за плащания по обществени поръчки или съкращаване на закъсненията до максимум 1 седмица.
Деловите среди до 2020 г. ще са сигурни, че България е държава, в която МСП имат свободен достъп до финансиране във всички фази на жизнения цикъл на предприятието от seed и start-up капитала, през рисковия капитал, капитала за растеж, мецанин финансирането и гаранциите по кредити. Правата на кредиторите са защитени, а изплащането на възникнали вземания става навреме.
За бизнеса ще е гарантирано това, че държавата предоставя финансови стимули и ще информира предприемачите за всички възможности по пътя към "зелените" технологии.
Българските предприятия няма да срещат затруднения при осъществяване на външната си търговия, защото подготовката на документите е бърза, лесна и евтина. Предприемачите, фалирали по честен път, ще могат бързо и лесно да закрият неуспешния бизнес и да започнат нов. Това ще стане възможно с нормативни промени, които да гарантират закриването на фалирал бизнес в рамките на една календарна година.
Бизнесът няма да има основания да се оплаква от административната тежест, защото тя ще стане приемлива за него, а когато се правят законодателни промени, те ще са напълно съобразени с влиянието, което биха оказали върху малкия бизнес. Всички законодателни промени ще подлежат на т. нар. МСП тест.
За периода 2008 - 2011 г. броят на предприятията в България се е увеличил с малко над 27 000 (или с около 10 на сто), се отчита в проектостратегията. Но новосъздадените предприятия са предимно в сектора на търговията на дребно, докато предприятията в преработващата промишленост намаляват нетно със 796 само за последната година (2,6 на сто от промишлените предприятия са изчезнали). В периода 2008 - 2011 г. заетостта в МСП е намаляла с 97 000 души или с около 7 на сто, е записано в проектодокумента. Оборотите са спаднали с над 2,4 милиарда лева или с около 2 на сто. Половината от спада на оборотите е в промишлеността.







Новини - теми













Започва облагородяване на долината на река Камчия с нов туристически проект
Баща подпали умишлено къщата на дъщеря си във Варненско
Как млад архитект вижда бъдещето на стадион край Варна
Владо Николов във Варна за среща с мисия
Агенция „Галъп“: 5 партии влизат в НС
Премахнаха опасно наклонено дърво на Станчовата алея във Варна
Във Варна откриха Дневен център „Живот под дъгата“ за деца с аутизъм във Варна
Кристиян Богоев е новият директор на ДППИ
Нова авиолиния между Дюселдорф и Варна и повече полети от Берлин през лято 2026
Варна: Дават 2.5 млн. евро за поддръжка на системата за плащанията в синя и зелена зона
Над 800 бензиностанции във Франция останаха без гориво, дизелът надхвърли 2,20 евро
Най-новата песен на Лили Иванова вече е достъпна онлайн (видео)
Нов вариант на COVID-19, наречен „Цикада“, заразява по-често деца
Професорка връща пишещите машини в класната стая като отговор на ИИ
Испания въведе дигитална лична карта – идентификация вече и през телефон
Спират ученическите курсове по няколко линии във Варна
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Бариатрична хирургия за стройно тяло: безплатна консултация във Варна с проф. д-р Карабулут
ВМС обезвредиха и транспортираха дрон и части от дрон, открити във водите на Черно море
Министър Адемов във Варна: Всеки ден постъпват сигнали за злоупотреби със социални помощи
Artemis II: Какво ще е менюто на астронавтите по време на мисията им до Луната









RSS Новини