Сбърканата задача в теста за VII клас няма да се анулира
 
Министерството на образованието няма да анулира сгрешената трета задача от изпита за външно оценяване на седмокласниците. В становището, поместено на официалния сайт на министерството, се посочва, че са получили редица писма от родители, изразяващи различни мнения -някои с настояване за анулиране на задачата от изпитния тест, други с искане за присъждане на 2 точки на всички ученици, трети в подкрепа на тезата, че изместването в графиката „всъщност няма отношение към правилността на решението".
От министерството подчертават, че анализа на резултатите на седмокласниците показва, че учениците не са се затруднили или заблудили относно задачата.
Според министерството 74.6% от учениците са избрали верния отговор.
От становището на образователното министерство става ясно, че изводите след анализа показват, че задачата не е създала затруднения на учениците и процентът ученици, дали верен отговор, е достатъчно висок, за да не се предприема анулиране на задачата или присъждане на точки на всички ученици.
|
Коментари |
14:50ч. 17 Юни 2013 #8  канна Драги родители и аз като такъв: После и да учат децата ни да спазват правилата, няма от КОГО ДА ВИДЯТ??? А напротив - вече ще знаят от практиката, че за едни може, за други - не! Срам за министерството...и техния/ те служител/ ли!
18:09ч. 3 Юни 2013 #7  father Министър Милошев уточни - повече от 10% отговорили различно от отговор Б), а сега разсъждаваме, че дори над 25% не са достатъчни!? Или този измислен критерий се определя субективно, според ситуацията и в опит да се защити нечие нарушено честолюбие и тясноведомствен интерес? Всички направени в становището разсъждения и опити за статистически сравнения са напълно несъстоятелни и безпредметни и нямат никакво отношения към естеството на възникналия проблем! Дори едно дете да е дало отговор различен от отговор Б), виждайки основателно, че той е възможно най-далеч от посоченото в диаграмата, то то ще бъде несправедливо ощетено, ако отговора му се зачете за грешен. Само това е достатъчно основание този въпрос да се анулира, защото
ГРЕШКАТА НЕ Е В ДЕТЕТО, А В МОН!
Всички други становища и решения са спекулативни и са чиста ДЕМАГОГИЯ.
Твърдението, което МОН явно споделя и е решило да цитира в становището си, а именно, че „образованието учи не само на точност, но и на осъзнаване в една по-сложна ситуация“ е цинично, когато се отнася до сбъркана задача в изпитен тест. Няма нищо „сложно“ във възникналата ситуация и налучкването на отговора не може да бъде метод, който МОН толерира в един тест по български език и литература, защото не е ясно какво общо има този въпрос с материята изучавана по БЕЛ, но със сигурност целта му не е била да се провери съобразителността или способността за нагаждане на изпитвания! Това е диаграма и тя може да се чете вярно по един, единствен начин – точно и прецизно. Това не е текст, който може да се тълкува и интерпретира нееднозначно и субективно в зависимост от ситуацията или според контекста.
В този връзка наистина е пълен цинизъм да се прави подобна преценка на решението, което са взели учениците, в тази сбъркана ситуация и да се класифицира резултата по несъществуващи, измислени критерии, кое е правилно (вярно) и кое не, кой се е заблудил и кой не се е затруднил, като междувременно изцяло се подменя смисъла и целта с която е зададен сгрешени
18:05ч. 3 Юни 2013 #6  father В ТАЗИ СИТУАЦИЯ НИКОЕ ДРУГО РЕШЕНИЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРИЕМЕ КАТО ПРАВИЛНО, ЛОГИЧНО И СПРАВЕДЛИВО, ОСВЕН РЕШЕНИЕТО ДА СЕ АНУЛИРА ВЪПРОСА, НЕЗАВИСИМО С ТОЧКИ ИЛИ БЕЗ ТОЧКИ. ВСЯКО ДРУГО РЕШЕНИЕ Е НЕПРАВОМЕРНО, ПОГРЕШНО, ДИСКРИМИНИРАЩО, ПРЕДУБЕДЕНО И НЕАДЕКВАТНО НА ВЪЗНИКНАЛАТА СИТУАЦИЯ.
Напълно не релевантно на разглеждания проблем е и разсъждаването върху представените статистически данни за процента на отговорилите с отговор Б) и останалите, защото тези данни нямат абсолютно никакво отношение към проблема. Въпроса не е колко процента са налучкали отговора и колко са потърсили възможно най-вярното решение, а дали въобще е редно и адекватно да се правят такива разсъждения и интерпретации в тази ситуация.
Още повече, като се вземе под внимание и факта, че министър Милошев вече официално пое ангажимент пред обществото, чрез медиите, че ще се анулира въпроса, ако повече от 10 (десет) процента от участвалите в теста са дали отговор различен от отговор Б), обявен от МОН за верен.
Има ли останал някой отговорен и достоен, уважаващ себе си служител или ръководител в това министерство?
Защо след като е поет този ясен ангажимент някой въобще тръгва да разсъждава дали ¼ от отговорилите различно от очакваното са малко и дали това дава основание да се направи извод, „че задачата не е създала затруднения!? на учениците“ и че този „извод“ е достатъчен за да се посочи като основание „да не се предприема анулиране на задачата или присъждане на точки на всички ученици“. Всъщност, защо някой въобще се опитва да разсъждава дали учениците са се „затруднили“ от въпроса или не са? Какво значение има това за решението дали трябва да се анулира един грешно зададен въпрос, който няма верен отговор? И защо някой се опитва да обосновава това чрез процента на невярно отговорилите по очаквания начин?! Какъв е критерия за достатъчно висок процент на „далите верен отговор деца“ - 90% или 75% или пък друг процент и кой точно и по какви правила го определя? Министър Милошев уточни - повече от 10%
18:03ч. 3 Юни 2013 #5  father 2.Само това е правилното и честно решение, след като министър Милошев ясно призна, че
ВЪВ ВЪПРОСА ИМА ГРЕШКА, макар и омаловажаващо класифицирана като техническа.
Нелепо е и цитираното в становището на МОН съждение, „че изместването в графиката всъщност няма отношение към правилността на решението“!!!
Ако това е така, уверено може същото да се твърди и ако графиката въобще не е отпечатана в теста или текста на въпроса е пропуснат! Всъщност ясно е, че повечето от учениците дали отговор б) са го налучкали по метода на изключването, като най-вероятен, тъй като останалите три са синоними.
Вероятно обаче, много от тях са забелязали, че никой от предложените отговори няма съответствие с тенденцията видима от диаграмата и ако е така, те вярно ли са отговорили с отговор, който разбират, че не е верен, но евристично погледнато е най-вероятен?
А тези, които правилно са решили, че отговор Б) със сигурност е точно противоположен на показаната тенденция в диаграмата до 2000-та година ( няма данни за тенденцията след това!!!) и при тази неопределеност са посочили този отговор, който е с най-малък градиент на промяна в тази точка, тоест този, който е възможно най-близък до верния, то те по-грешен отговор ли са дали от другите или напротив?
Посочените въпроси ясно показват, колко е нелепо и безпредметно да се разсъждава, кой е отговорил „вярно“ и кой не е, кой се е „затруднил или заблудил“ и кой при едно или друго решение „ще бъде ощетен“. Как може МОН да преценява в становището си, че един ученик се е „затруднил и заблудил“ понеже правилно е разчел предоставената от МОН, сгрешена диаграма и по тази причина не е посочил очаквания от МОН всъщност грешен отговор!? Това е повече от скандално и е невероятно, че такава може да бъде позицията и начина на мислене в едно образователно министерство!
ВЪПРОС No3 Е С ГРЕШКА, КОНСТАТИРАНА И ПРИЗНАТА!
НИКОЙ ОТ ПРЕДЛОЖЕНИТЕ В ТЕСТА ВЪЗМОЖНИ ОТГОВОРИ НЕ Е ВЕРЕН!
В ТАЗИ СИТУАЦИЯ НИКОЕ ДРУГО РЕШЕНИЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРИЕМЕ КАТО ПРАВИЛНО И ЛОГИЧНО
18:00ч. 3 Юни 2013 #4  father КОМЕНТАР И ПОЗИЦИЯ ВЪВ ВРЪЗКА СЪС СТАНОВИЩЕТО НА МОН ОТ 31.05.2013г.
По повод на публикуваното становище на МОН във връзка с националното външно оценяване по български език и литература за 7-ми клас считам, че направеното изявление е неправилно, напълно е лишено от логика и справедливост. То почива на несъстоятелни изводи направени на база на нерелевантни статистически аргументи, нямащи никаква връзка със същността на възникналия проблем. Ако тези „изводи“ се явяват основа за вземане на окончателното решение на МОН по възникналия казус, което всъщност все още не е направено и официално обявено, то това решението ще бъде неправилно и неправомерно, поради което ще се наложи да бъде оспорвано по съдебен път и видимо без проблем ще бъде обявено за нищожно с всички произтичащи от това последици за легитимността на проведеното външно оценяване по БЕЛ за 7-ми клас като цяло.
В тази връзка прилагам следните коментари и аргументи:
Абсурдно е твърдението, цитирано в становището на МОН, че анулирането на въпрос No3 или даването на две точки на всички „би ощетило децата, дали верен отговор“.
Абсурдно е защото е категорично, че на така зададения въпрос No3 НЯМА ВЕРЕН ОТГОВОР!!!
По тази причина е абсолютно погрешно и спекулативно да се твърди, че има „деца дали верен отговор“! При така зададения въпрос, НИКОЙ НЕ Е ОТГОВОРИЛ ВЯРНО!
И все пак, ако се допусне да се правят някакви свободни интерпретации и спекулации, задължително трябва да се има предвид, че въпросният считан за „верен отговор“ е най-отдалеченият от истината отговор от четирите предложени в задачата, тоест той е най-грешният, при положение, че никой от отговорите не е верен!
От друга страна анулирането на въпроса или даването на 2 точки на всички, независимо от изказаните противоположни становища и коментари, просто ще премахне влиянието на въпрос No3 върху резултата за всички ученици, все едно, че този въпрос не е участвал в теста.
Това би приключило възникналия проблем по единствения справедлив начин.
Само това
15:26ч. 3 Юни 2013 #3  merypoup Няма начин държавната администрация да не вземе, както обикновено, грешно решение на създаден от нея проблем. Най-неприятното в случая е, че тяхната грешка се плаща от децата.
15:07ч. 3 Юни 2013 #2  Дидo С това сбъркано условие няма "верен" отговор. Решението е несправедливо. Трябваше да се вземе принципно решение, а не да се гледа статистиката. Срамота.
13:58ч. 3 Юни 2013 #1  Amante 75% са посочили не “ВЕРЕН” отговор, а “ОТГОВОРЪТ НА МОМН”, трябва да правим разлика. Жалко за останалите 25% от децата, на които се налага да обясним защо са дали “грешен” отговор и няма да получат цитирам “БОНУС” заради мисленето си.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 4 август в историята
Днес, 4 Август 2025 07:19
1693 г. – Смята се за датата на създаването на шампанското от бенедиктинския монах Дом Периньон.
1704 г. – Войната за испанското наследство: Гибралтар е завладян от английска и холандска флотилия под...
| |
 |
 Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Днес, 4 Август 2025 06:54
Без ток днес, 4 август, във Варненска област ще бъдат...
08:00 – 17:00 ч.
Възможни смущения поради оперативни превключвания в:
с. Езерово
с. Страшимирово и прилежащите промишлени и вилни зони
08:30...
| |
 |
 Прогноза за времето - 4 август
Днес, 4 Август 2025 06:33
Предимно слънчево ще се задържи времето в Централна и Източна България. Вятърът в Западна България ще започне да се ориентира от северозапад, в Дунавската равнина ще е умерен и временно силен. В останалата...
| |
 |
 България завърши на шесто място на световното първенство по волейбол за юноши под 19 години
Неделя, 3 Август 2025 18:31
Националният отбор на България завърши на шесто място на световното първенство по волейбол за юноши под 19 години в Узбекистан.
В последния си мач от турнира в Ташкент, който бе за петата позиция в...
| |
 |
 ОПЕК+ се споразумява да увеличи производството на петрол с 548 000 барела на ден от септември
Неделя, 3 Август 2025 18:13
Осем страни от алианса ОПЕК+ се договориха в неделя да увеличат производството на петрол с 548 000 барела дневно от септември. Очаква се решението да повлияе върху понижаването на цените на горивата до...
| |
 |
 Хелзинки отбеляза цяла година без нито една жертва на пътя
Неделя, 3 Август 2025 17:34
Финландската столица може официално да се похвали: вече 12 месеца не е регистрирана нито една смърт при пътен инцидент, обявиха градските власти тази седмица.
Макар че смъртните случаи по пътищата намаляват...
| |
 |
 Памет за Александър Капричев (1945-2008). 80 години от рождението на художника
Неделя, 3 Август 2025 16:54
На днешния ден, 3 август, изтъкнатият варненски художник Александър Капричев щеше да навърши 80 години. Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, почита годишнината на артиста с прожекцията...
| |
 |
 Без ток утре във Варна и областта ще бъдат...
Неделя, 3 Август 2025 16:38
Утре, 4 август, във Варненска област ще има прекъсвания или смущения в електрозахранването поради ремонтни дейности или превключвания на съоръженията в следните населени места и времеви диапазони:
08:00...
| |
 |
 Десети смъртен случай от Западнонилска треска в Италия
Неделя, 3 Август 2025 16:11
93-годишна жена е починала в римския институт „Спаланцани“ след заразяване с вируса на Западнонилската треска. Това е десетата жертва на заболяването в Италия от началото на годината, съобщиха здравните...
| |
 |
 Ново откритие: Най-тежкият вид пръчковидно насекомо в Австралия (видео)
Неделя, 3 Август 2025 15:48
В отдалечена дъждовна гора в Австралия – обитавана от смъртоносни змии, паяци и всякакви страховити твари – учени откриха нов вид пръчковидно насекомо, който според тях е най-тежкият, намиран досега в...
| |
 |
 Турция разширява защитените си морски зони в отговор на Гърция
Неделя, 3 Август 2025 14:59
Турция разширява защитените си морски зони в отговор на обявените неотдавна от Гърция два нови морски парка в Йонийско и Егейско море, съобщава на сайта си турската държавна телевизия ТРТ.
Анкара официално...
| |
 |
 Дотук: Подадени са 24 заявления за помощ от граждани, пострадали при последните пожари
Неделя, 3 Август 2025 14:19
Министерството на труда и социалната политика вече е получило 24 заявления за помощ от граждани, пострадали при последните пожари. Това съобщи социалният министър Борислав Гуцанов в ефира на NOVA.
„В...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|