Най-високи лихви по новосключените депозити със срок до 1 година в ЕС се предлагат в Унгария - 6,27%, в Румъния - 5,63%, и в Полша - 4,77%, сочи статистиката. Процентите обаче са за влогове в националната валута - съответно форинт, лея и злота. България се класира на четвърта позиция с 4,63% средна лихва в левове през октомври.
Валутният риск у нас обаче може да се счита за по-нисък, тъй като левът е вързан за еврото, за разлика от валутите на държавите от топ 3. Именно това прави по-рисковано влагането на пари там. Затова експертите не очакват пренасочване на депозити към Унгария, Румъния или Полша заради въвеждането на “данък лихва” у нас от 1 януари догодина.
Любопитно от статистиката на ЕЦБ е, че доходността на спестяванията у нас е почти еднаква с тази в Гърция - 4,62% за октомври, където финансовата система изпадна на ръба на колапса в кризата. Сравнително висока е доходността на спестяванията и в Кипър - 4,45%.
Средната доходност по влоговете в ЕС до 1 година е 1-2%, се вижда от статистиката на ЕЦБ. Парите в банка носят най-малка “печалба” в Дания - едва 0,68% на година. Под 1% са също лихвите в Литва, Латвия, Люксембург, Австрия и Белгия. В Германия доходността е средно 1,07%, във Великобритания - 2%, а във Франция - 2,08%.
От началото на годината до края на октомври лихвата по влоговете в левове у нас е паднала с около 0,80 процентни пункта - от 5,44% на 4,63%. Това обаче не е най-голямото понижение в ЕС. За десет месеца лихвите в Ирландия са паднали с 1,2 пункта - от 2,55% на 1,35%. Намаление с около 1 пункт се регистрира също в Румъния, Португалия, Латвия и Естония. В Австрия пък доходността е паднала наполовина - от 1,83% в края на 2011 г. на 0,96% към 31 октомври т.г.
Като цяло лихвите по влоговете в съюза тази година вървят надолу. Леко повишение има само в 5 държави - Кипър, Испания, Унгария, Полша и Словакия.
Жилищните заеми у нас остават скъпи
България вече е на трето място в ЕС по скъпотия на жилищните кредити в местна валута. Пред нас се нареждат Унгария и Румъния, става ясно от октомврийската статистика на Европейската централна банка.
Средният годишен процент на разходите (ГПР) в България по ипотечни заеми в левове е бил 8,23%. Малко по-високи са били разходите в Румъния - 8,26% в леи, а в Унгария - 11,48% във форинти, сочат данните. Освен лихвата в ГПР влизат също таксите и комисионите.
Досега България беше на втора позиция, защото румънските заеми в леи бяха по-евтини от българските.
При жилищни кредити, отпускани в евро, България държи лидерството по скъпотия в ЕС. През октомври например ГПР в евро у нас е бил 8,44%. В тази категория страната едва ли скоро ще има конкурент, защото средната лихва в съюза е 3-4%.
Най-евтин жилищен заем в евро може да се изтегли във Финландия, където цената на кредита е едва 1,96%. Жилищен заем с лихва под 3% може да се намери също в Литва, Люксембург, Естония, Австрия и Германия.
Осем държави в ЕС обаче предлагат по-скъпи потребителски заеми в сравнение с българските, става ясно още от статистиката на ЕЦБ. У нас средният ГПР при тях е бил 13,18%. Показателят е бил по-висок в Унгария - 25,98%, Естония - 25,47%, Полша - 23,13%, Латвия - 21,84%, Чехия - 16,20%, Словакия - 15,94%, Румъния - 15,58% и Литва - 14,15%.
Най-евтино потребителски заем може да се изтегли отново във Финландия, където ГПР е едва 5,45%. Под 6% е също цената на кредита в Австрия и Малта.
От началото на 2012 г. до края на октомври потребителските кредити в левове у нас са поевтинели чувствително - от 13,79% на 13,18%. В 11 от държавите обаче кредитът е поскъпнал, като най-чувствително е увеличението в Унгария - от 16,13% на 25,98%.





Новини - теми













В румънска пещера откриха 5000-годишни бактерии, устойчиви на съвременни антибиотици
Варна: Собствениците на гаражи в опасния паркинг на ул. „Македония“ имат 6 месеца да го укрепят
Комисия към ОбС-Варна подкрепи пътни ремонти и нов конгресен център в к.к. „Св. св. Константин и Елена“
Разбиха наркооранжерия с 250 растения в къща във Варна, задържан е 40-годишен мъж
Правната комисия одобри: Премахват два инвазивни вида от списъка с обезщетения при сеч във Варна
Кабинетът обяви 10 сгради в Южна промишлена зона за частна държавна собственост
Предупреждение за опасно време: дъжд, сняг и силен вятър в цяла България
ЕНЕРГО-ПРО: Средните сметки за ток нарастват с над 10% в началото на февруари
„Мяра“: Пет формации влизат в следващото Народно събрание, две са под въпрос
Настъпи Китайската Нова година – започва Годината на Огнения Кон
Учител е задържан за сексуално посегателство над две 13-годишни ученички
Ще проверяват състоянието на улиците във Варна след ВиК проекта
„Арката на влюбените“ в Италия се срути на Свети Валентин
Събитие #30 на Varnapreneurs събира Варна с вдъхновяващата история на Инес Субашка
МБАЛ „Света Анна“ поиска 300 000 евро спешна помощ от Община Варна
Готвят ремонти на училища и градини във Варна за 12 млн. евро
Предлагат нови правила за прием в детските градини във Варна: целогодишно електронно кандидатстване и повече прозрачност
МВР публикува доклада за проверката на НПО-то на Ивайло Калушев
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Омбудсманът: Затворниците се дрогират с "билка", която тестовете не я ловят
Ще има ли Варна сграда за Черноморски младежки център?











RSS Новини