Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Собствениците на кафе-автомати излизат на протест

9 местни фирми завели дело срещу наредбата за фискални устройства на машините

Петък, 5 Октомври 2012 10:04
Източник: Черно Море   
Собствениците на вендинг автомати се стягат за национален протест. Те планират идния петък да се съберат пред финансовото министерство, за да изразят недоволството си срещу новата наредба, която предвижда всички машини за самообслужване да имат директна връзка с НАП до края на месеца. Въпреки че в мотивите на нормативния акт се посочва срок до края на годината, на практика фискалните устройства трябва да бъдат монтирани до 31 октомври. Според бизнеса обаче това е невъзможно не толкова заради кратките срокове, а преди всичко заради липсата на устройства, годни да отговорят на спецификите на бранша. Срещу новите правила вече валят жалби в съда. Към момента своя ход чака и делото на 9 фирми от Варна и Добрич, които също оспорват мерките на Министерството на финансите.

Според собственици на вендинг автомати във Варна има около 30 - 40 фирми, които работят в тази сфера. Някои от тях разполагат с по 10-15 машини и са буквално обречени заради непосилните разходи, които се налага да направят за фискалните устройства. От бизнеса обаче са убедени, че инвестицията за касовите апарати ще се окаже тежко бреме дори за собствениците на по 200 - 250 машини.

От бранша твърдят, че устройствата за връзка с НАП, които се предлагат, не са регистрирани в Българския институт по метрология, въпреки че към момента той тества няколко модела. Производителите не произвеждат необходимите ни апарати, докато не ги капарираме, така че се очаква да купим нещо, което не знаем как работи. Същевременно устройствата ползват софтуер без разрешението на международната компания, която го е разработила, твърдят собственици на кафе-автомати. Пред chernomore.bg те разясниха, че фискалните апарати, които им се предлагат, дори не отчитат коректно оборота, което допълнително ще надуе разходите им. Ако искат да затегнат финансовата дисциплина, има и други начини, отчитат от бранша, и споделят, че биха приели варианти на маркиране със стикери или лицензионен режим като при хазартните клубове.

Според собствениците на кафе-машини новата наредба противоречи на чл. 25 от Закона за ДДС, съгласно който данъчно събитие при доставката чрез автомати възниква с датата на изваждането на монетите или жетоните. Друг член на същия закон пък утвърждава само 3 типа фискални устройства, които не са приложими при машините на самообслужване.

Оказва се, че за 3 месеца изискваните апарати трябваше да бъдат разработени, произведени, тествани, сертифицирани, продадени и монтирани – процес, който по принцип отнема повече от година и половина. Ако фискалното устройство в магазина се развали, вадят кочана и търговията пак продължава, но ние ще бъдем с вързани ръце, докато не получим сервизно обслужване, жалват се още собствениците на кафе-автомати.



Мерките нямат аналог в ЕС

Идеята за събиране на данъци от собствениците на вендинг автомати е обсъждана и в други страни членки на ЕС, но всички са се отказали от проекта. Това се отчита в писмо от Европейската вендинг асоциация до бранша в България по повод изискването да се монтират касови апарати на машините. В нито една страна в света, в която съществува някаква дори и минимална вендинг индустрия, не са били въвеждани подобни мерки, коментира в официалния документ шефът на евроорганизацията Катерине Пиана, която е и бивш изпълнителен директор на Световната вендинг асоциация. Като аргументи срещу планираните мерки у нас тя изтъква гаранционните условия и сертификатите за качество, предоставяни от производителите на машините. Съответствието с тези норми не допуска да се правят нито технически, нито естетични изменения по автоматите. Според браншовата асоциация харчовете за фискалните устройства са прекалено големи за представителите на местния малък и среден бизнес, а без баланс между разходите и печалбата тази индустрия ще бъде несправедливо ощетена.



Зимата може да замрази бизнеса

При тежка зима бизнесът ни може да бъде напълно замразен, предупреждават собствениците на кафе-автомати. Касовите апарати, които се ползват на откритите сергии по пазарите, издържат до минус 15 градуса. Съгласно нормативите устройствата за работа на закрито пък функционират при температури от 0 до 45 градуса. Вендинг автоматите са непрекъснато навън. Когато ги напече слънцето през лятото, могат да се нагреят и до 80 градуса. При нощния студ през зимата обаче живакът може да падне и под минус 15 градуса. Като добавим влагата и конденза, фискалните устройства със сигурност често ще излизат от строя, тревожат се фирмите в бранша.

Те се опасяват, че сроковете за сервизно обслужване, които са заложени в спорната наредба, предвиждат ремонтите в границите на града да се извършват до 2 дни, а извън съответното населено място – до 6 дни. При тези срокове сме обречени да губим клиентела, категорични са собствениците на вендинг автомати.



Кафето поскъпва, браншът се срива

Цената на напитките неизбежно ще се увеличи, прогнозират собственици на вендинг автомати. Вследствие на нормативните промени, които изискват монтирането на фискални устройства, те очакват цената на чаша кафе да скочи с около 10 ст. За последните десетина година напитките от машините бяха една от малкото радости на народа, които не са поскъпвали, и цените се задържаха между 30 и 40 ст. Сега ще ни бъде трудно да запазим цените, смятат от бранша. Освен разходите за монтажа на касовите апарати фирмите ще губят и по 12 лв. месечно за обслужването на автомат.

Банките отказват кредити за покупката на фискални устройства за вендинг автоматите, защото са наясно, че наредбата се обжалва. Един касов апарат обаче ще излезе към 300 лв. с монтажа. При положение, че масово машините у нас са втора ръка и са купени за около 1000 лв., фирмите ще бъдат принудени да платят за едно фискално устройство половината от стойността на основната си инвестиция за всяка машина.

Новите кафе-автомати, чиято цена стига 7000 - 8000 евро, пък няма как да бъдат използвани. Няма производител, който би признал гаранцията на машина с допълнителни приспособления, категорични са собствениците на кафе-автомати. При напитка между 1 и 2 франка в Швейцария избиват цената на един вендинг автомат с 10 000 кафета. С нашия стандарт това няма как да стане с по-малко от 20 000 напитки, пресмятат хората от бранша. Те са убедени, че с въвеждането на новите правила малките фирми ще спрат работа или директно ще минат в сивия сектор. Големите фирми обаче вероятно ще бъдат принудени да съкратят част от своя персонал. Очаква се негативен ефект и за производителите на кафе, на захар, на чашки, на бъркалки.



Няма решение за машините за играчки

Може и да тестват фискални устройства за кафе-автоматите, но за машините за играчки няма алтернатива. Автоматите, които пускат топчета, татуировки или други подобни радости за децата, са механични, а без електрозахранване няма как да се оборудват с касови апарати. Липсват фискални устройства и за играчките с монетен механизъм - т. нар. клатушки. Към момента не съществува решение и за касови апарати на машините с ценови монетници, обясняват собственици на вендинг автомати.

Според тях наличието на машини, които не могат да бъдат пригодени за работа с електронни устройства, означава, че наредбата ще обхване само част от бранша. Това би дискриминирало останалите фирми, твърдят недоволни собственици на кафе-автомати. Те роптаят, че модулът на касовия апарат се тества в лаборатория, а не при различни метеорологични условия.

Същевременно чрез него трябва да се осъществява пренос на данни през GSM модем. Това ще изисква отделна телекомуникация и допълнителни разходи за сервизна услуга в размер на над 100 лв. годишно. На местата, където няма мрежа обаче, модулът, респективно автоматът, няма да работи, а така той губи основното си предимство – мобилност на точките за продажба, уточняват от Българската вендинг асоциация.

Коментари
12:57ч. 6 Октомври 2012 #12
AndreiSpasov
Има дозина начини да бъде контролиран този бизнес произлизащи от световната практика.Това което се случва е прецидент и по скоро ни навежда на мисълта,че се прави не за да се постигнат някакви финансови резултати в полза на държавата(пак подчертаваме ,че има дозина други начини),а заради някакви други интереси,било те на JSM оператори,било то на производители на касови устройства,било то на някой голям вендинг оператор и т.н..Държавата за пореден път показва ,че дребният или среден бизнес въобще не я интересува.За нас във време на криза,просто е престъпление да се изискват едни пари от бизнеса,които пари няма да бъдат влагани в подобряване на бизнеса,а чисто и просто,ще доведат до фалити.
19:12ч. 5 Октомври 2012 #11
бебуня
законът трябва да е еднакъв за всички..............не може едни да плащат , а други по тънката лайсна.....не стига ,че избягнаха тротоарното право със закачени по стените машинарии, ами сега и реват........а за хигиена и пр неща е друга теме- не по-малко важна.........чувала съм за мравки в чашите с течността- но това по-малка грижа от другата мръсотия и сволач............
16:41ч. 5 Октомври 2012 #10
gerda
Детео ми е предупредено да не си взима нищо от такъв апарат.
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Училище на бъдещето: Варненска морска гимназия „Св. Н. Чудотворец“ откри нов център за високи постижения
Понеделник, 18 Май 2026 08:40
С демонстрация на модерни корабни симулатори, зрелищни научни експерименти и робот, превъплътен в образа на Малкия принц, Варненската морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“ официално откри своя нов...
Представят най-успешното училище по математика „Питагор” на информационна среща във Варна
Понеделник, 18 Май 2026 08:26
Официална презентация на най-успешното училище по математика в България - „Питагор”, ще се проведе на 20 май от 18 ч в хотел „Димят” във Варна. Новият дом на математиката в морската столица отваря врати...
Защо все повече семейства избират демократично образование за децата си
Понеделник, 18 Май 2026 08:10
Все повече семейства във Варна започват да си задават въпроса дали традиционното училище е единственият възможен път за образование на децата им. За някои от тях отговорът вече е „не“. През последните...
Картата на МВР за катастрофите отново е активна
Днес, 19 Май 2026 12:58
Напълно възстановени са функционалностите на Интерактивната карта за пътнотранспортните произшествия, съобщиха от МВР. Надграждането на софтуерните системи на Пътна полиция беше извършено във връзка...
Варна събра над 8 млн. евро от паркиране за 15 месеца
Днес, 19 Май 2026 12:45
Повече от 8 млн. евро приходи е генерирала системата за платено паркиране във Варна за последните 15 месеца. Това показват данните от отчетите на ОП „Паркинги и синя зона“ за цялата 2025 година и първото...
България търси по-добра свързаност и ръст на туристите от Германия, Полша и Румъния
Днес, 19 Май 2026 12:32
Повече туристи, по-добра свързаност и по-силно присъствие на България на ключовите пазари. Това бяха основните теми в разговорите на министъра на туризма д-р Илин Димитров за възможностите пред българския...
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 19 Май 2026 12:18
През нощта облачността ще бъде предимно значителна. В южната половина от страната валежите придружени с гръмотевици ще отслабват и спират, но ще започнат в източните райони. Вятърът ще е слаб от запад-северозапад....
Премиерът Радев се среща днес с представители на търговските вериги
Днес, 19 Май 2026 12:06
Министър-председателят Румен Радев ще проведе среща с представители на търговските вериги. Разговорът ще се състои днес в сградата на Министерския съвет от 17 часа, обявиха от правителствената пресслужба....
По-малко туристи и нощувки във Варненско през март, приходите растат
Днес, 19 Май 2026 11:53
През март 2026 г. в област Варна са функционирали 130 места за настаняване с 10 или повече легла – хотели, мотели, къмпинги, хижи и други обекти за краткосрочно настаняване. Те са разполагали с 5.1 хил....
Награда от 200 000 долара: ФБР издирва бивш агент, дезертирал в Иран
Днес, 19 Май 2026 11:40
Федералното бюро за разследване (ФБР) обяви награда от 200 000 долара за информация, която може да доведе до задържането на бивш агент на американското контраразузнаване, обвинен в шпионаж в полза на Иран. Издирва...
Български биопроизводители се представят на международното изложение в Китай
Днес, 19 Май 2026 11:27
България участва за първи път с национален щанд на Международното изложение за биохрани „Биофах Китай 2026“, което се провежда в периода 18–20 май в гр. Шанхай, съобщават от Министерство на земеделието...
Фенове на Черно море настояват за смяна на клубната емблема
Днес, 19 Май 2026 11:15
Привърженици на футболния клуб Черно море започнаха инициатива за промяна на клубната емблема. Идеята е подкрепена от Национален фен клуб Черно море Варна, откъдето посочват, че целта е „поправяне на една...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.1 + 1.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook