Учебниците създават аутсайдери
Четвъртък, 12 Юли 2012 11:57Източник: в.24 часа
 
Учебниците по български език и литература, история и география в 4-и и 7-и клас принуждават децата да живеят в миналото, а не в настоящето. Бъдещето пък изобщо го няма в тях. Историческото господства, а природата като обект на познание доминира над обществото. То пък е сведено до “мама, татко и аз”, улицата и населеното място, в което живея. Европа и човечеството, дори народът като глобални понятия присъстват символично. Ако обществото изобщо е представено в тези учебници, то е под формата на култура. Тя е фаворизирана за сметка на политиката, икономиката, правото, пазара. Присъствието на човешките права и свободи е смачкано и доведено до минимум.
Това са част от изводите в социологически анализ на съдържанието на 21 учебници по дисциплините, съпричастни към гражданското образование на подрастващите. Проведено е от екип учени и студенти по социология, чиито научни ръководители са проф. Георги Димитров и Елена Стойкова от катедра “Социология” в СУ. Изследователите са скептични, че изучавайки тези учебни предмети, българчетата могат да придобият компетентност, която да ги направи способни да заемат активна гражданска позиция.
Делът на миналото в 4-и клас от 61% достига 86% в 7-и. “Как младият човек да види себе си като субект на минали действия?”, питат изследователите. Освен в миналото, светът за който се пише в споменатите учебници е и силно ограничен. Например в 4-и клас кръгът на семейството и приятелите дава 46 на сто от цялата картина, в 7-и - 35 на сто. Глобални понятия като "човечество" и "европейци" присъстват символично. По-често се споменават понятия като "сънародници", "хората от квартала", макар честотата им да е под средните нива.
Природата се оказва най-отчетливата доминанта в учебниците за 4-и клас. Но ако в 7-и за природа се пише и говори 3 пъти по-малко, на нейно място се настаняват разкази за някакви анонимни, безлики множества.
Изследователите установяват, че най-масовото състояние, което се описва в учебниците е пасивно пребиваване в света. Най-драстичен е взривът на пасивност в 7-и клас.
В сравнение с 4-и клас, историите, в които героите повече присъстват, отколкото вършат нещо, при това - безотносително към другите, които за тях са просто външна “среда”, нарастват от 45 до 67 на сто, или в от близо 2 и половина хиляди до над 9 000 описани конкретни случая във всичките 21 анализирани учебници.
Случаите, в които в учебниците се разказва за взаимодействие човек-човек в 4-и клас са едва 12%, а в седми - 7 на сто.
Авторите на доклада отчитат фрапантно нисък дял на примери за общуване, мислене, преживявания и чувства.
Делът на текстовете, извеждащи чувстването като ценностна доминанта е около 4 на сто в 4-и клас и само 2% в 7-и. Присъствието на състояния като “понасям”, “страдам” и “наслаждавам се; е минимално. Също толкова драстично е отсъствието на моралните измерения на дейностите, описвани в учебниците. В прехода между 4-и и 7-и клас изчезват не само злото, но и съвестта, доверието и вярата, отбелязват изследователите.
В учебниците оцелява обаче т.нар. “превъзнасяне”, макар според социолозите да е с проблематичен статут сред моралните категории - среща се устойчиво над 900 пъти и в 4-и, и в 7-и клас.
В учебникарския свят на седмокласниците най-голям дял имат масовите и анонимните извършители на някакви действия, обединени от случай, а не от общи интереси. Изследователите констатират липса на внушение за екипност, дори за партньорство в двойка. Учебниците внушават обратното - че е нормално да пребиваваш “сам” в човешкия свят.
Той пък най-често е представен с общоватото “среда”. Дяловото присъствие на “врагове” и “опоненти” е малко, няма и “партньори”.
В изучаваната материя между 4-и и 7-и клас правата и свободите на личността са смачкани до неузнаваемост, установяват още социолозите. От 4-и до 7-и клас решително нараства броят на текстовете най-вече за свободата на мнението. Правото на лична неприкосновеност в учебниците за 4-и клас се оказва безспорен “аутсайдер”, но пък в тези за 7-и клас ръст бележат тези за свободата на сдружаване, нетърпимостта към нарушаването на човешките права изобщо, а също и правото на участие в управлението и различните форми на социален живот.
|
Коментари |
20:12ч. 12 Юли 2012 #3  Citizen Да вкарат чалга текстове като поезия и кифленски скандали като проза. Долу класическите произведения.
14:32ч. 12 Юли 2012 #2  Джовани И по какъв начин в учебника по литература трябва да присъства бъдещето?!
14:20ч. 12 Юли 2012 #1  BloodRose Ай ся пак да преиздадат всички учебници, да им пляснат цена 20 кинта/парче и да одрънкат допълнително родителите. Щот' не е изгодно да се каже, че учителите тряа провокират мислене ВЪРХУ текстовете в учебниците в час. Яко, а?
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
 |
 Израел одобри многомилиардна сделка за изтребители от САЩ
Неделя, 3 Май 2026 14:49
Израел съобщи, че е одобрил многомилиардна сделка за закупуване на два ескадрона бойни изтребители от Съединените щати.
Поръчката включва един ескадрон многоцелеви стелт изтребители F-35, произведени...
| |
 |
 Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Неделя, 3 Май 2026 14:13
Селекцията на Николай Николов – Майката мина леко през бургаския „Черноморец” и взе поредна категорична победа в държавния шампионат по водна топка.
В двубой от група „Елит” във възраст U 18 отборът на...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в понеделник
Неделя, 3 Май 2026 13:28
През нощта над страната ще бъде предимно ясно. Разкъсана облачност ще има след полунощ над крайните източни райони. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Ще има условия за слана. Минималните температури...
| |
 |
 Иранската активистка Наргес Мохамади е преместена в болница след рязко влошаване на състоянието ѝ
Неделя, 3 Май 2026 12:59
Фондацията Фондация „Наргес Мохамади“ съобщава, че затворената иранска правозащитничка е била преместена от затвора в болница, след „катастрофално влошаване на физическото ѝ състояние“.
Наргес...
| |
 |
 Оттеглиха исковите молби срещу Весела Лечева
Неделя, 3 Май 2026 12:20
Във връзка с журналистически въпроси, свързани с Българския олимпийски комитет (БОК), от юридическия екип на Весела Лечева съобщават, че ищците Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев, чрез своите...
| |
 |
 ЕС спира плащанията към Сърбия заради отстъпление в съдебната реформа
Неделя, 3 Май 2026 11:57
Марта Кос съобщи, че Европейската комисия е спряла всички плащания към Сърбия по Плана за растеж, заради регрес в областта на съдебната реформа.
По думите на Кос страната бележи отстъпление в ключови...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|