Български електромобил е втори по енергийна ефективност на конкурса в Холандия
 
България се нареди на второ място в Европа по енергийна ефективност в тазгодишното издание на инициативата за икономия на гориво Shell Eco-marathon 2012. Студентите от Технически университет - София спечелиха престижното класиране в състезанието за първи път, изминавайки 188,5 км с 1 кВтч енергия. С този резултат те подобриха миналогодишния си рекорд и се изкачиха от четвърто до второ място в крайното класиране. В Shell Eco-marathon 2011 отборът се състезава с електромобил с водородна горивна клетка и измина 63 км с 1 кВч енергия.
Отборите на ТУ-София и ТУ-Варна бяха сред 119-те отбора, преминали успешно техническия преглед и допуснати да участват в състезанието от общо 162 отбора, достигнали до финалите в Ротердам, Холандия. Автомобилът на ТУ-София „Еко 1” беше изпреварен само от отбора на Electricar Solution от Франция в категорията на електромобилите от „Градски тип” със зареждаща се от електрическата мрежа батерия (plug-in). Френският отбор от студенти успя да измине 262,6 км с 1 кВтч енергия и регистрира нов рекорд в състезанието. След ТУ-София в класирането останаха 13 престижни и доказали се студентски отбори от Австрия, Белгия, Германия, Италия, Норвегия, Полша, Турция и Франция.
„Горди сме да се качим за втора поредна година на почетната стълбица на Shell Eco-marathon и да развеем българското знаме. Второто място в състезанието, спечелено от малка страна като нашата, е невероятно постижение за развитието на България в енергийно ефективното автомобилостроене. Благодарим на Shell за подкрепата, както и на нашия спонсор FullCharger“, каза Благой Бурдин, капитан на отбора на ТУ-София.
„Това е изключително постижение, резултат на много труд и екипна работа. Формулата на успеха на ТУ-София се дължи на новите технологични решения, които те намериха за подобряване на енергийната ефективност на автомобила си и на иновациите, които вложиха в него. Доволна съм от начина, по който протече състезанието тази година. Shell Eco-marathon е поле за изява на млади таланти, инициатива за интелигентна мобилност, предизвикателство да се състезаваш за икономия на гориво и едно от най-вдъхновяващите събития, което ние от Shell организираме”, каза Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Технически университет - Варна се нареди на 41 място по енергийна ефективност с автомобила „Орел” сред „Прототипите”, задвижвани от бензин. Студентите успяха да изминат 96 км с 1 литър гориво. „Орел” е усъвършенстван „Прототип”, с който отборът се състезава в Shell Eco-marathon 2009 на пропан-бутан и спечели 89 място в крайното класиране през същата година.
Shell Eco-marathon Европа 2012 се проведе от 17 до 19 май 2012 г. в Ротердам, Холандия. Улиците на Ротердам се превърнаха в арена на първите финали, организирани изцяло в градски условия. Новата концепция на техническата надпревара я направи много по-достъпна до хората. Над 40 000 посетители от всички възрасти и с различни интереси получиха достъп до образователни преживявания с акцент върху околната среда и науката.
„Резултатите, постигнати в Shell Eco-marathon 2012, са прецедент и поставят много нови предизвикателства пред участниците догодина”, каза Норман Кох, глобален технически директор на Shell. „Новият рекорд, постигнат сред plug-in електромобилите от „Градски тип” е изключително впечатляващ, имайки предвид изискванията за по-добри навигационни умения от студентите на трасето”, допълни още той.
Автомобилът на ТУ-Варна
|
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
 |
 Израел одобри многомилиардна сделка за изтребители от САЩ
Неделя, 3 Май 2026 14:49
Израел съобщи, че е одобрил многомилиардна сделка за закупуване на два ескадрона бойни изтребители от Съединените щати.
Поръчката включва един ескадрон многоцелеви стелт изтребители F-35, произведени...
| |
 |
 Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Неделя, 3 Май 2026 14:13
Селекцията на Николай Николов – Майката мина леко през бургаския „Черноморец” и взе поредна категорична победа в държавния шампионат по водна топка.
В двубой от група „Елит” във възраст U 18 отборът на...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в понеделник
Неделя, 3 Май 2026 13:28
През нощта над страната ще бъде предимно ясно. Разкъсана облачност ще има след полунощ над крайните източни райони. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Ще има условия за слана. Минималните температури...
| |
 |
 Иранската активистка Наргес Мохамади е преместена в болница след рязко влошаване на състоянието ѝ
Неделя, 3 Май 2026 12:59
Фондацията Фондация „Наргес Мохамади“ съобщава, че затворената иранска правозащитничка е била преместена от затвора в болница, след „катастрофално влошаване на физическото ѝ състояние“.
Наргес...
| |
 |
 Оттеглиха исковите молби срещу Весела Лечева
Неделя, 3 Май 2026 12:20
Във връзка с журналистически въпроси, свързани с Българския олимпийски комитет (БОК), от юридическия екип на Весела Лечева съобщават, че ищците Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев, чрез своите...
| |
 |
 ЕС спира плащанията към Сърбия заради отстъпление в съдебната реформа
Неделя, 3 Май 2026 11:57
Марта Кос съобщи, че Европейската комисия е спряла всички плащания към Сърбия по Плана за растеж, заради регрес в областта на съдебната реформа.
По думите на Кос страната бележи отстъпление в ключови...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|