Европейският музикален фестивал се реализира с подкрепата на Община Варна.
Откриването на 22 март във Варненската опера ще бъде впечатляващо. Ще гостува “World orchestra” на Гжеж Пиотровски. Полският саксофонист и диригент е създал формация, която прави авторска музика с традиционните инструменти на различни култури, с уникални изпълнители, вплитайки в едно етно, поп и джаз. Голямото българско има в проекта е Теодосий Спасов. Негови партньори на сценат ще бъдат уникалната норвежка певица Рут Вилхелмине Майер, Марсел Комендат – цимбал, Роберт Люти - перкусии и още звезди на world жанра заедно със струнен състав на Държавна опера Варна.
За Grzech Piotrowski World Orchestra критиката казва, че е много повече от един съвременно звучащ проект. Той е музикално пътешествие, изпълнено с изтънчени емоции и магия, сътрудничество между съмишленици с ярки индивидуалности и темперамент, диалог между традиция и съвременност, между световните култури и пулсиращата енергията на 21 век.
Фестивалът продължава със „Софийски солисти” под диригентството на Пламен Джуров, но в компанията на перкусионистите Татяна Колева и Емануел Сежурне на 29 март. Това ще бъде концерт събитие, защото Сежурне е едно от световно признатите имена в перкусиите и ще поднесе своя концерт за маримба, вибрафон и струнен оркестър на варненската публика само ден след световната му премиера на Мартенски музикални дни в Русе. А и виртуозната Татяна Колева, която накара варненци да се влюбят в звука на ударните, ще дойде заедно със своята младежка формация „Youth Percussion Pool”.
Татяна Колева живее и работи в Холандия. Ангажирана е активно с представяне и популяризиране на нова музика и артформи по цял свят и е призната за едно от водещите имена в областта на съвременната перкусионна музика.
Емануел Сежурне е френски композитор и перкусионист, чиято музика, изпълнена с ритъм, романтика и енергия, е вдъхновена както от западната класическа традиция, така и от популярния европейски джаз и рок. Композициите му се изпълняват в редица страни и са част от репертоара на много световни оркестри. Едновременно с композирането, Сежурне прави и кариера като увагаван перкусионист.
Концертът ще отбележи 50-годшнината на “Софийски солисти”. Камерен ансамбъл “Софийски солисти” е създаден през ноември 1961 г. от група млади оркестранти от Софийската опера. Сред диригентите, оставили ярък отпечатък в развитието на ансамбъла се открочват имената на Васил Казанджиев, Константин Илиев, Добрин Петков, Емил Табаков и Пламен Джуров, с който работят постоянно от 1988 г. до сега.
Изискано камерно преживяване ще предложат Джанмария Бонино от Италия и Тодор Петров на 10 април в Градската художествена галерия, където ще изпълнят транскрипции за две пиана на симфонични творби от Лист. Това са пианисти, които изследват класическото наследство и откриват рядко изпълнявани творби.
Джанмария Бонино завършва Консерваторията Джузепе Верди в Милано и Консерваторията на Люцерн. Има диплома по пиано и от Висшата консерватория във Винтертур, както и по чембало от Консерваторията в Генуа. Артистичната кариера на Бонино е свързана с много концерти в Италия и чужбина – Австралия, Австрия, Русия и др.
Тодор Петров завършва ДМА „Панчо Владигеров”. Участва в различни международни курсове във Ваймар, Залцбург, Прага. През 1981-1982 специализира в Париж и Ница пиано, камерна музика и клавесин. От 1990 Тодор Петров концертира активно в Италия, където живее от 1994. Свири на редица престижни фестивали, занимава се и с издирване и записване на неизпълнявани творби.
Сонати от Моцарт, Бетовен и Франк ще прозвучат на 12 април в интерпретация на двама музиканти с успешна кариера – Димитър Буров - цигулка и Милко Милков - пиано. И двамата са варненци, възпитаници на НУИ „Добри Христов”, но за пръв път ще излязат на една сцена.
Димитър Буров завършва музикалното училище във Варна през 1984
ДМА „Панчо Владигеров”. Посещава и майсторските класове на Минчо Минчев, Георги Бадев и Ваня Миланова. През 1988 e награден с пълна стипендия от Британския съвет и продължава обучението си в Guildhall School of Music and Drama – Лондон при проф.Ифра Нийман. След дипломирането си гради кариера като преподавател и изпълнител цигулар и виолист.
Милко Милков завършва Музикалното училище във Варна и ДМА “Панчо Владигеров”. През 1993 - 1995 г. специализира в майсторския клас на Музикалната академия “Санта Чечилия” – Рим. Участва в Майсторските класове по интерпретация на Маестро Марчело Абадо и проф. Жермен Муние. Лауреат е на редица български и международни конкурси, сред които: “Senigallia” – Италия, Международния конкурс за млади музиканти “Тrofeo di Tortona” – Италия.
Светски блясък и много емоции обещава последният концерт от фестивала - „Hello Brodway” от цикъла „Музиката на Америка” на 4 май в Операта. В него любимецът на публиката - тенорът Орлин Горанов ще си партнира със сопраното Даниела Димова и мецосопраното Олга Михайлова-Динова. С тях ще бъдат и хорът и оркестърът на Варненската опера. Диригент е Юли Дамянов. Концертът ще осъществява съвместно с ТМПЦ Варна.
Билетите за концертите от Европейския музикален фестивал са на цени от 8 до 25 лв. и могат да се купят от касата на Държавна опера – Варна.
За най-запалените меломани се предлагат атрактивни пакетни предложения:
Пакет Класик 2 включва 2 концерта и е на цена от 20.00 лв., Пакет Класик 3 - 3 концерта за 25.00 лв., Пакет Broadway - 2 концерта за 25.00 лв., Пакет Broadway - 3 концерта за 30.00 лв. Разбира се най-изгодният е пакет „Фестивал”, кйто включва всички 5 концерта и струва 50.00 лв.





Новини - теми













Общият съд на ЕС допусна за разглеждане иск срещу приемането на България в еврозоната
Във Варна предстои благотворително събиране на стотинки
Къде се нареждат варненските университети в класацията на МОН
Защитата на кмета Коцев внесе жалба срещу гаранцията от 200 000 лв.
Купуват 500 компостера, за да бъдат раздадени безвъзмедно на варненски домакинства
Инициатива за размяна на дрехи и играчки предстои във Варна
Промени в трафика във Варна през уикенда заради два футболни мача
Танкер заседна край Ахтопол, започна спасителна операция
Какво ще бъде времето в събота по Черноморието?
Шаранът на варненската Рибна борса преди Никулден: от 10 до 15 лв./кг (снимки)
Синдикати, бизнес и правителство постигнаха консенсус по бюджета за 2026 г.
ГДБОП и ДАНС разбиха мащабна група за ДДС измами под надзора на Европейската прокуратура
Френският флот откри огън по 5 дрона над база за ядрени подводници
Полицията в Нова Зеландия откри яйце Фаберже, погълнато от крадец
Съдът на ЕС опроверга информацията за разглеждане на жалбата срещу влизането на България в Еврозоната
Опасно видео: Младеж се движи с 300 км/ч по околовръстното в София
5 декември - свети Сава
Какво търсиха най-често хората по света в Google през 2025 г.
КЗП установи 84 продукта с необосновано повишени цени
Без ток утре във Варна и областта ще бъдат...
АГ болница във Варна с благотворителна инициатива за нова апаратура









RSS Новини