Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Eкспертите обезпокоени и за свлачищата край Варна

Четвъртък, 16 Февруари 2012 13:08
Сн.: Moreto.net
Експертите са обезпокоени, че при бързо топене на снега ще има опасност от ерозия и свлачища. Заради тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат

застрашително да пълзят към населените места. Това каза доц. Николай Добрев от секция „Геоложки опасности и рискове” към Геологическия институт при БАН.

Всички регистрирани свлачища се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към МРРБ с клонове във Варна, Плевен и Перник. Но не всички свлачища обаче са регистрирани - със сигурност има много селища, за които се знае, че има проблеми със свлачища, поради което е полезно да се наблюдават признаци за свлачищни активизации, като разширения на пукнатини по къщи или по пътната настилка, отбеляза доц. Николай Добрев.

Свлачищата се активизират основно пролетта - април-май и през есента - ноември, когато водите са най-високи, напомнят учените. Последното мащабно активизиране на свлачища е от 1996-1997 г. като най-тежка беше ситуацията по Северното Черноморие.

Учените са притеснени от факта, че последната актуализация на картата със свлачищата в страната е от 2006 г. В редица държави, например Турция или Италия, подновяването на данните се прави непрекъснато. Според данни на „Геозащита” Плевен само в район, наблюдаван от фирмата - 11 области, всяка година се появяват между пет и двадесет нови свлачища.

Имахме кореспонденция с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), но за съжаление не се стигна до резултат. Нещо повече, ние бяхме започнали да работим върху карти на свлачищата в стохиляден мащаб по области и успяхме да направим карти за десет области, след което финансирането на тази дейност спря, разказа доц. Добрев. От министерството пък МРРБ обясниха, че за тази година за такава дейност средства не са предвидени.

В момента страната разполага с картата на свлачищата в мащаб 1:500 000, в която могат да се видят районите с най-голяма концентрация на свлачищата. Тя е изготвена по поръчка на МРРБ от 1999 г. и е актуализирана през 2006 г. с включени около 1 100 свлачища. При по-детайлното проучване на свлачищата е необходимо довършването на картите в мащаб 1:100 000, обясни доц. Николай Добрев. Той отбеляза, че в сегашната карта са описани само свлачищата в урбанизираните територии и отчасти по пътната и железопътната мрежа на България, но не са правени разчети при евентуално активизиране на свлачищата животът на колко души би бил застрашен.

Близо 200 са опасните свлачища

Преди няколко години е съставена Национална програма за борба със свлачищата и по нея за 172 свлачища учените са посочили, че са с най-висок риск за населението. Най-невралгичните райони са разположени основно по северната част на Черноморското крайбрежие, Дунавското крайбрежие, Източните Родопи, някои котловини в Западна България. Свлачища обаче практически има по цялата страната, но не всички са обхванати, каза доц. Николай Добрев.

Грижата за свлачищата е на МРРБ - там е и най-подробната информация. Всяко новопроявено или активизирано свлачище се регистрира от съответното геозащитно дружество и се представя информация за него в МРРБ. Те са в ангажиментите и на Гражданска защита.

По Закона за устройство на територията министерството извършва консултантски услуги в помощ на общини, областни управители и ведомства, и мониторинг на свлачищата чрез режимни изследвания, осъществяван от трите поделения на „Геозащита”, обясни Виолина Василева, експерт от МРРБ. До началото на март всяка година държавните дружества подготвят и представят доклад до министерството за състоянието на свлачищата (резултат от извършените режимни изследвания от предходната година), екземпляр от който се предава и в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Броят на наблюдаваните свлачища зависи от бюджета на министерството.

За тази година за превантивни геозащитни дейности са предвидени 450 000 лева при средно през предходните години около 700 000 лева. Система за предупреждения от активизиране на свлачище няма. Разчита се на подавана информация от органите на местното самоуправление към МРРБ и съответните геозащитни дружества. Общините пък са задължени да се грижат за вече укрепените свлачища, предадени им за стопанисване.

Според доц. Николай Добрев има разнобой в данните за свлачищата, регистрирани от учените и от Гражданска защита. Причината е, че Гражданска защита регистрират свлачищата, където вече са станали. Гражданска защита не прави предварителна оценка на потенциалните места за възникване на свлачища, а само регистрира станалото.

През последните години все повече се изостря проблемът с експертността при оценката на свлачищната опасност - върху проблемите със свлачищата работят какви ли не „специалисти”, некомпетентни в тази област, каза доц. Николай Добрев. Той напомни, че с тази проблематика се занимават инженер-геолозите.

Наблюдението на свлачищните райони

По данни на управителя на „Геозащита”-Варна Йордан Йорданов фирмата наблюдава областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен. На тази територия има 265 свлачищни райони, от които на 77 са направени укрепителни дейности. От всички свлачища, наблюдавани от „Геозащита”-Варна, активните към началото на миналата година са били 28. „Геозащита”-Варна разполага с информация за свлачищата само в населените места, курортните комплекси и в зоните със статут на вилни зони. Не се наблюдават евентуални свлачища в горски фонд или край пътищата.

Според Йорданов заради навлизането във влажен период е възможно частично или катастрофално свличане на земни маси в някои от свлачищните райони. Например в района на Варна - Трифон Зарезан, е активно свлачище, по което не е правено нищо и то е от типа свлачища в движение, каза Йорданов. Такива свлачища има в района на Галата, в близост до кварталите.

В последните години на свлачищата покрай основните пътища са били направени укрепителни дейности и по-мащабните свлачища се водят от геозащита като условно стабилизирани, отбеляза Йорданов. Според него проблем би възникнал не само от

активизирало се свлачище, но и заради някои от противоабразионните съоръжения по бреговете, които имат промени в конструкцията или бетонна част, заради въздействието на водата. Техният гаранционен срок е между осем и десет години. Тези съоръжения са строени през 90-те години и такива има в района на Варна.

За това съоръжение има подготвен проект за ремонт. Стари и неподдържани съоръжения има и по Южното Черноморие. Те са строени през 80-те години.

Парите

По данни на МРРБ освен средствата по линия на оперативна програма „Регионално развитие” пари за борба със свлачища са вложени и по линия на два държавни инвестиционни заема на обща стойност 40 млн. евро. Единият е заем от 25 млн. евро от Европейската инвестиционна банка, а другият - от 15 млн. евро от банката на Съвета на Европа, каза Йорданка Стоянова, директор на Дирекция „Европейски инфраструктурни проекти" в регионалното министерство. С тези пари до края на 2009 г. са укрепени зони в района по поречието на река Дунав от Видин до Силистра и свлачища на север от Варна. По Дунавското крайбрежие са укрепени седем зони, а по Черноморието - 11 обекта.

БТА

Коментари
17:23ч. 16 Февруари 2012 #1
Pinko
е как те така хубаво укрепиха брега от последното свлачище , какво му се притесняват ?
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
"Възраждане" обвини правителството в държавна измяна заради водите от Арда за Гърция
Днес, 2 Май 2025 08:43
Партия "Възраждане" излезе с остра позиция срещу решението на Министерския съвет (МС) за одобряване на проект на съвместна декларация между правителствата на България и Гърция относно използването на водите...
За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена. На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
САЩ и Иран отмениха ядрените преговори в Рим
Днес, 2 Май 2025 08:27
Преговорите между Съединените щати и Иран относно ядрената програма на Техеран, насрочени за този уикенд, са отменени. Това твърди правителството на Оман, което е посредничило в обсъжданията между двете...
Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма! Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител. Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
Най-важното от Варна във вчерашния 1 май
Днес, 2 Май 2025 07:15
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили,...
2 май в историята
Днес, 2 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на Мадрид се вдигат на бунт срещу френската окупация. 1876...
Прогноза за времето - 2 май
Днес, 2 Май 2025 06:33
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и...
Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Четвъртък, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд. В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Четвъртък, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“. Миналата година за първи път морският...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.6 + 2.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook