Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Росен Бъчваров: Насърчаването на доброволното плащане на данъците е приоритет за НАП

Четвъртък, 12 Януари 2012 19:02
Източник: EkipNews.bg   
Директорът на дирекция „Коминикации” в НАП разясни новостите, които НАП предлага в данъчно-осигурителната кампания за 2012 г., данъчните облекчения, които младите семейства могат да използват, ако са теглили ипотечен кредит и как контролните мерки, предприети от НАП, се отразяват на изпълнението на приходите в държавата. Всичко това Росен Бъчваров обясни за зрителите на ТВ „Европа” в предаването „Под лупа” с водещ Николай Лефеджиев

- Съвсем от скоро във всеки един офис на НАП може да се вземе заявление и безплатно да се получи персонален идентификационен код (ПИК). Какво представлява той?

- Така е, това е един уникален идентификатор, който всъщност е алтернатива на електронните подписи в България. А проблемът, който съществува е, че към момента за голяма част от взаимодействието с администрациите в България се изисква електронен подпис. За да подадете данъчна декларация, се изисква задължително да имате електронен подпис, което струва пари. ПИК е една алтернатива на електронния подпис, която според нас ще улесни един много широк кръг граждани – няколко стотин хиляди, а процедурата е сравнително проста – трябва да се посети офис на НАП, за да покажете личната си карта или документ, който удостоверява, че сте управител или представлявате едно търговско дружество. В рамките на няколко минути, не повече от 5 минути, получавате уникален 12-цифров код. Заявлението може да се разпечата и от интернет. В близките няколко седмици мислим да внедрим възможност да се заявява кода чрез колцентъра – това все още предстои и след което получавате удостоверение, в което има вашия код. Нашата молба и съвет е да го съхранявате внимателно, защото той дава достъп понякога и до чувствителна информация. С този код по един от два канала – през интернет от началото на февруари или чрез колцентъра на НАП 070018700 можете да правите към момента три услуги, а в близките няколко месеца още по-широк кръг. Какво можете да правите от началото на февруари – да видите какъв трудов договор имате, за колко часов работен ден и за какво възнаграждение се осигурявате, също така да се види какъв е осигурителният доход. Ако един човек работи и се осигурява на 4 часа, това има една много проста последица, че той ще се пенсионира след два пъти по-далечен срок, отколкото ако работи на пълен работен ден. Ако един човек няма достатъчно дълъг трудов стаж и той продължава да се осигурява на 4 часов работен ден, той вероятно никога няма да се пенсионира.

- Какво трябва да се направи, когато един човек види разликата в данните на НАП и това, което той знае?

- Ако по някаква причина някой чрез своя ПИК разбере, че има проблеми, че има някакво несъответствие, нашата молба е да сигнализира веднага в НАП. Ние имаме ангажимента да го насочим, ако се налага, към инспекцията на труда, към НОИ, ако има необходимост от други институции, но ние ще можем да видим дали става дума за некоректно поведение на работодателя, да го санкционираме и ако се налага, да го принудим да подаде коректни данни, за да не се засягат осигурителните права на хиляди българи.

- Ако човек си загуби или забрави ПИК, какво се прави в такъв случай?

- Няма пречка, уведомява се НАП по най-бързия начин, кодът се блокира и бихме могли да издадем нов по същата сравнително бърза процедура.

- Засега предвиждате този ПИК да служи само за проверка на стаж, на осигуровка. За в бъдеще какво планирате да се извършва с него?

- Това е трудовият договор, осигурителният доход и вноски, както и т.нар. допълнително задължително пенсионно осигуряване – вноските за трета пенсия за хората след 60-та година. Хората биха могли да видят и в кой фонд за допълнително осигуряване са осигурени. В бъдеще предвиждаме две нови услуги: достъпа до данъчната сметка и до данъчното досие, т.е. какво дължите, какво сте платили, както и копие на документите, които сте подавали в НАП или самата агенция ви е издала и втората възможност е да депозирате искане за издаване на удостоверение. Средногодишно НАП издава 1 млн. удостоверения, необходими за най-различни поводи. В момента процедурата изисква лично депозиране на искане, чакане на един срок и отново ходене в НАП за неговото получаване. Ние искаме тези около 1 млн. първични ходения просто да спрат да се случат, защото никой няма полза от тях. Ние даваме възможност да се подаде искането чрез ПИК, а получаването да остане като процедура. Това са двете наши непосредствено предстоящи допълнителни услуги. Смятаме, че е възможно в малко по-далечен хоризонт ПИК да се използва и за персонално плащане, т.е. не вие лично да въвеждате в компютъра данъка, който се предполага, че знаете, че дължите, а системата автоматично да генерира вашето текущо данъчно задължение чрез идентификация с ПИК.

- Вие може би искате да замените използването на електронен подпис с ПИК, тъй като може би много хора нямат такъв електронен подпис, с който все още се подават данъчни декларации.

- Да, истината е, че ние търсим алтернатива на електронния подпис и искаме да е достатъчно широка, да е напълно безплатна и да дава един широк набор на използваеми услуги. Ние отлично знаем, че няма как да направим плащането на данъци и осигуровки приятно, но поне се стремим да го улесним максимално.

- Можем ли да кажем, че тази стъпка, която като новост вие предлагате тази година, е като развитие на електронното правителство в България, за което толкова много се говори?

- Да, когато говорим за електронно правителство като че ли можем съвсем да сложим знак за тъждественост, че електронното правителство в България основно е НАП. Средногодишно ние получаваме 60 млн. електронни документа от бизнеса и гражданите, обменени по електронен път. ДДС декларации, осигурителни декларации, интернет плащания, подоходни декларации, уведомления за трудови договори – това е един широк спектър от електронни услуги, които предлагаме и нашите анализатори изчислиха, че административното време за тези 60 млн. единици документи струва приблизително 300 млн. лева на година, които са всъщност спестени, неналагайки счетоводители, хора да чакат на опашки, а и административно време.

- Срокът за данъчните декларации кога е, остават ли облекченията, които ако предварително се платят задълженията...както всяка година?

- Промени в данъчното законодателство почти няма и това е много правилно, защото данъчната система трябва да е максимално неизменна. Постигнахме най-низките данъчни ставки в Европа, сега остава да съхраним системата сравнително неизменчива. Промени в сроковете няма – до края на април е законовият срок по отношение на данъците върху доходите, но тъй като 30 април е неработен ден, последният срок е 2 май. А по отношение на фирмите картината е подобна, този срок изтича не в края на март, а на 2 април. По отношение на възможностите и на облекченията има две съществени промени по отношение на физическите лица и те целят именно облекчение. Към момента стотици хиляди българи заради спецификата на плоския данък и на закона, имат или да довнасят в бюджета 3-4-8-12 стотинки или пък същата потенциална сума да им бъде върната. Това е един административен парадокс. Двете процедури струват повече, отколкото потенциалния приход, а законодателят уреди този проблем със закръгляване в полза на данъкоплатците. Тоест дали дължите 100 лева и 1 стотина или 100 лева и 90 стотинки за държавата няма значение – тя очаква от вас 100 лева. Втората промяна е, че безработните, които през 2011 г. са останали без работа, вече няма да подават никому ненужната данъчна декларация.

- Трябва ли безработен, взел от приятел заем, да подава данъчна декларация, в която да е описан заемът?

- Да, при необходимите условия – ако този заем не е банков, ако не е взет от кредитни институция и респективно е в размерите над 10 хил. за последната година или с натрупване над 40 хил. лева за последните 5 години, законовозадължително е да се подава декларация. Защо това е така? – защото в последните няколко години, когато по-агресивно започнахме с ревизии на физически лица, започнаха много литературно да се случват обяснения за намиране на гърне със жълтици, със стотици заеми от близки и приятели, които всъщност са произходът на средствата да придобием луксозна вещ или имот. По този повод преди няколко години стана задължително такъв тип небанкови заеми да се декларират в данъчна декларация.

- При фирмите има също едно облекчение - от 1 януари те могат да изпращат своите данни за ДДС само по електронен път. Какво ще се случи от тук насетне?

- И до момента имаме около 83 – 84 % или близо 170 хил. компании в България, които изпращат ДДС документите си по интернет. Това е дълъг процес, който в последните години постигна добър прогрес. Сега става задължително за всяка една компания, която е имала поне 5 покупки или продажби в течение на календарния месец вместо на хартия да подава информацията по интернет с електронен подпис. Ние не мислим, че тази промяна кой знае колко радикално ще измени настоящото статукво, може би около няколко хиляди компании, които отговарят на това условие или ще потърсят покупка на електронен подпис или ще упълномощят някой да го прави от тяхно име. Освен облекчаването на административната тежест напоследък ние се замисляме все по-силно за въздействието върху околната среда – милионите страници хартия, които ние произвеждаме и унищожаваме всъщност са един неблагоприятен ефект върху средата.

- Как ще се случват данъчния облекчения за младите семейства с ипотечен кредит?

- Условията са абсолютно непроменени спрямо миналата година. Лошата новина е, че законът все пак съдържа няколко ограничителни условия. Очаква се от младото семейство поне единият от двамата съпрузи да не е навършил 35 г. към момента на изтегляне на кредит. Другото, което е много важно и е най-голямата пречка, нито един от двамата да няма никакви други имоти, включително 1/16 част от наследствен вилен имот. Понякога ограничително действие е, че ипотеката трябва да тежи върху същият този имот.

- Имате ли данни колко млади семейства се ползват от такива данъчни облекчения?

- Данните от последните две години сочат от порядъка на 15 хил. декларации, които са подадени. Делът е сравнително малък.

- Какви промени има за здравните осигуровки на емигрантите от началото на тази година?

- Извън България има огромно множество хора, които отдавна са емигрирали. Системата до сега по един буквален и много странен начин ги приемаше за длъжници. Щом не сте уведомили НАП преди да заминете, повечето потенциални емигранти нямат тази грижа, тя ви брои за длъжник и всеки месец начислява едно фиктивно задължение. Защо фиктивно, защото вие не ползвате българската здравна система. Но тези хора ползват чужди здравни системи. Сега законът казва така – всеки, който отговаря на тези условия и пребивава повече от 6 месеца извън България или живее отдавна в чужбина, просто трябва да подаде едно заявление и една декларация. Документите са достъпни в интернет, но се свързахме с диаспорите чрез външно министерство и сме им предоставили един информационен пакет – че се очаква да попълните само два документа. Не искаме нито копие от задграничния паспорт, нито документи, които удостоверяват, че работите или учите в чужбина, вие просто декларирате, че това е вярно. При измама обаче последиците са свързани с наказателна отговорност.

- Какво установи проверката на новостроящите се молове, за които смятахте, че има сериозно укриване на средства?

- Строителството е един от най-рисковете от данъчна гледна точка браншове и за това си има обяснение. Проверките не само на моловете, а и на големи инфраструктурни проекти започнаха през есента. Ние подложихме на тотален контрол не само строителните фирми, не само изпълнителите, но и доставчиците на строителните услуги и се оказа, че има много положителен ефект, защото изкушението е голямо, а затегнатият контрол доста намали натиска за възстановяването на ДДС в този сектор, което ни позволи да постигнем 700 млн. лева повече като изпълнение на приходите спрямо 2010 г. и да компенсираме голямата дупка, която се беше отворила в приходите в средата на годината. Така че тези контролни мерки си имат своето място, те са редни, задължителни, особено към некоректните играчи в бранша. Но нашето стратегическо виждане си остава да насърчаваме доброволното плащане на данъци.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Последен ден от Национално антикварно изложение във Варна
Днес, 10 Август 2025 15:35
Национално антикварно изложение се провежда трети пореден ден пред Аквариума във Варна, а днес е последният ден, в който можем да го посетим. В него участват около 150 колекционери, които предлагат...
Зеленски: Краят на войната трябва да бъде справедлив, благодарен съм на всички, които стоят до Украйна
Днес, 10 Август 2025 15:31
Киев оценява и напълно подкрепя съвместното изявление на европейските лидери за постигане на мир в Украйна, който същевременно гарантира защитата на украинските и европейските интереси. Това заяви президентът...
Зомбори като Зоро: Турнето на един съвременен герой
Събота, 9 Август 2025 14:59
След като разпали летните сцени в Пловдив, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Белоградчик и Бургас, мюзикълът „ЗОРО“ на Русенската опера се задава с размах и към морската столица! На 24 август, от 21:00...
"Сиводрешко и Бързобежко" тази вечер в кукления театър във Варна
Днес, 10 Август 2025 14:50
"Сиводрешко и Бързобежко" ще могат да гледат днес най-малките зрители на морската столица в кукления театър. Представлението е вечерно и започва в 18.30 часа на лятната сцена на театъра. Създаден по...
MC отговори на президента Радев: Продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост не е „пладнешки грабеж“
Днес, 10 Август 2025 13:45
Министерският съвет отхвърли обвиненията на президента Румен Радев, че с приетата Програма за упражняване на правата върху имоти – държавна собственост и имоти на държавни публични предприятия се подготвя...
48 курсанти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ получиха първо офицерско звание във Варна
Днес, 10 Август 2025 13:23
С тържествен военен ритуал във Варна 48 военнослужещи от випуск 2025 на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ получиха първото си офицерско звание. Церемонията се проведе днес на Морска гара и...
Белият дом обмисля да покани Зеленски на срещата Тръмп – Путин в Аляска
Днес, 10 Август 2025 12:59
Белият дом разглежда възможността да отправи покана към украинския президент Володимир Зеленски за участие в предстоящата среща на върха в Аляска между американския президент Доналд Тръмп и руския държавен...
Какво време ни очаква утре по Черноморието?
Днес, 10 Август 2025 12:34
Тази нощ ще бъде ясно. Ще духа слаб южен вятър. Утре по Черноморието ще бъде слънчево. Ще духа умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 29° и 32°. Температурата на...
Цените на едро на храните у нас продължават да растат, краставиците с най-голям скок
Днес, 10 Август 2025 12:04
Цените на основните хранителни продукти, плодове и зеленчуци на едро в България отбелязват ново, макар и слабо, поскъпване и тази седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата...
Деца запалиха боклуци пред варненско училище, пожар горя и във Владиславово
Днес, 10 Август 2025 11:15
Пожар е горял вчера във вилната зона над бл. 32 в кв. "Владислав Варненчик" във Варна. По информация на полицията са горели сухи треви и храсти, а към 20 часа пожарът все още не е бул загасен. Също вчера...
Аварии оставят два района без вода днес във Варна
Днес, 10 Август 2025 10:51
Два района са без вода днес във Варна, а причините са аварии, съобщиха от ВиК-дружеството. - до около 16 часа - висока зона на кв." Вл. Варненчик"; - до около 16 часа - ниската зона на кв. "Виница";...
Президентът от Варна: Правителството на Пеевски и Борисов стяга най-големия грабеж от 90-те години насам
Днес, 10 Август 2025 10:14
Правителството на Пеевски и Борисов стяга най-големия грабеж от 90-те години насам – готви се да разпродава 4400 държавни имота. Това заяви президентът Румен Радев, който е на посещение във Варна по...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook