"Полша подкрепя усилията на България и Румъния, насочени към възможно по-скорошно влизане в Шенгенската зона. Не бива да има никакви политически прегради при вземането от ЕС на решение за страни, които изпълняват всички критерии", каза Туск.
Срещата между премиерите на България и Полша се състоя в полския град Сопот. Двамата са обсъдили предстоящото председателство на Варшава в ЕС, проблеми на региона, ситуацията в Африка. От своя страна премиерът Борисов изтъкна, че по линия на финансовата стабилност и развитие на икономиката трябва да се даде шанс на държавите от балканския регион да положат съвместни усилия, за да изпълнят необходимите изисквания за присъединяване - съответно към Шенген и Европейския съюз.
„Ще участваме активно в изработването и изпълнението на общи механизми за по-строг граничен контрол”, каза още министър-председателят.
По думите му реформите, подобряването на инфраструктурата, политиката, която води полското правителство, служат за добър пример. Той поздрави колегата си с предстоящото председателство на Европейския съюз от 1 юли тази година, като изтъкна подкрепата, която полската страна има в лицето на България и пожела успех на колегата си Доналд Туск.
„Положихме всички усилия за изпълнение на изискванията по Шенген и очакваме нашите партнъори да признаят постигнатото от нас”, подчерта министър-председателят Борисов.
По темата за разширяването на ЕС България постави акцент върху възможни действия за приключване на преговорите за присъединяването на Хърватия. Българският премиер съобщи, че правителството настоява за подписването на Пакт относно финансовата стабилност, който ще задължи всеки следващ властимащ в страната ни да спазва политика на 3 % финансов дефицит. След разговорите стана ясно, че позицията на двете страни относно избора на кандидат за изпълнителен директор на Международния валутен фонд е единна и той трябва да бъде представител от европейския регион. По думите на премиера Борисов до края на деня се очаква да бъде готов доклада на фонда за България, който ще отчете добрата работа на правителството.





Премиерът: Предстои да бъде изпълнен и последният критерий за приемането на България в еврозоната
Новини - теми












Варна отбелязва Никулден с военен ритуал, молебен и рибен курбан
Френският флот откри огън по 5 дрона над база за ядрени подводници
Общият съд на ЕС допусна за разглеждане иск срещу приемането на България в еврозоната
Тази вечер "запалват" светлините на коледната елха във Варна
Промени в трафика във Варна през уикенда заради два футболни мача
Във Варна предстои благотворително събиране на стотинки
Къде се нареждат варненските университети в класацията на МОН
Никулден е!
Танкерът Kairos остава стабилен на котва край Ахтопол въпреки бурното море
Защитата на кмета Коцев внесе жалба срещу гаранцията от 200 000 лв.
Купуват 500 компостера, за да бъдат раздадени безвъзмедно на варненски домакинства
Какво време ни очаква в неделя по Черноморието?
Авария оставя един район без вода днес във Варна
Безплатен пешеходен тематичен тур „Никулден“ днес във Варна
Проф. Искра Баева: Европа загуби икономическата логика на мира и рискува да следва „мир чрез сила“
Танкер заседна край Ахтопол, започна спасителна операция
Прогноза за времето - 6 декември
Кулинарен фестивал „Да споделим Никулден“ се провежда днес във Варна
Пътуване в Европа: Какво се промени за туристите през 2025 г.
САЩ и Украйна отбелязват „конструктивни“ преговори, но подчертават: напредъкът зависи от Русия





RSS Новини