Балетен спектакъл „Доктор Охболи" на 15 ноември
С добрия Чичо Доктор и животинките от известната приказка на Корней Чуковски децата се забавляват и днес, учейки се на милосърдие и доброта. Нали и вие не сте забравили, че някога живял добрият Доктор Охболи, който толкова много обичал животните, че делял с тях дори и своя дом, а съседи му били Танечка и Ванечка. Докторът бил толкова прочут, че от всички краища на света при него се стичали болни животни. Веднъж пристигнало известие, че маймунките в Африка са много болни и Доктор Охболи, без да губи време, се заприготвял за път. Танечка и Ванечка много искали да придружат приятеля си, но той им отказал, тъй като се страхувал, че няма да издържат дългото и трудно пътешествие. Те обаче го надхитрили и се скрили в сандъците с бинтове и лекарства. Историята продължава в Африка, където Доктор Охболи и болните маймунки се оказават в плен на злия разбойник Бармалей, но накрая героите си възвръщат свободата и - както може да се очаква, доброто побеждава злото.
На 15 ноември от 10.30 ч. на Основна сцена ще се играе балетната версия на приказката "Доктор Охболи" - хореография и постановка на Константин Илиев.
"Ернани" с италианския тенор Фабио Валенти на 17 ноември
В премиерата на операта "Ернани" от Джузепе Верди, състояла се на 16 и 17 юли т. г., в рамките на ММФ "Варненско лято" и ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР, участваха обявеният за бас №1 в света Орлин Анастасов и неговият брат, баритонът с международна кариера Венцислав Анастасов. В ролята на Ернани гостува тенорът и солист на операта в Цюрих Бойко Цветанов, а в образа на Елвира, в двете премиерни вечери, видяхме последователно сопраните Линка Стоянова и Елена Баръмова. След септемврийския спектакъл на операта, изнесен вече на Основна сцена, на 17 ноември от 18.00 ч., зрителите отново ще имат възможността да се насладят на прекрасната Вердиева музика в изпълнение на много добри солисти. Под диригентството на маестро Борислав Иванов, в ролята на Ернани ще гостува младият италиански тенор Фабио Валенти. Роден в Бергамо, Фабио Валенти се занимава с музика от 1995 г., свири на китара, участва в конкурса "Сан Ремо", издава компактдиск. През 2005 г. започва сериозно да изучава оперно пеене, учи при различни педагози в Италия и Испания. В репертоара му присъстват ролите на Дон Хосе ("Кармен"), Туриду ("Селска чест"), Пинкертон ("Мадам Бътерфлай"), Алфред ("Травиата"), Измаел ("Набуко"), Херцога ("Риголето") и др. Участва с оперни арии, неаполитански песни, арии и оратории в много концерти в Италия, САЩ, Испания и други страни, а на оперната сцена дебютира като Пинкертон от операта "Мадам Бътерфлай" на Пучини през май 2008 г. Следват покани за участия в ролите на Едгард от "Лучия ди Ламермур", Дон Хосе ("Кармен"), Туриду ("Селска чест") и др.
В предстоящия спектакъл на „Ернани" в ролята на Гомес да Силва ще чуем за пръв път солиста на Варненската опера Евгений Станимиров (вижте повече на адрес: http://www.operavarna.bg/as_estanimirov_bg.htm), останалите централни персонажи са поверени на баритона Михаил Пулиев (Дон Карлос) и Линка Стоянова (Елвира).
Шуманов концерт със солист професор Жени Захариева на 19 ноември
Държавна опера Варна отбелязва 200-годишнината от рождението на гения на романтичната музика Роберт Шуман (1810-1856) с два концерта - през април и ноември. Докато в първия концерт прозвучаха непознати творби от Шуман, в предстоящия концерт на 19 ноември от 19.00 ч. на Основна сцена ще чуем едни от най-популярните произведения на композитора: Увертюра "Геновева", Концерт за пиано и оркестър в ла минор опус 54 и Четвърта симфония в ре минор опус 120. Солистка е именитата пианистка професор Жени Захариева, която през месец март откри XI Великденски музикален фестивал с Испанска рапсодия от Лист, под палката на френския диригент Амори дьо Клозел. Маестро Иван Кожухаров, който ще дирижира втория Шуманов концерт през тази година, също е желан гост на варненската публика с изявите си и като оперен и симфоничен диригент.







Новини - теми













Комисията по култура реши: Удостояват DARA със званието „Почетен гражданин“ на Варна
МВР откри над 300 издирвани лица за седмица
Варна отбелязва 24 май с празнично шествие (програма)
Джунгла в града: Висока трева превзема варненски квартали (снимки)
Росен Марков предлага ликът на DARA да бъде на всяка табела за Варна
Издигат паметник „Св. Седмочисленици“ до Катедралата във Варна?
Двама заместник областни управители встъпиха в длъжност във Варна
Европейската нощ на музеите във Варна с изложби, музика и кино до полунощ
Започват традиционните „Празници Владиславово 2026“
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Без вода днес във Варна
Близо 4000 зрелостници на матурата по БЕЛ днес във Варна, в страната са над 53 000
Зрелостниците писаха съчинение по „Песента на колелетата“ и есе за авторитетите днес
МОН публикува въпросите и верните отговори от матурата по БЕЛ за 12. клас
Нов луксозен Ориент експрес ще свързва Рим и Истанбул срещу 20 000 евро
Кучета засичат признаци на живот под руините в Германия, издирват българин и две румънки
Евронюз: София, Пловдив, Варна и Бургас са сред потенциалните домакини на Евровизия 2027
Полицията разкри схема за присвояване на 47 товарни автомобили
„Остайница“ не спечели „Букър“, отличието отиде при роман от Тайван
Правосъдният министър обяви фрапиращи нарушения в Агенцията по вписванията
Румънската полиция обяви за издирване американския рапър Уиз Калифа








RSS Новини