Още преди близо четири години тогавашният представител на Общински съвет в дружеството „Спортен комплекс Варна“ Димитър Карбов каза, че 2/3 от дейностите по строежа на съоръжението са завършени. Тогава той заяви, че работата върви към финализиране на проекта. Посочи обаче, че цялостното изпълнение на техническата част зависело от това дали са осигурени нужните средства. Именно затова нямало как да се спазят първоначално обявените срокове за финализиране на проекта.
В дружеството „Спортен комплекс Варна“ Община Варна притежава 35%. Останалите акции са собственост на „Химимпорт“ АД.
Историята на проекта за строеж на стадиона
„Спортен комплекс Варна“ е създаден през 2005 година с идеята стадион „Варна“ да се реновира и поддържа, а „Химимпорт“ да поеме финансирането на футболен клуб „Черно море“. Община Варна влиза в акционерното дружество с апортна вноска от 12.1 млн. лева, които представляват земя с площ от 154 000 кв.м. Срещу това участие Община Варна получава 35% в акционерното дружество. „Химимпорт“ се включва с 22 млн. лева, което е 65% от дяловете на дружеството.
По първоначални изчисления за ремонт на съществуващото съоръжение са необходими 15-17 млн. лева. Впоследствие се взима решение за вдигане на изцяло нов стадион. Първата копка е направена през 2007 година. Малко по-късно старото съоръжение е разрушено. Започва проектиране. Начертана е идеята за стадион с 32 хил. места и инвестиция от 200 млн. евро. Започват дейности по подготовка на терена. Първият обявен срок за завършване е до 2009 година. След това е удължен до 2011 година. Междувременно обаче започва световната икономическа криза, което налага промяна в плановете.
Проектът за стадиона е готов през 2010 година. Изпълнението обаче се спира предвид кризата и започва да се търси вариант за преработка с цел намаляване на стойността на необходимите инвестиции. Окончателните технически и работни проекти са готови през 2014 година. Предвижда се капацитет от 22 хил. седящи места. Стойността е 70 млн. лева. Включен е и 3-етажен подземен паркинг за 1500 коли.









Завършват стадион „Варна“ до есента на 2027 година (снимки)
Новини - теми












Язовир "Камчия" прелива до дни, "Цонево" започва да се пълни (видео)
Във Варна започва строителството на три нови социални центъра
Нова цена на водата във Варна от 1 март
Разрушен път край Варна излага на риск човешки животи и блокира бизнеса - институциите бездействат от години
Холдинг Варна: Панорамният асансьор по „Алея първа“ ще е готов догодина
Варна с нов областен управител
Варна ще посрещне Конския Великден с конкурси, кушия и музика
15 винарни и новата реколта: Североизточният Черноморски район се събира за първия „NEW Vintage Release“ във Варна
Завършват стадион „Варна“ до есента на 2027 година (снимки)
Свличане край бул. „Васил Левски“ застрашава имоти във Варна
Не одобриха отпускането на 1.8 млн. евро за строеж на Черноморски младежки център във Варна
Авария оставя няколко варненски района без вода до късно вечерта
Търси се решение за покритието над археологическите находки на Шишковата градинка
Влагат 1.5 млн. евро общински пари в проектите за пътя „Аспарухово-Галата“ и тръбата под Варненското езеро
ВМС: Спасителният плот е в рибарския кораб, тела на моряци не са открити
Поклонението пред Цветан Атанасов ще се състои на 22 февруари в Ретро музея във Варна
ЦИК назначи Велин Жеков за председател на РИК-Варна
Богата културна програма във ФКЦ – Варна през идните дни
Решено: Изграждат бункера за линеен ускорител във Варна с общински средства
Новият областен управител на Варна встъпи в длъжност (снимки)
Варна: Собствениците на гаражи в опасния паркинг на ул. „Македония“ имат 6 месеца да го укрепят







RSS Новини