Язовир "Цонево" във Варненско източен заради частен ВЕЦ?
 
Най-големият язовир в област Варна и шестият по обем в страната, чието ниво на водата в момента е най-ниското от 2002 година насам, най-вероятно е източен в интерес на частен ВЕЦ.
Това сочи анализ на Moreto.net по данните за нивата на язовира и графиците за използване на водите му през последните няколко години.
Припомняме, че последните официални данни за нивото на язовира (към края на декември 2019 г.) показват, че „Цонево“ е пълен едва на 44% от общия си обем (и на 39% от общия си полезен обем)
Количеството вода в него е 144 млн. куб.м. вода, при общ обем от 330 млн. куб.м.
Водите на язовир „Цонево“ се използват за промишлени нужди за заводите в град Девня, както и за напояване на земеделските земи в Камчийска долина през лятото и есента. Част от водата от язовира се изпуска и като отток в реката след язовира, за да се запази нормалното функциониране на екосистемите в речното легло. За тези нужди средномесечно е необходима между 6 и 8 млн. куб.м. вода – около 5 млн. куб. м. за промишлеността на девненските заводи и между 1 и 1,8 млн.куб.м. вода като отток в реката.
Преди да отиде по предназначението си обаче водата минава през ВЕЦ-Цонево за производство на електроенергия. И в това няма нищо нередно.
Така е било обаче до февруари 2016 година.
След тази дата, според ежемесечните графици за използване на водите в язовира, към ВЕЦ-Цонево е започнало да се подава и допълнителни водни количества, извън необходимите за промишлеността и отток в реката.
И това е ставало с одобрението и подписа на министъра на околната среда и водите, видимо от документите. Тогава екоминистър е била Ивелина Василева, която първа е одобрила този месечен график за използване на водите от язовир Цонево. По-късно одобрението си дава и настоящият министър на околната среда Нено Димов.
По тази схема от язовир „Цонево“ са източени общо 267 млн. куб.м. вода, съотвено 63 млн. куб.м. вода през 2016 година, 94 млн. куб.м. вода през 2017 г., 78 млн. куб.м. вода през 2018 г. и 32 млн. куб.м. вода през 2019 година.
Казано по друг начин, ако през последните две години към ВЕЦ-Цонево се подаваше само водата, необходима за промишлени нужди и минимално допустим отток към реката, в момента в язовира щеше да има 254, а не 144 млн. куб.м. вода, а язовирът щеше да бъде на обичайното си ниво от около 75% от пълния си обем.
Кой стои зад ВЕЦ-Цонево?
Разследване на Moreto.net показва, че това е фирма „Вестел 2002“ ООД със собственици Хайри Муса Кулов и Айнур Мустафа Гошкелов.
Айнур Гошкелов е съпруг на бившия зам.-министър на околната среда и водите Фатме Илияз в кабинета на Симеон Сакскобургготски, а Хайри е неин брат.
Чрез друга фирма Хайри Кулов и Айнур Гошкелов са собственици на друг ВЕЦ, който през 2016-2017 година източи почти до крайност язовир „Пчелина“ край пернишкото село Лобош.
Същият ВЕЦ бе замесен и в редица сигнали за замърсяване на водата след язовира, която се влива в река Струма.
На 1 септември 2017 година ВЕЦ „Цонево“ е бил проверен от Басейнова дирекция „Черноморски район“ за евентуално незаконно водовземане, както и за други дейности, нарушаващи закона. При проверката не са открити нарушения.
По време на проверката ВЕЦ „Цонево“ е бил с инсталирани два хидроагрегата с мощност 713 kW и 450 kW.
През март същата година от фирмата правят инвестиционно предложение за реконструкция и разширение на централата. Целта е увеличаване мощността на централата, чрез монтиране на три допълнителни хидроагрегата с обща мощност 1944 kW.
Точно през 2017 година централата е „обработила“ и най-големи количества вода – по около 15 млн. куб.м. вода средномесечно, или по 9 милиона кубика вода от язовира над нуждите за промишлеността и реката.
През 2019 година, въпреки сушата и прогресивно намаляващото ниво на язовир „Цонево“, централата ВЕЦ „Цонево“ отново е получавала макар и занижени квоти за използване на вода над тази, необходима за промишлеността.
Едва в графика за използване на водата от язовир „Цонево“ за януари 2020 година има изрично разпореждане от министерството на Околната среда и водите ВЕЦ-ът да използва само вода, която е предназначена за промишлеността.
След дъжд качулка!
Язовир "Цонево" (Официално все още с наименование "Георги Трайков") е шестият по големина (обем) язовир в страната. Разположен е на територията на Варненска област. Построен е през 1974 година по поречието на река Луда Камия, а стената му е от типа земно-насипна и е най-голямата от този тип в България. Язовир "Цонево" се явява изравнител на язовир "Камчия", който е построен по-нагоре по теченито на същата река. При построяването на язовир Цонево е заложено водите му да се използват за промишлени нужи за заводите в град Девня, както и за напояване на земеделските земи в Камчийска долина. Въпреки, че водите му са предназначени за промишлени нужди, в последствие той е предвиден за аварийно-резервен вариант за водоснабдяване на Варна. През 2002-2004 година е изградена водопроводна връзка от язовира до деривацията Китка-Варна. Изградена е и помпена станция, както и инсталация за хлориране на водата.
Язовир Цонево се пълни основно от река Луда Камчия (или по-точно от това, което се изпуска от язовир Камчия, който е построен в по-горните течения на същата река), както и от водосборната област около самия язовир и тази след язовир Камчия по поречието на реката.

|
Коментари |
16:05ч. 3 Февруари 2020 #22  robystНещо главният прокурор нява ли да направи срещу тия с турските имена и техните подлоги като николинка?
18:18ч. 11 Януари 2020 #21  Име(nick) Ти защо не изчезнеш? Явно работа си нямаш. Нито живот. Е предвид това, защо не изчезнеш?
18:14ч. 11 Януари 2020 #20  robystКъде изчезна бе николинке?Пак ли ти спряха тока или ходи да копаш домати?
17:39ч. 11 Януари 2020 #19  Seal Само да допълня че фекалните води на 3 села се изливат в цонево, и рибата е пълна с тений. Само споделям....може това източване да е за добро....не знам кой напоява с таьи вода но тя не срава за пиене дори и хлорирана
16:46ч. 11 Януари 2020 #18  Име(nick) Ясно си пише че при занижени налични дъждовни води пак се е използвал Цонево по предназначение тоест не са спирали и при периода на суша. И после се чудят. А как са определени нуждите на ВЕЦ че и да се твърди на кой му трябва някаква си вода че да краде също спекулации.
14:02ч. 11 Януари 2020 #17  Ники Какво разследване какво осъждане,това да не ви е .....тук е родниномонархическа република.
После ми ходете да гласувате,под строй
11:35ч. 11 Януари 2020 #16  Sevast Дайте името на автора на разследването, де, да го поздравим. Защо е анонимно? Така няма как прокуратурата да се самосезира така
19:48ч. 10 Януари 2020 #15  robystАло гробарите нещо да костя копейкин няма ли пак да изтропате?
17:36ч. 10 Януари 2020 #14  mistgi А на съд ще има ли? или всичко е одобрено законно и е пито-платено, само гдето няма вода.
16:30ч. 10 Януари 2020 #13  Султанка Така е другарки и другари, след като продължавате да гласувате за днешната власт!А уж малко хора гласуват за тях, а те продължават да управляват и да ни водят към светлото бъдеще и рога на изобилието!Ура!
16:04ч. 10 Януари 2020 #12  Vic Rattlehead А после Костадинов насаждал паника. И преди него като пускаха снимките с падналото ниво, пак нямаше драма. Едно време такива като сегашните тикви ги разстрелваха!
15:29ч. 10 Януари 2020 #11  Nina Така е, никой няма да дойде да ни оправи! Вижте, как стачкуват във Франция, защото искат да им вдигнат пенсионната възраст на 62 години и да премахнат възможностите за по-ранно пенсиониране при определен стаж! А на нас ни вдигнаха възрастта на 65 години, колкото и да имаш стаж, няма опции за по-ранно пенсиониране, пенсии геноцидни и никой не шукна!
15:24ч. 10 Януари 2020 #10  the_fast_r1 За да се премахне този "тумор", трябва да се реже до здраво без упойка! Що хора са за затвора, а се разхождат из народното събрание и министерствата...
15:16ч. 10 Януари 2020 #9  МоРсКи Ние като народ трябва да станем и да оправим нещата. Незнам защо все чакаме някой да ни оправи - няма такъв вариант! Никой от тези горе недава и стотинка за някой от нас. Толкова ли не може да го разберете?
15:15ч. 10 Януари 2020 #8  МоРсКи Като гледам Слави той отдавна се е отказал да оправя каквото и да е било.
15:15ч. 10 Януари 2020 #7  Nina Наистина е страшно и става още по-страшно! Оцеляването ни вече е жестоко застрашено! А управляващите стават все по-нагли, нови коли, нов правителствен самолет, нова сграда за парламента, ще си правят и нова правителствена болница....с нашите пари, докато народът мре от глад, студ, без здравеопазване, а вече и от безводие!
15:04ч. 10 Януари 2020 #6  rocm само Слави ще оправи тази помия
14:35ч. 10 Януари 2020 #5  robystЕ сега Костадинов копейкин ли е или не?Нека гробарските тролове да си спомнят какви ги плещеха!!!
(виж линк...)
14:00ч. 10 Януари 2020 #4  MoretoDessy_Ex, статията е на база документи и цифри, според които до 2016 през ВЕЦ-ът са преминавали само води предназначени за промишлеността и отока на реката. След това към централата започват да се отпускат и допълнителни количества. Виждаме резултата и нивото на язовира към края на декември 2019. Знаем и какво би било нивото на язовира, ако тази "допълнителна" вода не бе подавана към ВЕЦ-а. Само факти.
Едва към момента има изришно ограничение ВЕЦ-ът да използва води само за промишлеността, така както е било преди март 2016.
13:51ч. 10 Януари 2020 #3  Dessy_Ex Правите ли разлика между "най-вероятно", "вероятно" или в "евентуално"? Статията Ви е безкрайно тенденциозна, написана без никакви източници, мнения на експерти и специалисти. Абсолютно свободно съчинение, което е и с личен мотив, явно. Защо стресирате хората? Ясно, че искате реклама, ама не и на база на такива материали.
13:14ч. 10 Януари 2020 #2  gosho Е па прочети статията...
13:05ч. 10 Януари 2020 #1  МоРсКи И на кого е този частен вец???
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - Варна и Черноморие |
 |
 Септември идва по-тих, по-топъл и… с подарък от Natura All Seasons Boutique Hotel
Днес, 11 Август 2025 10:02
Разположен само на 100 метра от плажа в живописния квартал Сарафово, Natura All Seasons Boutique Hotel е твоето убежище от шумния свят. Хотелът съчетава елегантен интериор, модерни удобства и топло гостоприемство,...
| |
 |
 За живота след инсулт – рехабилитационен център във Варна дава надежда на своите пациенти
Днес, 11 Август 2025 08:08
Инсултът е една от водещите причини за трайна нетрудоспособност в България.
Според данни на Министерството на здравеопазването, всяка година у нас над 50 000 души преживяват мозъчен инсулт, като голяма...
| |
 |
 16-годишен британец задържан за кражба в „Златни пясъци“
Днес, 11 Август 2025 11:46
Служители на Пето районно управление във Варна установиха и задържаха 16-годишен британски гражданин, заподозрян в кражба. Инцидентът е станал в събота, а арестът е извършен само няколко часа след извършването...
| |
 |
 Електрическа инсталация на бойлер подпали котелно във Варна
Днес, 11 Август 2025 11:18
В ранните часове на неделя варненските пожарникари реагираха на сигнал за пожар в парно отделение, разположено в двора на Факултета по дентална медицина към Медицинския университет.
Сигналът е подаден...
| |
 |
 Предупреждават за опасна жега днес
Днес, 11 Август 2025 11:05
За голяма част от страната за днес, 11 август, е обявен оранжев код за опасни горещини. Температурите ще достигнат 38-41 градуса, предупреждават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
За...
| |
 |
 С асансьор и физкултурен салон: Нова детска градина във Варна отваря врати на 15 септември (снимки)
Днес, 11 Август 2025 10:40
На 15 септември новата детска градина №52 „Бялата лястовица“ ще посрещне първите приети и записани деца. Тя се намира в район „Одесос“, на ул. „Велчова завера“ №12 и е с капацитет от 100 деца (4 групи...
| |
 |
 Вратарят на Спартак блесна, но Левски взе трите точки на "Герена"
Днес, 11 Август 2025 10:15
Левски постигна победа с 2:1 над Спартак (Варна) в Първа лига. „Сините“ решиха изхода още преди почивката, като гостите от Варна реализираха почетно попадение в края.
Срещата на „Герена“ започна с...
| |
 |
 Без вода във Варна днес...
Днес, 11 Август 2025 09:49
Днес, 11 август, без вода ще са няколко района във Варна. Причината е отстраняване на аварии, информират от ВиК дружеството.
Потърпевши са:
- до около 14 часа - част от кв."Виница";
- до около...
| |
 |
 Нов протест заради ограничения достъп до двора на Техническата гимназия във Варна
Днес, 11 Август 2025 09:36
Отново се надига недоволство сред живущите в „Победа“ граждани относно невъзможността да използват двора на Техническата гимназия извън учебно време.
От 18:30 часа днес, 11 август 2025 г., пред входа...
| |
 |
 Час за Морската градина и Антон Новак да влезе в програмата на варненските училища
Днес, 11 Август 2025 09:01
Варненските ученици може да имат специален час, посветен на Морската градина и нейния създател – легендарния градинар Антон Ян Новак. Идеята е на Първо орхидеено общество в България и е представена от...
| |
 |
 41 години от откриването на делфинариума във Варна
Днес, 11 Август 2025 07:48
Варненският делфинариум днес навършва 41 години. Атракционното съоръжение е открито на 11.08.1984 г. и е един от символите не само на Варна, а и на българския туризъм.
Делфинариумът е неотменна точка...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 10 август
Днес, 11 Август 2025 07:31
Военноморските сили отбелязват празника си, президентът Радев идва във Варна
Днес Военноморските сили отбелязват 146 години от създаването си. Празничните прояви започнаха преди дни, но днес е кулминацията...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|