Проектът вече е готов. Той бе възложен на проф. Божидар Божинов, почетен председател на Българската асоциация по геотехническо и тунелно строителство. Предстои да се обяви обществена поръчка за избор на фирма, която да изпълни укрепителните работи. Поради спецификите на терена няма как да бъде използвана едрогабаритна техника, което съществено усложнява операцията. Налага се да бъдат прилагани иновативни методи за противоерозионно укрепване, каквито досега не са изпробвани в община Варна. Скатът ще бъде стабилизиран с анкери, чиято дължина достига 50 метра. Тъй като е висок 40 метра и е почти вертикален, 80% от работата ще трябва да се извърши от алпинисти. Задачата ни е да спрем разрушителните процеси, които застрашават канализационния колектор, обслужващ 50 000 души от “Виница”, “Траката”, “Евксиноград”, “Св. Никола”, Св. св. Константин и Елена. Това обясни пред „Черно море“ инж. Олег Колев, главен експерт „Свлачища и укрепване на територии“ в община Варна.
Както „Черно море” вече писа, за укрепването в местната хазна са заложени 300 000 лв.
Все още са под въпрос обаче парите за естакадата, която трябва да възстанови пътя в района на сп. „Трифон Зарезан“. Според инж. Колев общината разчита да й бъдат отпуснати поне средства за проектиране на съоръжението. Заедно с проучванията на терена този процес ще отнеме поне 6 месеца, така че не трябва да се протака. Когато разполагаме с готов проект и ясна финансова рамка, ще бъде по-лесно да се търси финансиране от европейски програми, държавния бюджет или други инвестиционни форми, отчете инж. Колев.
Междувременно комисията по бедствията е порязала искането да бъдат възстановени разходите по укрепителните дейности в района на „Бриз“, където земята се свлече и понесе към дерето няколко къщи. За сметка на общинския бюджет трябваше спешно да бъдат осигурени повече от 200 000 лв. за осушаване на района. Изправена пред редица други бедствия обаче, държавата в крайна сметка отказа да покрие сумата, тъй както не подпомогна финансово и възстановяването на крайбрежието след февруарския щорм.







От панорамна гледка до пустеещи останки: тъжната съдба на „Трифон Зарезан“
Новини - теми












БМФ получи четиринадесетия кораб от серията „Ком“
Кражбите на кабели по варненския бул. „Левски“ струват на местната хазна десетки хиляди евро
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Областният управител за "Баба Алино": Законът е категоричен - незаконните постройки трябва да бъдат съборени
Катастрофа затруднява трафика по пътя Варна - Златни пясъци
Съдът образува дело срещу решение на РИОСВ – Варна за спиране на проект за вятърен парк
Парк-музей „Владислав Варненчик“ кани малки и големи на Деня на бащата с вход свободен
Инвестират над 6 млн. евро в цялостно обновяване на Летния театър, ще има подвижен покрив
Коцев освободи от длъжност зам.-кмета Илия Коев
„Червеното копчИ“ усмихва пътниците в автобус на градския транспорт във Варна
Д-р Хубанов: Огради, жалби и дела спират 7 години строежа на модерна болница във Варна
Всички обекти на РИМ – Варна с вход свободен за 120-годишнината на музея
Зрелостниците във Варна четвърти на матурата по БЕЛ
Вход свободен и много атракции за Деня на бащата днес във Военноморския музей
Павел Попов: От 2024 г. се опитваме да спрем строежите в Баба Алино, но строителството продължи
Собственици на жилища в "Баба Алино" с петиция срещу събарянето на сградите
Ерджан Ебатин: РИОСВ - Варна е санкционирала два пъти строителя в „Баба Алино“ за незаконна сеч
Административният съд във Варна с решения по делото за оградите в „Баба Алино“
Три верижни катастрофи за по-малко от три часа на Аспарухов мост
Дрогиран шофьор премина на червено и предизвика катастрофа във Варна, пострада дете
Безплатни концерти на сцена „Раковина“ във Варна започват от 13 юни
RSS Новини