Цените на имотите са в своя пик, макар че се отчитат по-малко сделки – това е част от опасностите, които тегнат върху имотния пазар в морската столица на България. Варна е с най-нисък ръст на сделките - 4.3% по думите на Йордан Йорданов, управляващ директор на агенция за недвижими имоти „Нов дом 1“. Търсенето е голямо, но проблемът се корени в това, че имотите не отговарят на условията. Варненци имат интерес към по-големи жилища - ново строителство. Разрешителните за строеж се издават все по-трудно и пазарът не успява да задоволи нуждите на купувачите.
На какво още се дължи спада в сделките с имоти в третия по големина град у нас? Какво е качеството на предлаганите имоти от ново строителство и отчита ли се като основен проблем презастрояването?
През второто тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 180 жилищни сгради с 1 087 жилища, което е с 15.1% по-малко спрямо предходното тримесечие и инвеститорите са с ограничени възможности за предлагане.
От агенция Нов Дом 1 посочват, че в същото време Община Варна вече трета година бави реализирането на най-емблематичния проект за гр. Варна за последните 30 години, а именно първия небостъргач в града, който е предвиден да бъде втората по височина сграда в България и е предвиден да бъде построен в неугледен район на централната част на Варна, който е популярен със стари комунистически сгради или сиви сгради построени след 1989 г. до 2008 г.
Отказ на Енергото да включи новостроящи се жилищни сгради в мрежата си
Строителен предприемач от Варна е получил отказ от електроразпределителното дружество да присъедини към мрежата новостроящи се жилищни сгради във варненския квартал "Възраждане", съобщава БНТ. От електроразпределителното дружество посочват като довод изчерпаният капацитет на най-близката подстанция "Варна Север". Присъединяването на нови обекти ще влоши качеството на услугата и ще застраши електроснабдяването на останалите потребители. Проблемът, обаче не е единичен, а всъщност обхваща голяма част от територията на Варна и реално ел. мощности за нови сгради няма. В същото време не се изграждат такива. Този проблем, обаче е бомба със закъснител, която предстои да избухне сега!
Изграждането на големи съоръжения изисква време и първо трябва да бъдат одобрени от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). За подстанция "Варна-Север" вече е предложена схема, но по казуса се изчаква конкретно становище.
Намаляващи разрешителни за строеж и визия на сградния фонд
Проблемът с презастрояването е основен за големите областни градове, като начело са София и Варна. За да се охлади тенденцията, общините издават все по-малко разрешителни за строеж. През второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период от предходната година, разрешителните за строеж на нови жилищни сгради намаляват с 4,9%.
Град Варна също отбелязва значителен спад. През второто тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 180 жилищни сгради с 1 087 жилища, което е с 15.1% по-малко спрямо предходното тримесечие и инвеститорите са с ограничени възможности за предлагане.
Това от своя страна възпрепятства работата на брокери и инвеститори. Според Йордан Йорданов, във Варна и София се търсят по-големи имоти в сравнение преди години, като има повишен интерес към жилища в затворени комплекси. Купувачът се интересува предимно от ново строителство и ако търсенето не отговаря на предлаганите имоти, се наблюдава дисбаланс на пазара, който предстои да взриви цените на имотите.
Пазарът за недвижими имоти разпростира динамиката и развитието си не само в столицата. Активността на сделките през последните години скача и във Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново. Липсата на визия за бъдещето е основен проблем в провинцията и наблюдаваме нестабилност в сектор Недвижими имоти. В такъв период не можем да си позволим да оперираме на пазара с неясна и нестабилна стратегия. “Нов дом 1” е сред водещите агенции за недвижими имоти у нас. Със своите 2 офиса в София и 2 във Варна тя си осигурява стабилна позиция на пазара и успешно реализира устойчив механизъм за инвестиране в имоти, който гарантира 13% и повече печалба на инвеститора. Агенцията купува на подпазарна цена и дава възможност на клиентите й да се възползват от договорените от нея по-добри условия и ниска стойност. Доверието и ясната стратегия са ключови приоритети за активните играчи на имотния пазар.
Имотният пазар във Варна е изправен пред значителни предизвикателства. Високите цени и намаляващият брой сделки са резултат от несъответствието между търсенето и предлагането, трудностите при издаването на разрешителни за строеж и отказите от електроразпределителното дружество да включи нови сгради в мрежата си. Това са сред основните проблеми на инвеститорите в региона. Тези фактори водят до дисбаланс на пазара и затрудняват работата на брокери и инвеститори, което изисква ясна и стабилна стратегия за бъдещето.





Новини - теми
Немски или чешки + Варна = сигурна работа от Съдърланд
Защо толкова много милениали се разболяват от рак?
Стара Варна разкрива: Фалшиво мляко и оцветени храни още през 1927 година
Възрастните деца и натискът да бъдем перфектни
Arabic Scents: Черен петък с до -60% в най-голямата верига за арабски парфюми в България
Свободата да избираш: телефони с отстъпка, без договор
Наградиха 17 изявени млади учители във Варна
Полет над строежа: Как върви изграждането на Стадион Варна? (снимки и видео)
Дървета ще бъдат преместени заради панорамния асансьор по проекта „Алея първа“
Италия – първата страна в ЕС с цялостен закон за регулиране на изкуствения интелект
Започна преустройството на „Гранд хотел Варна“ (снимки)
Откриха новото сватбено бижу на Варна – Villa Edea Wedding & Birthday Hall
eMAG представя нови оферти за Black Friday 2025
Българският полярен кораб отплава от Варна за четвърта мисия на Антарктида (снимки)
Във Варна ще се гради иновативно училище на бъдещето
Д-р Пламен Русев гост на Varnapreneurs #28 - ето какво ви очаква!
Владиславово е „Най-добър квартал на Варна” в анкетата на Явлена – Варна
Варна: 5-метровият паметник на хан Аспарух е готов, но чака одобрение за поставянето му
Граждани могат да се присъединят към делото за защита на Камчийски пясъци
Доц. Стефанов, съдов хирург: Разширените вени са масов и подценяван проблем
Заработи платформа за сигнали към МВР-Варна чрез видеа и снимки за пътни нарушители





RSS Новини