Това ще бъде възможно с решение на кмета. Ако общината не предложи такова място, държавата ще дължи компенсация. Целта е родителите да не водят децата си в детски градини, отдалечени на десетки километри от дома им.
Това предвиждат промени в Наредбата за условията и реда за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждането и обучението на децата, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища поради липса на свободни места.
Документът е публикуван за обществено обсъждане до 2 септември.
Освен това Министерството на образованието и науката (МОН) разширява кръга на специалистите, които имат право да се грижат за обучението на децата, останали извън държавните и общински детски градини. Държавата ще компенсира разходите на родителите за образователни услуги, ако имат договор не само с дипломирани педагози, но и със студенти в последна година от обучението си по педагогически специалности.
За такива се смятат „Предучилищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“ и „Предучилищна и начална училищна педагогика“ от професионално направление „Педагогика“ от област на висшето образование „Педагогика, педагогически науки“.
Заявлението за придобиване на право на компенсация ще може да се подава или веднъж годишно до 5 ноември, или до 5-о число всеки месец от декември до юли. Сега се подава само веднъж в началото на учебната година.
Намаляват се документите, необходими за изплащане на компенсациите. Договорът за обучение или за отглеждане и обучение се прилага само към първото искане за изплащане, а за следващите периоди – само ако са настъпили промени.
Съгласно Закона за предучилищно и училищно образование право на компенсация имат родители на деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас, които не са приети в детска градина за съответната учебна година поради липса на места.
Ако промените в наредбата бъдат приети, повече деца без места в държавните и общински детски градини ще получат компенсации. По този начин няма да се стига до критични ситуации като тази в София от преди няколко месеца. Тогава хиляди деца не бяха приети, но по сега действащите правила родителите им нямат право на компенсации.
Проекта за изменение на Наредбата за условията и реда за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждането и обучението на децата, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища поради липса на свободни места можете да видите ТУК.








Варна има нужда от държавни и европейски пари за нови детски градини и училищни сгради
Новини - теми












Синдикат „Образование“ се обяви против отварянето на училищните салони след учебните часове
Lidl с добри оферти за лятна работа на ученици в цялата страна
Читалища, библиотеки и музеи се включват в обучението на възрастни
Варна разработва нова стратегия за образование до 2030 г.
Кандидатстудентска борса ще се проведе утре във Варна
БАБХ откри нарушения при храните в училища
Варна има нужда от държавни и европейски пари за нови детски градини и училищни сгради
Стипендии за момичета в STEM: старт на кандидатстването за 2026 г.
Варненски гимназисти работят по проект за безопасност на децата на пътя
Мнозинството учители подкрепят въвеждането на предмет „Добродетели и религия“, според Синдикат „Образование"
Нов STEM център „Дигитален шеф“ отвори врати в ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна
Започва Career UP 2026: роуд-шоу за кариерно ориентиране на младежи и родители
Европейски опит в подкрепа на приобщаващото образование в ДГ №42 „Българче“
Варненските училища въвеждат обучение по 10 нови професии
Откриха STEM център във Варненската търговска гимназия "Г. С. Раковски" (снимки)
Предлагат удължаване на грипната епидемия във Варна и областта
Родители недоволстват от промените в коледните ваканции на европейските училища
Ликовете на Левски и Айнщайн красят стените на училище в Девня (снимки)
Край на грипната епидемия във Варна, учениците се връщат в класните стаи
В близо 110 училища във Варна ще има изборни секции на 19 април







RSS Новини