Мярката има за цел да подпомогне Украйна във войната с Русия, която навлиза в петата си година, и да осигури финансовата стабилност на страната, след като САЩ до голяма степен прекратиха подкрепата си след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. По оценки Киев може да остане без средства още през пролетта, ако не получи ново финансиране.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи плана като „много силен сигнал“, който потвърждава „непоколебимия ангажимент на Европа към сигурността, отбраната и бъдещия просперитет на Украйна“. От общия размер на заема 60 млрд. евро са предвидени за военни нужди, а останалите 30 млрд. евро – за поддържане на основните държавни услуги през следващите две години.
Очаква се първият транш да бъде отпуснат през април, след като ЕС финализира предложението. Документът дава приоритет на обществените поръчки в рамките на ЕС, но допуска изключения. Ако Украйна има спешна нужда от конкретен продукт и не съществува европейска алтернатива в кратък срок, страната ще може да се обърне към неевропейски доставчици, но само с одобрението на Европейската комисия.
Предложението следва решението на лидерите на ЕС от декември за разрешаване на мащабен заем за Украйна, след като не бе постигнато съгласие за използване на замразените руски активи. В документа на Комисията не е посочен конкретен срок за погасяване, което показва, че ЕС е готов да задържи дълга в баланса си за дълъг период. Блокът обаче ще поема лихвите по заема, които се оценяват на около 3 млрд. евро годишно.
Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис уточни, че заемът няма фиксиран краен срок и ще бъде прехвърляем. Според решенията от декември Украйна няма да е задължена да го изплаща, освен ако Русия не компенсира страната за нанесените от войната щети. До тогава активите на руската централна банка ще останат замразени, като възможността те да бъдат използвани за покриване на заема остава отворена.
Фон дер Лайен заяви, че вариантът за бъдещо финансиране с руски средства „остава на масата“, макар че политически подобна стъпка засега изглежда малко вероятна.








България е предоставила енергийна помощ на Украйна между 2022 и 2026 г.
Новини - теми












Най-големият хотелски оператор в Европа обяви фалит на половината си обекти
МиГ-29 и F-16 преминаха успешно облитане в авиобаза „Граф Игнатиево“
Най-щастливата страна в света кани туристи на безплатно пътуване
Десетки варненци се редят за безплатни изследвания: Бъбречните заболявания протичат „тихо“
Синдикат „Образование“ се обяви против отварянето на училищните салони след учебните часове
Православната църква почита паметта на света мъченица Галина
„Закуска в библиотеката“ тази събота във Варна
Производството на сурово прясно мляко в България е намаляло с 25% за пет години
Цеца Величкович ще пее утре във Варна
Кардиохирург от Liv Hospital Vadistanbul консултира безплатно във Варна на 28 март
Любляна беше обявена за най-добър креативен град в Европа за 2026 г.
БАБХ: Внесеният с кораб във Варна слънчоглед със завишени пестициди ще се ползва за биодизел
Осъдиха търговец за продажба на фалшиви маркови стоки в „Златни пясъци“
Нелечимите досега болести срещат своя враг – изкуственият интелект
Съучениците на Малена Замфирова я подкрепиха с емоционален видеопоздрав
Lidl с добри оферти за лятна работа на ученици в цялата страна
Проверяват училищата в страната покрай случая „Петрохан“
Протест: Работници в Градски транспорт – Варна блокират Аспаруховия мост на 9 март
Кампания за здрави бъбреци: Безплатни изследвания и консултации на входа на Морската градина във Варна
Задържаха 17-годишен за срязани гуми на 14 автомобила в кв. „Трошево“
Читалища, библиотеки и музеи се включват в обучението на възрастни






RSS Новини