През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
Положена е асфалтовата настилка в затворения 413-метров участък на Дунав мост при Русе в посока Румъния. В момента се монтират фуги и предпазни пана в целия участък при естакадната част между пътната и...
Народният представител Стела Николова е подала сигнал до Окръжна прокуратура заради случващото се с проекта „Алея първа“. Това обяви самата тя в личния си профил във Фейсбук, научи Moreto.net.
Според...
На 15 май, в АРТ салона на БНР- Варна от 18.00 ч. ще се състои премиерата на новата книга д-р Елица Матеева "Манифестът „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино".
Книгата представлява...
Националната агенция за приходите актуализира информационните си системи, като вече е нанесен минималният месечен осигурителен доход от 1077 лв. за над 3400 самоосигуряващи се лица, които подали еднократно...
След въвеждането на еврото в България, през месечния период на двойно обращение, левът и еврото ще могат да се използват за плащания в брой, докато безналичните преводи ще се изпълняват в евро, съгласно...
Наложително е предприемането на мерки както от държавните, така и от органите на местната власт за ограничаване на причините и условията за настъпване на пътни инциденти, причинени от водачи на популярните...
Към момента няма данни кметът на Варна Благомир Коцев да е издал заповед за одобряване на ПУП-План за регулация и застрояване за имота до Окръжна болница, планиран за строеж на небостъргач. Това стана...
На 89 години почина писателят Пелин Пелинов.
„Загубихме още един от големите майстори на българското художествено слово“, посочват от Съюза на българските писатели в своето съобщение.
Пелин Пелинов,...
Разпределението на населението в районите на Варна варира от 7% за район Аспарухово до 32.2% за район Приморски, който е и единственият в града с население над 100 000 души. Това показват данни на Националния...
Парламентът прие окончателно на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ), внесени от Делян Добрев и Красен Кръстев – ГЕРБ-СДС, и Павела Митова от "Има такъв народ“. Част...
Мъж и жена от Варна пострадаха при пътнотранспортно произшествие, станало вчера около 17 часа на автомагистрала „Тракия“, съобщиха от бургаската полиция.
Инцидентът е предизвикан от лек автомобил „Фолксваген...
България ще трябва да плати общо 2 милиона евро на Европейската комисия заради неспазване на сроковете за транспониране на две ключови директиви за авторското право в цифровата ера. Това реши днес Съдът...