Moreto.net отправи многократно питания към администрацията по темата през последните месеци, но отговор все още няма. Последното запитване е от 11 февруари, като медията получи уверение, че отговори се подготвят. Към момента обаче такива не са получени.
Контрактът с изпълнителя ДЗЗД „Тикет-Варна“, в което участват „Балистик сел“ ЕООД и „Иновейшън клауд“ АД, е сключен на 10 юли миналата година. Срокът за осигуряване и внедряване на системата според договора е пет месеца.
Това означава, че тя е трябвало да бъде въведена в експлоатация още в края на 2025 година. Към днешна дата обаче системата не работи.
Последната публикувана информация в сайта на Агенцията за обществени поръчки продължава да бъде за анекс към контракта, подписан на 21 ноември миналата година. Причината е, че китайският доставчик на първоначално предвидените валидатори не е поел ангажимент за конкретен срок на доставка. В резултат изпълнителят е предложил замяна с друг модел на по-ниска цена. Промяната е одобрена от общинското предприятие ТАСРУД, което трябва да работи със системата.
Не става ясно обаче дали именно тази промяна е довела до цялостното забавяне и защо към момента няма публично обявен нов срок за внедряване.
архив
Проектът е на стойност малко над 4 млн. евро. без ДДС
Повече от половината от тях са за интегрирана система за електронно таксуване и информация на пътниците в реално време, включително доставка и монтаж на оборудване. Предвидени са 200 устройства за превозните средства, 200 устройства за контрол, 100 хил. безконтактни карти, централен софтуер за над 1 млн. евро, мобилно приложение, интернет портал и система за проследяване на превозните средства в реално време. В договора е заложена и месечна такса за техническа и системна поддръжка в размер на 32 хил. евро.
Още през лятото на 2024 година от общинската администрация обявиха, че новата система е необходима заради неефективността на старата и увериха, че ще бъде готова до края на годината. Към днешна дата така и не е факт, а яснота за причините и сроковете няма.
Остава въпросът кога и дали изобщо Варна ще има нова билетна система, както и кой ще понесе отговорност за поредното забавяне на проект за милиони публични средства.






Адаптират машините във варненския градски транспорт за работа с евромонети
Новини - теми












Варна: Новата билетна система за милиони се бави, няма отговори и яснота
Самолет с евакуирани 180 българи от Дубай се очаква днес във Варна
Изграждат 5 иновативни за Варна детски площадки с над 600 хил. евро?
Временни ограничения на трафика в петък заради учение на Медицинския университет
Европейски опит в подкрепа на приобщаващото образование в ДГ №42 „Българче“
Аварии оставят няколко района без вода днес във Варна
Автомобил блъсна пешеходка край Варна
Първият самолет от Дубай с българи кацна на летището във Варна
Язовир "Камчия" прелива до дни, "Цонево" започва да се пълни (видео)
Кметът изиска информация от районните кметове за пътната рехабилитация във Варна
Община Варна представи специализирана карта на социалните услуги
Без ток във Варна и областта утре ще са...
В името на България: Стотици се включиха в мотошествие днес във Варна (видео)
Разрушен път край Варна излага на риск човешки животи и блокира бизнеса - институциите бездействат от години
Откриха пестициди в аржентински слънчоглед, пристигнал с кораб във Варна
Заловиха бракониер с 525 метра мрежи и близо 70 кг риба на язовир „Цонево“
Варна приема елита на европейската художествена гимнастика
Задържаха варненец, срязал гумите на три автомобила в жк „Победа“
Във Варна започва строителството на три нови социални центъра
Във Варна започнаха честванията по случай 3 март (снимки)
Холдинг Варна: Панорамният асансьор по „Алея първа“ ще е готов догодина








RSS Новини