Съдът отмени кметската заповед за забрана на МПС в Морската градина на Варна
Две години след издаването й, Административният съд във Варна отмени заповедта на кмета Иван Портних за забрана на движението на МПС по алейната мрежа на територията на Приморския парк. Това става ясно от решение на магистратите от 20 юли, научи Moreto.net. Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния административен съд.
Делото влезе в съда по жалби на няколко физически и юридически лица, които разполагат с имоти в Морската градина. Сред тях е и Синдикатът на българските учители.
Жалбоподателите изявиха претенции за нищожност на оспорената заповед като постановена при липса на материална компетентност и допуснати съществени процесуални нарушения и липса на мотиви. В съда те настояваха, че с документа се допуска неправилно приложение на материалния закон, както и несъответствие с целта му.
|
Коментари |
12:05ч. 30 Юли 2015 #28  ceco78 Никой не гарантира достъп до имота с кола! Закона казва,че се осигурява ПЕШЕХОДЕН достъп до имота! По тази логика утре щи искам държавата да ми направи хеликоптерна площадка на покрива и да повдигне нивото на морето ,за да имам и достъп с яхта до имота! Може да се обяви района за паркова зона и никой няма да може да строи-как Бойко като кмет обяви за такъв терена на Слави и сега скъпия терен е хубав частен парк?
14:23ч. 29 Юли 2015 #27  Мерилин Монро И какво излиза? Бившият областен управител Иван Великов е бил срещу закона? Този велик юрист на общинската администрация не умее да тълкува правилно законите на Републиката? Срамота! Печенето на кебапчета не е като яденето на кюфтетата.
10:51ч. 29 Юли 2015 #26  Ema Като споменах ОБЩИНАРИТЕ имах в предвид приетия Общ устоойствен план /ОУП/ за местността Салтанат който я определя като жилищна зона с повишена степен на озеленяване, а не чисто паркова зона. Необходимо е да си коригират плана, но това май няма как да стане, тъй като вече има частни имоти. Затова трябва да се приемат ограничения към тези хора в името на обществения интерес.
09:34ч. 29 Юли 2015 #25  Перверзник Ема, общинарите няма как да издадат административен документ, който да бъде над националния закон и да има по-голяма тежест. За съжаление, някой е допуснал строителство в парка, в който така или иначе няма как да има движение.
След като собствениците са избрали да живеят там, сега трябва да се съобразяват със закона.
09:29ч. 29 Юли 2015 #24  Ema Доколкото разбирам всичко е в ръцете на ОБЩИНАРИТЕ???. Необходимо е да се промени статута на земята и тези хора, като искат да живеят там да се съобразяват с желанието на многото варненци, които не искат да им се пречкат коли в зоните за отдих. За жалост в миналото е имало кметове в случая Михаил Колони и архитекти-паркоустроители като Антон Новак, които са мислели с главите си, а не с джобовете си.
09:11ч. 29 Юли 2015 #23  Перверзник (виж линк...)
А не беше ли предизборна позицията на г-н Радан Кънев, хората му от ДСБ - Варна, съответно и Чавдар Трифонов?!?
Защо сега мълчат по темата?
А Иван Великов къде е? Да не е имало АНТРАКС в кебапчетата?
09:08ч. 29 Юли 2015 #22  Jackass Браво Радо !!! Един трезво мислещ ! Цялата работа със забрани и обещания плюс павета и малко асвалт беше еднолична пред изборна идея на онзи с потника.
08:01ч. 29 Юли 2015 #21  Rino"...в Закона за движение по пътищата е забранено преминаването и паркирането на коли в паркове, алеи, градини и детски площадки..."
Закона пак е врата в полето... Закон на книга...
05:38ч. 29 Юли 2015 #20  Rado Първо се запознайте с проблема и после коментирайте нещата! Месността "Салтанат" никога не е била "Приморски парк" и то по вина на комунистическата номеклатура, която е национализирала имотите и ги ползвала за лични и обществени нужди, но не е изградила и поддържала парк! Това дава основание бившите собственици и наследниците им да си реституират имотите в реални гранци и после да живеят във вилите си, да ограждат имотите си, да строят, да продават... При това положение, никой не може да забрани на тези хора да карат колите си до имотите и вилите си, да ги паркират пред тях..., защото това не е никакъв парк, а вилна и жилищна зона! Вие да не би да не си паркирате колите пред блоковете и къщите си? Не е трябвало да се извършва реституция след 1990 година, а е трябвало да се изършат веднага очуждаване, паркови дейности, озеленяване... Това не е извършено, а точно обратното, върнати са имотите им в реални граници! Я ми кажете в кой "Приморски" парк има вили с басейни, градини с овошки и зеленчуци, жилищни кооперации с паркинги...? Съдът е отменил заповедтта на кмета, защото по документи е видял и разбрал, че местността "Салтанат" не се води "Приморски парк", а вилна и жилищна зона. И като такава, не може да забрани на собствениците да не паркират пред и в имотите си!
(виж линк...)
00:57ч. 29 Юли 2015 #19  kaka_fire До Bbg: От това, което сте написали излиза, че няма нужда от общинска забрана, защото така или иначе законът за движение по пътищата вече предполага такава. Тогава възниква главния въпрос: кой ще контролира дали родната полиция действително пази средностатистическия ползвател на парка, или ще продължава да си затваря очите, както е било и преди, защото собствениците на имоти в градината в големия си процент са някакви на някой важен?
23:23ч. 28 Юли 2015 #18  bbg За сведение на "незнаещите:: Придобивайки имоти на територия с ограничено и дори изцяло забранено придвижване на МПС, "жалбоподателите ( протестиралите срещу забраната) са били уведомени и очевидно съгласни с необходимостта да съобразяват ползването на имотите си със съществуващите ограничения”. В съдебното решение това се посочва дори като “компенсация за възможността да живеят и работят в парк на брега на морето, при по-благоприятни условия в сравнение с обитателите на масовите жилищни комплекси и оживения градски център”.
Магистратите отменят забраната, защото тя е лишена от смисъл. Те изтъкват, че така или иначе в Закона за движение по пътищата е забранено преминаването и паркирането на коли в паркове, алеи, градини и детски площадки, а този текст освен това е пренесен и в общинската наредба за обществения ред.
- See more at: (виж линк...)
22:47ч. 28 Юли 2015 #17  Mari Anne Идеята да се изкупят имотите от държавата аз намирам за много добра даже.
21:38ч. 28 Юли 2015 #16  Перверзник И къде е сега позицията на г-н кандидат кмета Чавдар Трифонов?!? Същият, който яде пече и яде кебапчета с Румин Коцев в подкрепа на колите в морската? Защо мълчи сега по темата? Или има нова позиция по казуса?
19:30ч. 28 Юли 2015 #15  bbg "Този синдикат на учителите по някакъв, неизвестен за мен начин, представляват интересите на р-т Хоризонт" Реалният собственик е собственика на "Хоризонт" - Рубин Коцев. От него идат всичките безобразия с колите в тази част на "морската"
16:40ч. 28 Юли 2015 #14  Jackass Мога ли да позная от тук недоволните винаги ходят на разходка точно в отсечката - Хоризонт и Пикадили парк. Точно за там съава въпрос - един път над Делфинариума.
16:39ч. 28 Юли 2015 #13  BOZH"Административният съд във Варна отмени заповедта на кмета Иван Портних за забрана на движението на МПС по алейната мрежа на територията на Приморския парк."??? Означава ли това, че мога да вляза с мойто МПС от входа на Летния театър и да се поразходя с колата по алеите?
16:31ч. 28 Юли 2015 #12  ceco78 Съдиите гледали делото дали нямат случайно там имотче или техен близък??? Да видим какво ще реши ВКС? Иначе алеята може да е само пешеходна! Хората с имоти там си имат достъп-пешеходен или с хеликоптер! Закона гарантира САМО пешеходен достъп до имота!
16:25ч. 28 Юли 2015 #11  Перверзник Така или иначе движението на автомобили по алеи е забранено със закон. Доколкото разчитам решението на съда, всеки избрал да живее в парк, трябва да се съобрази с обстоятелството, че няма да ходи с кола до вкъши.
16:07ч. 28 Юли 2015 #10  Град супер брат, от Портних, не става влак.
15:54ч. 28 Юли 2015 #9  Ema Нали са отменили заповедта но всъщност защото няма нужда от нея.Според закона за движение по пътищата и наредбата за вътрешния ред на гр.Варна, там не може да има движение на коли, само такива със специален статут.Тези хора живеят в парк и трябва да се съобразяват с правилата в парка.
15:52ч. 28 Юли 2015 #8  Jackass Vasko до ресторанта са общежитията, и част от тяхната земя я ползва Хоризонт. Е това е врътката
15:48ч. 28 Юли 2015 #7  Vasko de Odesos Този синдикат на учителите по някакъв, неизвестен за мен начин, представляват интересите на р-т Хоризонт. Така мисля, защото на комплекса зад ресторанта има такава табела, а всъщност стаите се отдават под наем от Хоризонт. Нямам представа каква точно е врътката.
15:47ч. 28 Юли 2015 #6  Jackass Той кмета имаше и друга - УМНА ИДЕЯ. Морската да е до Евксиноград и община и държава да изкупят имотите.
От Хоризонт винаги са били частни имоти с общински алеи. Алея първа или крайбрежната алея се води път ! За тъпо коментиращите - погледнете ПУП.
С цел как да спечели изборите онзи с потника прави и говори глупости, като се надява стадото да гласува за него. ( под стадо имам предвид онези които се радват на павета, бариери и асвалт )
15:46ч. 28 Юли 2015 #5  Веско Максуда ще направя лас Вегас,а в Морската няма да има автомобили.... Припомням двете най-тържествени обещания,заради които троловете тук бяха пред анален оргазъм и агитираха мазно и по комунистически,да се даде път на младия и много кадърен момък,който щом е дал обещание ще го спази.
15:31ч. 28 Юли 2015 #4  bibef Каква работа имат Синдикатите на учителите в морската градина. Да ходят да почиват в другите си бази. Тази градина е за всички, а не за богопомазаните....
14:23ч. 28 Юли 2015 #3  Град Създайте повече зелени площи, за да няма коли в морската градина.
14:17ч. 28 Юли 2015 #2  Виктор Е, ми Кмета да реши проблема кардинално: Да прекъсне алеите със зелени площи и градинки. За да няма как физически да влизат автомобили в парка.
Колкото до пожарна и линейка - никой няма да ги глоби ако поради необходимост минат през зелената площ или градинка.
14:04ч. 28 Юли 2015 #1  ЖИВДЯВВОЛ Докато не влезе някой "съдия" в затвора няма да се стреснат....
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - Варна и Черноморие |
 |
 Професионална гимназия „Д. Ив. Менделеев“ - Варна създаде училищен олимпийски отбор по химия
Четвъртък, 20 Ноември 2025 15:52
Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Д. Ив. Менделеев“ във Варна вече има свой Училищен олимпийски отбор по химия. Инициативата на учебното заведение цели да подкрепи и изгради...
| |
 |
 Новият бутик-хаус на първа линия море на КУБ получи Акт 15 и е готов за въвеждане в експлоатация
Четвъртък, 20 Ноември 2025 13:30
Международната корпорация КУБ обяви, че за комплекса КУБ КАБАКУМ на варненското крайбрежие е издаден Акт 15. Документът потвърждава завършването на всички основни строителни и инженерни работи и отваря...
| |
 |
 Без ток днес във Варна и областта...
Днес, 21 Ноември 2025 06:49
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 21 ноември, без ток във Варненска област ще са:
- от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Девня – ул....
| |
 |
 Прогноза за времето - 21 ноември
Днес, 21 Ноември 2025 06:30
Днес ще преобладава облачно, на много места в западната част от Дунавската равнина и Горнотракийската низина и мъгливо време. На места в Западна България и Рило-Родопската област ще има валежи от дъжд,...
| |
 |
 От днес във Варна заработи новата „Зелена зона“ за платено паркиране
Четвъртък, 20 Ноември 2025 08:46
От днес във Варна започва да функционира новата зона за платено паркиране „Зелена зона“. Таксуването се извършва чрез SMS на номер 1353 или чрез мобилното приложение Mpark.
„Зелената зона“ ще работи...
| |
 |
 Варненски ученик с приз в национален конкурс за иновативни географски проекти
Четвъртък, 20 Ноември 2025 19:02
Проектът „Пътешествие из небесното наследство на България“ на Илия Киров, ученик в 11. клас на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ – Варна, спечели Наградата на публиката в националния конкурс „Изучаваме...
| |
 |
 Стотици излязоха на протест във Варна за свободата на кмета Коцев (снимки)
Четвъртък, 20 Ноември 2025 18:34
Тринадесети пореден протест с искане за освобождаването на кмета Благомир Коцев се провежда в този час във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Демонстрацията се случва само няколко дни, след като...
| |
 |
 Бракуват три автобуса на градски транспорт Варна
Четвъртък, 20 Ноември 2025 18:07
Три автобуса, собственост на Градски транспорт Варна, предстои да бъдат бракувани, свалени от отчет и отписани от баланса на общинското дружеството.
Това гласуваха членовете на постоянната комисия по...
| |
 |
 Без ток във Варненска област утре ще са...
Четвъртък, 20 Ноември 2025 17:23
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 21 ноември, без ток във Варненска област ще са:
- от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Девня – ул....
| |
 |
 Сградата на Община Варна "светва" в синьо в знак на подкрепа на борбата срещу насилието над и между деца
Четвъртък, 20 Ноември 2025 17:10
В 17:30 ч., тази вечер - 20 ноември, сградата Община Варна ще бъде осветена символично в синьо в знак на подкрепа на борбата срещу насилието над и между деца. Събитието е по повод 36-ата годишнина от приемането...
| |
 |
 Променят капитала на две лечебни заведения във Варна
Четвъртък, 20 Ноември 2025 16:41
Промяна в капитала на две лечебни заведения във Варна одобри постоянната комисия по собственост и стопанство към Общинския съвет. В рамките на днешното заседание беше подкрепено предложение за увеличение...
| |
 |
 ДНСК издаде заповед за премахване на незаконен строеж в "Елените"
Четвъртък, 20 Ноември 2025 16:03
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) издаде заповед за премахване на незаконен строеж „Корекция на трасето (корито) на река Козлука и земни насипи“ във вилно селище „Елените“, съобщиха от...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|