Проектът вече е готов. Той бе възложен на проф. Божидар Божинов, почетен председател на Българската асоциация по геотехническо и тунелно строителство. Предстои да се обяви обществена поръчка за избор на фирма, която да изпълни укрепителните работи. Поради спецификите на терена няма как да бъде използвана едрогабаритна техника, което съществено усложнява операцията. Налага се да бъдат прилагани иновативни методи за противоерозионно укрепване, каквито досега не са изпробвани в община Варна. Скатът ще бъде стабилизиран с анкери, чиято дължина достига 50 метра. Тъй като е висок 40 метра и е почти вертикален, 80% от работата ще трябва да се извърши от алпинисти. Задачата ни е да спрем разрушителните процеси, които застрашават канализационния колектор, обслужващ 50 000 души от “Виница”, “Траката”, “Евксиноград”, “Св. Никола”, Св. св. Константин и Елена. Това обясни пред „Черно море“ инж. Олег Колев, главен експерт „Свлачища и укрепване на територии“ в община Варна.
Както „Черно море” вече писа, за укрепването в местната хазна са заложени 300 000 лв.
Все още са под въпрос обаче парите за естакадата, която трябва да възстанови пътя в района на сп. „Трифон Зарезан“. Според инж. Колев общината разчита да й бъдат отпуснати поне средства за проектиране на съоръжението. Заедно с проучванията на терена този процес ще отнеме поне 6 месеца, така че не трябва да се протака. Когато разполагаме с готов проект и ясна финансова рамка, ще бъде по-лесно да се търси финансиране от европейски програми, държавния бюджет или други инвестиционни форми, отчете инж. Колев.
Междувременно комисията по бедствията е порязала искането да бъдат възстановени разходите по укрепителните дейности в района на „Бриз“, където земята се свлече и понесе към дерето няколко къщи. За сметка на общинския бюджет трябваше спешно да бъдат осигурени повече от 200 000 лв. за осушаване на района. Изправена пред редица други бедствия обаче, държавата в крайна сметка отказа да покрие сумата, тъй както не подпомогна финансово и възстановяването на крайбрежието след февруарския щорм.





Предвиждат възстановяване на панорамния път Варна – Златни пясъци с пари от Европа
Новини - теми












Международен предприемач с проекти във Варна довърши нова сграда в сложни условия
Шофьор не спря на "Стоп" в центъра на Варна и прати водач на тротинетка в болница
Варовикът във водата на Варна: Как да защитим бойлера си?
Директори във Варна с парични награди от МОН за постигнати високи резултати
Отиде си варненският художник Владимир Иванов
Собственикът на танкера "Кайрос" ще може да го изведе от български води след заплащане на разходите
Без вода днес във Варна
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Варна отбелязва 125 години от рождението на Поля Терзистоева
Автобусна линия №39 във Варна с променен маршрут днес
МВР отличи млад мъж, предотвратил „ало измама“ във Варненско
Сурвачките във Варна изненадват с размер, украса, но и с цена (снимки)
Общинската площадка за разделно събиране на отпадъци във Варна няма да работи по празниците
Днес обявяват „Спортист на годината“ във Варна
ОДМВР – Варна получава държавен имот за нуждите на дирекцията
РЗИ: Във варненско село тече вода с нитрати над нормата
По-зелен град: Варна планира зони с ограничен достъп за стари коли
Прогноза за времето - 16 декември
Варна кани на коледно-новогодишни пешеходни турове на 26 и 27 декември
Колко струват живите елхи във Варна: Цените тръгват от 40 лева







RSS Новини