Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Създадоха змийска противоотрова от имунитета на човек, ухапан над 200 пъти

Събота, 3 Май 2025 12:39
Източник: Moreto.net   
Кръвта на американец, който умишлено си е инжектирал змийска отрова в продължение на почти две десетилетия, е довела до създаването на универсална противоотрова, съобщават учени.

Тестове върху животни показват, че антителата, открити в кръвта на Тим Фрийд, защитават от фатални дози от много змийски видове.

Съвременните терапии трябва да са съобразени с конкретния вид змия, която е причинила ухапването. Но 18-годишната мисия на американеца може да е значителна стъпка към създаване на универсална противоотрова срещу змийски ухапвания, които всяка година убиват до 140 000 души и оставят три пъти повече с ампутации или трайни увреждания.

Общо Фрийд е претърпял над 200 ухапвания и над 700 инжекции с отрова, приготвена от някои от най-смъртоносните змии в света, включително различни видове мамби, кобри, тайпани и крайти.

Първоначално той искал да изгради имунитет, за да се защити по време на работа със змии, документирайки опита си в YouTube. Но бившият механик на камиони признава, че всичко се объркало още в началото, когато две последователни ухапвания от кобра го оставили в кома.

„Не исках да умра. Не исках да загубя пръст. Не исках да пропускам работа“, споделя той пред Би Би Си.

Мотивацията на мъжа била да помогне за разработване на по-добри терапии за останалата част от света: „Това просто се превърна в начин на живот, и аз просто продължавах да натискам — за хората, които са на 8000 мили от мен и умират от ухапвания от змия.“

Обикновено противоотровата се произвежда чрез инжектиране на малки дози отрова в животни като коне. Имунната им система създава антитела, които след това се използват за лечение.

Но отровата и противоотровата трябва да са тясно съответстващи, тъй като токсините варират не само между различните видове змии, но и в рамките на един и същи вид. Примерно, противоотрова, създадена от змии в Индия, може да е по-малко ефективна срещу същия вид в Шри Ланка.

Екип изследователи се заел да търси т.нар. „широко неутрализиращи антитела“ — такива, които се насочват не към уникалната част на токсина, а към онези, които са общи за цели класове токсини.

Тогава д-р Джейкъб Гланвил, главен изпълнителен директор на биотехнологичната компания Centivax, се натъкнал на Тим Фрийд.

„Веднага си помислих: Ако някой в света е развил такива антитела, това ще е той, и затова се свързах с него“, разказва той.

„Още в първия ни разговор му казах: Може да звучи неловко, но бих искал да се добера до малко от кръвта ти“.

Фрийд се съгласил, а изследването получило етично одобрение, тъй като единственото необходимо било вземане на кръвна проба, а не ново излагане на отрова.

Проучването се фокусирало върху елапидите — едно от двете основни семейства отровни змии, включващо коралови змии, мамби, кобри, тайпани и крайти. Елапидите използват предимно невротоксини, които парализират жертвата и могат да бъдат фатални, като спрат дишането.

Изследователите избрали 19 вида елапиди, определени от СЗО като едни от най-смъртоносните змии на планетата, и започнали да изследват кръвта на Фрийд за защитни антитела.

Работата им идентифицирала две широко неутрализиращи антитела, насочени към два класа невротоксини. Добавили и трето вещество, насочено към трети токсин, за да създадат коктейл от противоотрова.

В експерименти с мишки този коктейл позволил на животните да оцелеят след смъртоносни дози от 13 от 19-те вида змии. Била отчетена частична защита и срещу останалите шест.

Екипът продължава да усъвършенства антителата и проучва дали добавянето на четвърти компонент може да осигури пълна защита срещу елапидна отрова.

Вторият основен клас змии – усойниците – използват предимно хемотоксини, които атакуват кръвта. В змийската отрова има около дузина основни класа токсини, включително цитотоксини, които унищожават клетките директно.

„Смятам, че през следващите 10 или 15 години ще имаме ефективна терапия срещу всеки от тези токсини“, казва проф. Питър Куонг от Колумбийския университет.

Изследванията върху кръвта на Тим Фрийд продължават. Крайната цел е създаването на универсална противоотрова или поне две – една за елапидите и една за усойниците.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Летяща кола бе представена на автомобилно изложение (видео)
Понеделник, 25 Септември 2023 16:15
Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км. Човешките иновации ни доведоха в космоса и ни дадоха чудеса като...
Може ли изкуственият интелект да помогне за недостига на здравна работна сила?
Понеделник, 25 Септември 2023 12:09
Доклад на СЗО от миналата година установи, че 40 процента от лекарите са близо до пенсионна възраст в около една трета от страните в Европа и Централна Азия, наричайки ситуацията „бомба със закъснител“. Експертите...
В разговор с американски компании: Защо начинаещите програмисти са по-добра дългосрочна инвестиция от готовите кадри?
Сряда, 20 Септември 2023 13:00
През последните 5 години във Варна се случиха страхотни проекти, развиха се талантливи екипи и ИТ сектора започна да се разширява наравно с този в София и Пловдив. И докато американски компании като Zakari,...
За първи път изследователи декодираха РНК на изчезнало животно
Сряда, 20 Септември 2023 18:47
РНК, възстановена от запазен тасмански тигър, разкрива подробности за това как функционират неговите клетки Тилацинът, известен още като тасманийски тигър, е вълкоподобно торбесто животно, което изчезва,...
20 септември в историята
Сряда, 20 Септември 2023 07:21
622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за алтернативен папа се слага началото на разкол в...
YouTube спря монетизирането от канала на Ръсел Бранд след обвинения в сексуално насилие
Вторник, 19 Септември 2023 18:02
YouTube временно възпрепятства комика Ръсел Бранд да печели пари от видеоклиповете си след множество обвинения в изнасилване и сексуално насилие срещу него. В изявление до CNN във вторник YouTube каза,...
Финландия тества първите в света дигитални паспорти
Вторник, 19 Септември 2023 09:04
Във Финландия започна изпробването на дигитални паспорти. Те могат да се използват на летището в Хелзинки за някои полети до Великобритания. Необходимо е пътниците да имат свалено мобилно приложение....
Да превърнеш дървени стърготини в храна, един стартъп направи това
Вторник, 19 Септември 2023 08:39
Бихте ли яли промишлени странични продукти? Една компания за хранителни технологии от Естония със сигурност се надява на това. Помислете за дървени стърготини. Консумирането им вероятно е последното...
Yettel е първият телеком в България с престижния сертификат TOP Employer 2023
Понеделник, 18 Септември 2023 15:57
Yettel България получи престижния световен сертификат Top Employer за високото качество на своите работодателски практики и политики. Компанията е първият телеком в България, заслужил признанието топ работодател...
Какви са новите измами в интернет и как да се предпазим
Събота, 16 Септември 2023 11:41
Какви са новите измами в интернет и как да се предпазим. В студиото на „Събуди се” съвети даде експертът по киберсигурност Явор Колев, който е и бивш шеф на „Киберсигурност” в ГДБОП. „Преди месец и...
Франция забрани продажбите на iPhone 12 заради високи нива на електромагнитно излъчване
Петък, 15 Септември 2023 14:01
Продажбите на iPhone 12 във Франция бяха забранени заради надвишаване на законовите нива на SAR* (Specific Absorption Rate). От френската агенция ANFR заявяват, че моделът излъчва повече от позволените...
256-тия ден от годината: Ден на програмиста
Сряда, 13 Септември 2023 07:50
Ако познавате програмисти, има шанс днес да ви почерпят. Тази година те празнуват точно на 13 септември. А защо? Причината е трудно обяснима за "нормалните" хора, но все пак - днес е 256-ят ден в...
Търси в новини:

За повече новини може да посетите Архив новини

2021222324252627282930

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook