Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повишава с 1,75% до 2,563 пункта при 2,519 пункта седмица по-рано. Базовото равнище от 1,000 пункта е от 2005 година.
Зеленчуците – предимно нагоре
Сред зеленчуците най-голямо увеличение отбелязват червените чушки – с 6,19% до 2,71 евро за килограм. Тиквичките поскъпват с 5,30% до 2,74 евро за килограм.
Доматите се търгуват с 1,96% по-скъпо – по 1,98 евро за килограм, а краставиците – с 2,12% нагоре до 2,60 евро за килограм. Морковите поскъпват с 1,61% до 0,63 евро за килограм, а зеленият пипер – с 1,20% до 2,70 евро за килограм. Зрелият лук кромид е нагоре с 1,69% до 0,48 евро за килограм.
Поевтиняване се отчита при картофите – с 12,89% до 0,50 евро за килограм, както и при зелето, което се продава с 8,91% по-евтино – по 0,47 евро за килограм.
Лимоните с нов скок в цената
При плодовете най-сериозно поскъпват лимоните – с 10,51% до 2,04 евро за килограм. Мандарините са нагоре с 4,80% до 1,44 евро за килограм, а портокалите – с 3,39% до 1,28 евро за килограм.
Незначително поевтиняване има при ябълките – с 0,17% до 1,20 евро за килограм, както и при бананите – с 3,03% до 1,47 евро за килограм.
Смесени тенденции при млечните и основните храни
Цената на кравето сирене спада с 1,86% до 6,11 евро за килограм, докато кашкавалът „Витоша“ поскъпва с 1,20% до 9,77 евро за килограм. Киселото мляко (над 3% масленост) е с 5,42% по-скъпо и се продава по 0,70 евро за кофичка от 400 грама. Прясното мляко поевтинява с 1,14% до 1,21 евро за литър.
Кравето масло (125 г) поскъпва с 3,59% до 1,73 евро за брой. Замразеното пилешко месо поевтинява с 1,23% до 3,52 евро за килограм, а яйцата (размер М) поскъпват с 4,76% до 0,22 евро за брой на едро.
При зърнените и пакетирани храни оризът поевтинява с 1,32% до 1,65 евро за килограм, докато лещата поскъпва с 2,66% до 2,16 евро за килограм. Зрелият фасул е с 4,36% по-евтин – 2,06 евро за килограм. Брашното тип 500 поскъпва с 0,26% до 0,77 евро за килограм, захарта – с 1,55% до 0,92 евро за килограм, а олиото поевтинява с 2,31% до 1,69 евро за литър.
Данните показват продължаваща тенденция на поскъпване при голяма част от плодовете и зеленчуците, докато при основните хранителни продукти се наблюдават разнопосочни движения в цените на едро.





Новини - теми













Историк разби шифър, свързан с Левски
Сирни заговезни е - искаме и даваме прошка
Изчезналият риболовен кораб е открит на морското дъно
Снеговалеж затвори редица пътища в страната
Прогноза за времето - 22 февруари
Задействаха системата BG-Alert в община Гълъбово
До края на февруари обединяваме две платежни сметки в една банка без такси и комисионни
Черно море Тича е на финал за Купата след драма с Балкан Ботевград
Утре в 13 области метеоролозите са определили жълт код за снеговалеж
Лоши метео условия: Вероятно в понеделник подновяват операцията около потъналия рибарски кораб
България взе приза за най-красив щанд на международното туристическо изложение EMITT 2026 в Истанбул
Костадинов: Ако смяната на шефа на „Пирогов“ ще гарантира честни избори, аз съм с две ръце „за“
Български продукт грабна първа награда на най-голямото изложение за био продукти в Германия
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Новият генерален директор на БНТ е Милена Милотинова
Трети хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ тръгва в началото на април
ЕНЕРГО-ПРО: Средните сметки за ток нарастват с над 10% в началото на февруари
БСП избра ново Изпълнително бюро
Милен Керемедчиев: Американски военни самолети чакат в София нареждане за удар по Иран
Прогноза за времето - 21 февруари
Лора Христова дари свой състезателен екип на Олимпийския музей в Лозана




RSS Новини