В условията на икономическа криза, когато общината не получава от държавата допълнителни средства за инфраструктура или по проекти, съветниците решиха да препотвърдят решение на ОбС от 2015 г. за прехвърляне на дейността на бившия Тубдиспансер към някоя от болниците на територията на Варненска област.
Лечебното заведение няма да се закрива, а само ще премине към структурата на друга болница, бе изтъкнато по време на заседанието.
За пример беше дадена Очна болница, която преди няколко години стана част от Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“.
Относно задълженията на Тубдиспансера бе изразено мнението, че е редно разплащането да започне, след като стане ясно към кое лечебно заведение ще бъде прехвърлена Белодробната болница. В противен случай общината отново ще влезе в спиралата да покрива дългове, без да има кардинално решение на дългогодишния проблем.
Над 3,5 млн. лева е отпуснала Община Варна за покриване на задълженията за Специализираната болница за лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания за последните почти 10 години, стана ясно по време на сесията.
Болницата от години трупа дългове, включително към ЕНЕРГО-ПРО, което вчера чрез медиите обяви, че планира да преустанови снабдяването с електрическа енергия на сградата на лечебното заведение. Официално писмо от електроразпределителното дружество в местния парламент към момента не е получено, стана ясно още на заседанието.
Мнозинството от съветниците се обединиха около мнението, че държавата е тази, която трябва да издържа болница за социално-значимо заболяване от световен мащаб. Според тях общината не може да се справи с огромните суми, които се генерират всяка година – за заплати и осигуровки на служителите, режийни разходи, лекарства, поддръжка на сграден фонд. Министерството на здравеопазването покрива единствено разхода за леглоден за един болен в размер на 92 лв., а всичко останало се плаща от общинския бюджет. Към момента пациентите в болницата са 18, беше съобщено в зала „Пленарна“.





Одобрени са близо 29 хил. лева за проект за ремонт на Тубдиспансера във Варна
Новини - теми












Предлагат премахване на удостоверенията за наследници
Готвят ПУП за част от „Максуда“, търсят кои са незаконните постройки в микрорайона
Тежко е пострадал военнослужещ от Специалните сили при парашутни скокове
Международната корпорация КУБ представи постиженията си в трансграничното сътрудничество между Украйна и България
Български авиопревозвач пуска директни полети до САЩ от догодина
Кмет на българска община забрани празнуването на "Хелоуин" в училища и детски градини
Арестуваха председателя на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев за участие в незаконно задържане на мъж
Турция и Румъния искат АМ "Черно море" и мост на Дунав при Силистра
Oграничават движението по пътен възел „Шумен“ на АМ „Хемус“ заради строеж на ново кръстовище
Тройно убийство в бургаското село Люляково, мъж застреля леля си, майка си и сестра си
Костадин Костадинов: Правителството да защити „Лукойл“, а не да се меси в бизнеса му
Проф. Николай Габровски е „Лекар на годината 2025“
Стана ясен мотивът за тройното убийство в бургаското село Люляково
Напрежение в паламента между депутати от „Възраждане” и „ДПС-Ново начало”
Уволниха служители на държавно предприятие след кражба на ябълки в Търговищко
Празникът на еленския бут ще предложи богата фолклорна програма
Хеликоптери на ВВС вече се готвят и за операции на море в подкрепа на Военноморските сили
Евроразследване: „иновативна“ мидена ферма край нос Емине се оказа… пясък
ЕС въвежда нова Система за влизане/излизане, в България започва от 12 октомври
На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер"
НАП: До 31 октомври се подават декларациите за дължими данъци за третото тримесечие







RSS Новини