Зеленски и Тръмп без пробив след дълги разговори за войната в Украйна
Понеделник, 29 Декември 2025 07:52Източник: Moreto.net
 
Украинският президент Володимир Зеленски се срещна в неделя с американския президент Доналд Тръмп в имението му „Мар-а-Лаго“ в Палм Бийч, Флорида, в опит да получи подкрепа за ревизиран 20-точков мирен план за прекратяване на войната в Украйна. Срещата продължи повече от три часа, но не доведе до конкретен пробив.
И двамата президенти подчертаха, че процесът е изключително сложен и ще отнеме време. Тръмп, който по-рано през деня е разговарял по телефона с руския президент Владимир Путин, заяви, че мирът е „много близо“, макар и без да посочи срокове, цитиран от CNN.
„Мисля, че се приближаваме много, може би много близо“, каза Тръмп след срещата.
Американският президент съобщи, че екипи на САЩ, Украйна и европейски държави ще продължат преговорите през следващите седмици, като е възможно нови разговори да се проведат във Вашингтон. Очаква се Тръмп отново да разговаря и с Владимир Путин, който ще трябва да подпише евентуално мирно споразумение.
Войната – към край или към безкрайност
Тръмп заяви, че няма фиксиран краен срок за прекратяване на конфликта, но намекна, че настоящият момент е решаващ. По думите му или войната ще приключи, или ще продължи още дълго с нови жертви.
Президентът на САЩ призна, че е разочарован от темпото на преговорите и че процесът се е оказал по-труден от очакваното, въпреки предишните му обещания да сложи край на войната бързо. Той допълни, че в рамките на няколко седмици ще стане ясно дали мирно споразумение е възможно.
Ролята на Путин остава ключова
Макар руският президент да не присъстваше физически, влиянието му върху разговорите бе осезаемо. Тръмп проведе телефонен разговор с Путин малко преди срещата със Зеленски и заяви, че вярва в желанието му за мир.
Американският президент дори похвали Путин за действията му около Запорожката атомна електроцентрала, като я определи като важен напредък в преговорите.
Най-трудните 10%
Зеленски заяви, че около 90% от условията на мирния план са договорени, но останалите 10% се оказват най-сложни. Сред основните препъни камъни са бъдещето на Запорожката АЕЦ и териториалните въпроси, включително съдбата на източния Донбас.
Тръмп посочи, че отстъпките по отношение на територии може да са по-добър вариант сега, отколкото при евентуално по-нататъшно руско настъпление.
Зеленски заяви готовност всяко мирно споразумение да бъде подложено на референдум, но подчерта, че това е възможно само при прекратяване на огъня – нещо, което Москва засега категорично отхвърля.
По-мек тон между двамата лидери
За разлика от напрегнатата им първа среща през февруари, този път тонът бе значително по-умерен. Тръмп похвали Зеленски за смелостта му и усилията на украинския народ, а украинският президент на няколко пъти изрази благодарност към американския си домакин.
По-неформалната обстановка в „Мар-а-Лаго“ също допринесе за по-спокоен диалог, макар и без конкретни резултати.
|
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - Култура |
 |
 Банкси потвърди авторството на мистериозна скулптура в центъра на Лондон (видео)
Днес, 1 Май 2026 11:14
Художникът Банкси потвърди в четвъртък, че нова статуя, появила се тази седмица в централната част на Лондон, е негова работа.
Скулптурата изобразява мъж в костюм, който пристъпва напред от постамент,...
| |
 |
 Не отпуснаха 50 хил. евро за снимането на сериал във Варна
Четвъртък, 30 Април 2026 17:06
Общински съвет не одобри искането на продуцентска компания Община Варна да финансира с 50 хил. евро снимането на епизод от сериал в морската столица, предаде репортер на Moreto.net.
Продукцията „Сериалът“...
| |
|
|
 |
 Военноморският музей открива нова изложба, вход свободен на 6 май
Четвъртък, 30 Април 2026 10:59
Изложбата „Горещата 1916. Войната за Добруджа“ ще бъде открита на 5 май от 11:00 часа в Военноморски музей – Варна. Експозицията е посветена на Ден на храбростта и Празника на Българската армия.
Тя...
| |
 |
 D2 тръгват на национално турне в оригиналния си състав
Четвъртък, 30 Април 2026 09:41
Една от най-обичаните български групи – D2 – тръгва на национално турне под надслов „100 години“, което носи името на емблематичната им песен, преживяла проверката на времето вече 25 години.
Дичо Христов...
| |
|
|
 |
 LP идва в България на 9 август
Четвъртък, 30 Април 2026 08:42
Световноизвестната изпълнителка и автор на песни LP включва София в своето европейско турне това лято. Билетите за събитието ще влязат в продажба на 8 май в мрежата на Ticket Station на цени, започващи...
| |
 |
 „Отвъд видимото“ – скулптурна експозиция на Никола Станчев в галерия „Графит“
Четвъртък, 30 Април 2026 08:06
Скулпторът Никола Станчев представя изложбата „Отвъд видимото“ в галерия „Графит“, в която разкрива своя разпознаваем творчески почерк – съчетание от пластическа изразителност, визуална фантазия и стремеж...
| |
|
|
 |
 Кои музеи във Варна ще работят повреме на майските празници
Сряда, 29 Април 2026 10:38
От Регионалния исторически музей във Варна обявиха кои обекти ще бъдат отворени за посетители в дните на официалните празници през месец май.
На 1, 6 и 24 май ще работи Аладжа манастир с работно време...
| |
|
|
|
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|