Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви
Пътеводител
Морската градина
Символите на Варна
Обществени
Музеи
Култура
Галерии
Храмове
Паметници
Забавления
Образование
Транспорт
Здраве
Хотели
Заведения
Клубове и барове
Черноморието
Интерактивна карта
Разписание
БДЖ
Градски транспорт
БМФ
Летище
Телефонен указател
Символите на Варна
Пантеона
Снимка: Moreto.net
Пантеонът

Пантеонът е разположен в Морската градина на Варна, в непосредствена близост до Двореца на Културата и Спорта. Цялото име на известния ни като "Пантеона" паметник е "Паметник на загиналите борци против фашизма и капитализма от град Варна и Варненски окръг в периода 1923-1944 г."

Основите на този паметник са положени, когато през 1945 г. на могилата Турна тепе била изградена Братска могила, в която били положени костите на загиналите борци против фашизма и капитализма. Това станало с тържествено шествие на 7 септември 1945 г. - тогава близките на роднините положили там малки червени сандъчета, в които се намирали останките на убитите. Десет години по-късно било решено да се преместят намиращите се тогава на мястото на Пантеона, Католически гробища и паметник на френските войници, починали от холера по време на Кримската война. А там, в нов паметник, да бъдат преместени костите от Братската могила. По-късно на мястото на старата Братска могила на Турна тепе, бил построен парк-паметника на българо-съветската дружба.

За изпълнението на новия паметник-пантеон били поканени скулптурите Веселин Начев, Христо Боев и архитектите Константин Яръмов, Камен Горанов и Пецо Златев. Първоначалната идея била Братската могила да бъде кух постамент с форма на пресечен конус и лавров венец върху куполната част. Цялата да е облицована с гладък врачански камък и с голяма желязна врата на самата костница.

В първите дни на септември 1958 г, всички сегменти, тежащи над 30 тона били монтирани. Насадени били цветя около Пантеона и на 7 септември 1958 г, без много шум сандъчетата с кости на бойците от Братската могила на Турна тепе били преместени в новата гробница, очакваща своето откриване. Преломен момент в историята на изграждането на Пантеона са заседания на Окръжния комитет на партията, в която Ламбо Теолов и съпругата ми Милка Пеева изказват мнение за недостатъчната внушителност на този паметник. Скоро било взето решение за премахване на венеца.

Започва работа по новата скица на проф. Любомир Далчев. Идейната композиция на паметника била свързана със сраженията на български политемигранти в съветски униформи. Главните фигури, изработени за около седем месеца над релефите, изобразяват двама бойци, единият от който е ранен, а другият славно продължава битката. Под тях, върху самата костница, върху седем каменни релефа, са изобразени различни сцени.

Така на 6 ноември 1959 г., съвпадащо с празнуваната тогава и в България 42-ра годишнина на съветската революция в Русия, Пантеонът бил открит. Дълги години на почетен караул стояли средношколци. Подобно на инициатива от Одеса, станало традиция младоженците да поднасят цветя и да се снимат за спомен пред Пантеона. През 1995 година костите са изнесени и дадени на близките на покойниците да бъдат погребани.

Днес Пантеонът е един от символите на града и, за щастие, е поддържан много добре. Едва ли новобрачните двойки, които и днес отиват там, знаят първопричината да се ходи. Но няма нищо по-хубаво от продължението на една традиция.

Виж на картата     Коментирай сподели

Пантеона Пантеонът Варна Пантеона, пролет

Виж още снимки в албум:
Алеи, улици и площади
Зимна Варна
Морска градина 2004
Морската градина 2007-2008
Паметници, скулптури
Пролетна Варна
Символи на Варна

Коментари
10:32ч. 2 Октомври 2015 #20
Krasi
Голяма ни е простотията българска.Да има паметник на фашизма някъде -НЕ, а защо търпим паметник на комунизма щом жертвите му са май повече даже??????
Да "помним", "желони", дрън-дрън - простотията ни голяма, че не го съборихме поне горната част.Има си паметник в гробището на падналите герои и т.н., защо на такова лично място има комунистически.Да се сложи още един - по-голям на ЖЕРТВИТЕ.Каква борба, какви шумкари - те са си ТЕРОРИСТИ и Гешев даже не ги е прибирал ами им се смял, ама ИДВА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ....................
11:36ч. 21 Януари 2015 #19
bylgarin
Заради учители-"будители", като васил либерала, изгубих стимул за учене.
16:50ч. 25 Март 2013 #18
borko
В човешката история има ужасни и светли страници,нека построеното от предците,да стои,за да знаят бъдещите поколения ,какво не трябва да правят!Глупаво е да се отрича всичко,да се руши и строи на ново...Паметниците са желони по които е преминало човечеството!

Още от категория Символите на Варна
Драматичен театър "Стоян Бъчваров"
Катедрален Храм-Паметник "Свето Успение Богородично"
Фестивален и Конгресен Център (ФКЦ)
Морска градина - Варна
Делфинариумът
Аквариум Варна
Дворец на Културата и Спорта (ДКС)
Аспарухов мост
Градският часовник
Висше Военноморско Училище - Варна
Вълноломът
Морска гара Варна
Военноморски музей
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Време за култура Сметка за ток
Имоти във Варна Фотографски услуги
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Без вредители
Поръчка на храна Мека мебел
Новини от Варна, региона и света
Ремонт на ремонта: Ще търсят генерално решение за СУ „Димчо Дебелянов“ във Варна
Митрополит Николай: Става дума за война срещу вярата ни и за нищо по-малко
Спипаха млад мъж, опитал да влезе в подземията на Паметника на Почивка (снимки)
Община Варна има нов секретар
Честит имен ден на Дария, Дарин и Найден!
Ще следят за микросметища около контейнерите във Варна
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Израел нанесе ракетни удари срещу Сирия
Мъж загина при пожар в таванска стая във Варна
Без вода днес във Варна
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook