Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Защо грамотността е толкова важна?

Събота, 24 Май 2014 10:55
Източник: Hera.bg   
Помните ли предложението за отпадане на правилото за пълния и непълния член на съществителните имена в мъжки род? Много мнения прочетох тогава, че на кого му е нужен в крайна сметка този пълен член. Имаше дискусии за тенденцията езикът да се опростява и модернизира. И още въпроси, какво сме се хванали за този така ненужен казус, не е като да се забавляваш на ученически и кандидатстудентски бисери. А връзката между двете има, и то много пряка, пише авторката в Hera.bg.

В житейски план, ако пишеш "пролетта" с едно "т", това не е критерий, дали си по- добър или по- лош човек, нали така? Това не говори за личностните ти качества, пък и постоянно ни успокояват за известни личности без, едва ли не, начално образование, но станали гениални учени или звезди в риалити шоу, което днес е съизмеримо по слава. Има и много професии, към които няма претенции за високо ниво на грамотност. За хората на изкуството или спортистите често чувам: "Е, той е толкова добър, защо му е да слага запетаите по правилните им места. Какво толкова!" Да, не е нужно всеки да бъде експерт, но това значи ли, че не е трябвало малко повече да се постарае в училище. И да не спира.

Защо да си грамотен е толкова важно?

В последните изследвания на грамотността става ясно, че децата в средното образование са на ниво първично разбиране на текст, т.е. те разбират езиковите единици, схващат целостта на текста, основната тема и подтеми, но на следващо ниво – четене с разбиране, интерпретация, извеждане на изводи и заключения, те се провалят в болшинството. Това недвусмислено говори за следното – те просто нямат умения и навици да мислят. Това, а не грешното едно "т" в пролетта, ги прави неграмотни, но от "т" - то започва пътят надолу в тези класации за грамотност.

И да, пак стигаме до книгите. Намирам връзката между четенето на книги ( защото текстовете онлайн понякога изобщо не се редактират от грамотни хора ) и грамотността за много пряка. Понякога запаметяваме думи и цели конструкции по правилния начин, именно защото сме чели толкова много, че те просто се набиват подсъзнателно. Често не мога дори да обясня, защо нещо се пише така или така, но го знам със сигурност по правилния начин. Това отдавам единствено на скромното количество книги, които прочетох именно в ученическите си години, защото тогава имах това свободно време.

Четенето е единственото средство за постигане на грамотност и нито една учебна система, нито един онлайн речник, не може така да разгърне вътрешния живот на езика, цялото му богатство и пъстрота

Но в единството грамотност – четене – мислене има и друг пласт. Връзката между привидно статичната езикова структура ( краен брой правила, които могат да се усвоят за период от време ) и мисленето прави именно четенето на текстове. Може да не е непременно художествена литература или задължителния списък за лятото. Добри текстове има навсякъде.

Художествената литература обаче стига по- далеч.

Тя развива способността не само да се мисли, но и да се фантазира. Тя влияе на въображението, на свободата на мисълта, на мечтите. Тя те изкарва от клишето, дава идеите, размаха, свободата да искаш и да постигаш. Отваря очите ти за света, предлага представи за добро и справедливо, които са извън обърканото ежедневие и морал. Това е особено важно във възраст, когато личността се оформя.

Тук можем да намесим и Системата, която отврати децата от книгите, дори и да обичат да четат вкъщи и да имат навици. Тя представи литературата като едно чудовище с хиляди глави, които бълват неразбираеми за учениците думи. Децата повтарят наизуст литературоведски термини, защото са принудени заради заветното външно оценяване и матури, заради едната оценка. Учителите изпитват на гърба си тази изкуствено създадена пропаст и понеже са лицето на Системата, най- лесно е да ги посочим с обвинителен пръст.

Но докато родителите, които сме и част от обществото, не разберем, че грамотността е пряк израз на интелигентността на човек, нищо никога няма да се промени и ще затъваме във всички класации. Да осъзнаваме това и да държим за нея, да я изискваме. От престижния университет до добрата кариера или старта на свой бизнес, от интервюто за работа до пазаруването в интернет – няма успешна дейност човешка без по- добра от приличната грамотност. А колкото по- висока е тя, толкова по- успешни сме ние. И шлосерите, и художниците. Защото по пътя все някъде ще срещнем човек, от който зависи всичко и който ще държи на грамотността.

Тя не е само правилно писане и гладко четене, разбиране на краен брой граматични правила. С нивото на грамотност показваме, че внимаваме за начина, по който се изразяваме, че имаме умението да подбираме правилните думи, да намираме тона в ситуацията и подхода към проблемите. Да знаем тежестта на думите, влиянието, което имат и ролите, които им възлагаме – отразяват отношенията ни, изразяват ни като личности.

За съжаление, средното ниво ако е ниско, то какво остава за по- ниското от средното - градове и села със смесена етническа принадлежност, малцинства. Далеч от елитни училища, Районния инспекторат и официалната статистика. Там какво става - никой не подозира. Детската неграмотност е един от основните проблеми в глобален мащаб, не само регионална особеност. Мотивацията да се ходи на училище, достъпност до светско образование - това е предизвикателна кауза на модерната дигитална епоха.

Ясно е, че времената се менят, езикът се адаптира, както сме принудени всички ние. Затова Оксфорд прие думата "селфи" преди известно време и тя си стана легитимна, наред с всичките й езикови белези. Но казусът с пълния и непълния член показва, че не може с лека ръка да опростяваме езикови правила, така че да правим по- малко грешки. Това е изцяло грешна тенденция, която има многопосочни отражения. Грамотността трябва да е константа, да бъде критерий и ако си мислите, че е ненужна, отживелица, това изобщо не е така. Който и да е работодател, от бригадир на шивашки цех до Човешки ресурси в Гугъл, ако разглежда 5 или 5000 кандидатури на ден, тази автобиография с правописните грешки или мотивационното писмо с клишета, които никой не разбира, точно те ще отидат в кошчето. А с тях много надежди и мечти.

Не искаме това за детето си, нали?

Цветослава Цанева

Коментари
20:19ч. 24 Май 2014 #10
Simeon11
В текст, в който се възхвалява грамотността, още в първия абзац има правописна грешка. Кандидатстудентски е правилното изписване. Да, съществителното е кандидат-студент, но производните му прилагателни се пишат без тире. Въпреки това страхотна статия- съгласен съм авторката.
19:53ч. 24 Май 2014 #9
Венче
Важно е да пишем грамотно, но не по-малко важно е и какво пишем. Колко пъти тук сме чели грубости, опити да се унижи опонента, цинизми, вулгарни изрази,...! Не е зле да се замислим и върху това.
18:25ч. 24 Май 2014 #8
ivanbradata
политиката на бсп енд ко ,бе :на нас не ни трябват умни и можещи , а ОБРАТНОТО! ИЗГОНИХА УМНИТЕ и останаха циганите и тези с робски манталитет!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Уникалният мюзикъл "Здравей! Как си, приятелю?" по песните на Стефан Диомов идва във Варна
Понеделник, 10 Юни 2024 08:22
„Роди се българската „Мамма миа“, това беше най-често срещаната реплика от зрителите, които посетиха премиерните спектакли на най-новия оригинален български мюзикъл „Здравей! Как си, приятелю?“ на сцената...
Кранево открива летния сезон с Фестивала на Цацата и Boney M Experience
Сряда, 12 Юни 2024 09:28
Кранево открива летния сезон с традиционния и вече любим на малки и големи Фестивал на Цацата! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция ви очакват на 14, 15 и 16 юни 2024...
Ясни са имената на новите ни евродепутати (списък)
Днес, 13 Юни 2024 09:07
Централната избирателна комисия прие решението, с което разпредели мандатите между партиите, които спечелиха места за европарламента. ГЕРБ-СДС - 5 евродепутати, ДПС - 3, ПП-ДБ - 3, "Възраждане" - 3,...
Част от Траката без вода от зори
Днес, 13 Юни 2024 08:48
Част от кв. "Траката" е без вода от рано сутринта, а причината е авария, съобщиха за Moreto.net от ВиК-Варна. Потърпевши са във високата зона на квартала. Очаква се водоподаването да бъде възстановено...
Община Варна отново ще финансира проекти по програма "Младежки дейности"
Днес, 13 Юни 2024 08:31
Крайният срок за подаване на подаване на проектни предложения е 25 юни За 20-та поредна година Община Варна ще финансира проекти на неправителствени организации по програма "Младежки дейности" към...
4,8 по Рихтер разтърси гръцкия остров Родос
Днес, 13 Юни 2024 08:09
Земетресение с магнитуд 4,8 по Рихтер разтърси гръцкия остров Родос късно снощи. Най-мощният от поредицата трусове е регистриран в 22:19 часа местно време. Епицентърът е в морето н е на 15км южно от Лардос,...
Спасовден е
Днес, 13 Юни 2024 07:51
Спасовден е подвижен празник. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-тия ден след Великден. За християните това е деня на Възнесението на Исус Христос, а в старите славянски традиции Спасовден е най-вече...
Най-важното от Варна във вчерашния 12 юни
Днес, 13 Юни 2024 07:35
Близо 150 човека се включиха в публична дискусия за прилагането на улична регулация в СО „Телевизионна кула“ Близо 150 човека се включиха в публичната дискусия за прилагането на улична регулация в СО...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.9 + 1.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook