Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 14 юли

Сряда, 14 Юли 2010 07:56
Източник: DarikNews.bg   
В интервю за "24 часа" Константин Пенчев, председател на Върховния административен съд, коментира поправките в Закона за обществените поръчки, които задължават съда да решава споровете за тях за един месец. Според Пенчев очевидно са нужни промени в закони, за да е ВАС нормално натоварен и да гледа делата в нормално бързи срокове. А не да действа като отряд за бързо реагиране. Един Върховен съд не е бойна единица и не може да работи в условията на мобилизация и свръхнапрежение. "Винаги сме проявявали държавническо разбиране - продължава Пенчев, - произнасяли сме се възможно най-бързо по спорове за обществени поръчки, инфраструктурни проекти, финансирани от европейски фондове, за приемането ни в шенгенското пространство. Но не е нормално непрекъснато да полагаме нечовешки усилия, да пренареждаме и пренасочваме други дела, за да приключим навреме обществено значимите." Пенчев посочва още, че за някои ръководители е въпрос на авторитет решенията им да се атакуват пред висши садии. Но парламентът трябва да разбере - искаме да бъдем натоварени с казуси, за които има смисъл да се решават от Върховен съд, а не с всичко, допълва той.

"Оцеляването на синия политически етнос", коментира "Труд". Авторът посочва, че сините са постоянно заети с изчислението от кой момент падането на ГЕРБ ще стане необратимо, но колкото по-пърхащо е поведението им - "Синята коалиция" подкрепя "общата посока", но жонглира с постоянни критики към определени сектори на управлението, толкова повече приличат на партии, спокойни от гарантираната държавна субсидия и минималната избирателна подкрепа. Те се крепят на собствен политически етнос. Големият успех в неговата поява е обвързването му с дълбокото чувство на културна погнуса на малки градски групи от ставащото в страната. След неизбежните разочарования на прехода, за да оцелеят, сините следва да се "пренаправят", да намерят нови идеи, да дадат нови причини хората да ги харесват. "Синята коалиция" изглежда готова със своя отговор: много романтика, много история и един цвят. В тази формула има още енергия за политическо оцеляване.

"24 часа" акцентира върху изненадващия обрат в позицията на ГЕРБ относно ветото на президента за отпуските. Късно снощи стана ясно, че управляващите най-вероятно ще подкрепят искането на президента за отмяна на спорните текстове в Кодеска на труда, според които всички натрупани дни отпуск досега трябва да се ползват до края на 2011 г. Миналата седмица социалната комисия отхвърли ветото. До промяна в решението се стигнало след среща на премиера Бойко Борисов с бизнеса. Очаква се текстовете да бъдат коригирани и да има 6-месечно удължаване на срока.

"МВР ще кърпи пътищата с по-тежки глоби за шофьорите", е водещо заглавие в "Сега". МВР предвижда сериозно завишаване на наказанията за шофьорите, които не се съобразяват с ограниченията на скоростта, изпреварват неправилно и не зачитат забраната за употреба на алкохол. Парите от глобите вече ще постъпват в национален фонд и ще отиват за ремонт на пътища. Предстоящите промени в закона за движение по пътищата бяха представени от вътрешния министър Цветан Цветанов.

"Външно остава без пари през октомври", съобщава "Труд". Парите на МВнР свършват в края на октомври, ако не се затворят мисии в чужбина. Лятната актуализация на държавния бюджет задължи министерството да свие с още 18 млн. лева от вече орязаните си през януари пари - от 122,6 млн. лева на 104,2 млн. лева. Тази икономия не може да бъде постигната без закриване на посолства и рязане на щатове в чужбина. Предложенията на Външно за затваряне на мисии трябва да минат през Съвета по сигурността на Министерския съвет. Очаква се той да се събере до края на седмицата.

"СДС: Не е вярно, че газът ни е по-евтин от този в Евросъюза", пише "Труд". СДС изнесе данни за цените за доставка на природен газ от "Газпром" за ЕС, според които България е плащала по-скъпо от средната цена за страни от съюза. Синият лидер Мартин Димитров показа таблици за 2008 г. на Международната енергийна агенция. Те доказват, че докато в ЕС средната цена на газа е варирала от 319 до 442 долара за 1000 куб. м, то за България по тримесечия тя е била от 345 до 503 долара. Димитров нарече "манипулация" думите на представители на руската страна, че "Газпром" ни продава газ по-евтино. От БСП пък вчера обвиниха ГЕРБ, че за година нищо не са направили в енергетиката.

"БСП дава и Фидосова на етичната комисия", отбелязва "Труд". Да се проведе операция "Герберите", предложи вчера депутатът и член на соцръководството Антон Кутев. От БСП искат имунитетите на Светлин Танчев и Пламен Цеков (ГЕРБ), замесени в лобистката поправка в "Държавен вестник", която разреши изображения на наркотици в реклами, както и на Лъчезар Иванов - за опит за търговия с влияние. Червените искат и оставките на тези депутати от НС. Социалистите ще дадат на етичната комисия и избранници от властта, внасяли лобистки законови текстове. Начело на списъка е шефката на ГЕРБ в парламента Искра Фидосова.

"Борисов взе две оставки за наркопоправката", пише "24 часа". С видимо мнозинство депутатите от ГЕРБ гласуваха вчера следобед оставките на колегите си Светлин Танчев и Пламен Цеков от комисии. До вота се стигна след намесата на премиера. Бойко Борисов изненадващо дойде на заседанието на групата, за да изслуша заедно с депутатите си доклада на временната комисия по скандала с наркопоправката. Дойдох, за да няма съмнения, че когато има лобиране, последиците ще бъдат сурови, обяснил Борисов на своите. "Жертва съм на редица чиновнически грешки", реагира Танчев. "С детектор на лъжата ще докажа, че съм невинен", е заявил Цеков.

"Неевропейци запълват нашата територия", е озаглавено интервюто в "Труд" със социолога Михаил Мирчев, шеф на "АССА-М". Той предупреждава, че ако хората продължат да напускат България, може да паднем под 5 милиона. В европейски и световен мащаб е започнало ново преселение на народите. Има райони в света, в които няма питейна вода, няма елементарни човешки и природни условия. И ако останем 5 милиона, ще означава, че на половината ни територия няма да има население. И този вакуум ще бъде запълнен от неправославни, небългари, неевропейци. Няма да са от Швейцария и от Германия, те ще дойдат от други цивилизации, прогнозира Мирчев.

"Властта отказа да даде енергото на прокурор", информира "Труд". Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не е открила особено големи нарушения в електроразпределителните и електроснабдителните фирми. Председателят на комисията Ангел Семерджиев съобщи това вчера, след като на закрито заседание в понеделник е приет окончателният доклад от регулаторния одит. Документът от ревизията е засекретен, тъй като съдържал търговска информация. Докладът от одита не давал основание да се сезира прокуратурата. Той ще й бъде пратен, само ако от там го поискат. Ръководствата на компаниите на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН в България вчера разпространиха писма с възмущение, че резултатът от регулаторния одит ще остане скрит за тях. "Класа" акцентира, че трите електроразпределителни предприятия ще бъдат санкционирани заради нарушенията на лицензите им, които бяха установени по време на одита.

"Работодатели дължат над 300 млн. лева към НОИ", отбелязва "Класа". Това съобщи вчера министърът на труда Тотю Младенов. Той обясни, че въпросните задължения са до 1 юли т. г. и че по тях вече са натрупани лихви от над 100 млн. лева. За по-голяма успеваемост за събиране на задълженията се предвиждат промени в Наказателния кодекс (НК). В проекта на НК е записано, че три години затвор и 1000 лева глоба застрашават работодател, който има задължения от неплатени вноски към НОИ под прага от 3 хил. лева. При дължими суми над 12 хил. лева работодателят ще се наказва със затвор от 10 години и глоба от 20 хил. лева.

В интервю за "Труд" бившият финансов министър Милен Велчев коментира актуализацията на бюджета. "Единствената полза от актуализацията, която виждам, е, че кабинетът погледна по-реалистично върху приходите. Това, което всички вече го знаехме и преди актуализацията, че събирането на приходи не върви и недостигът ще е повече от 2 млрд. лева, беше официално констатирано от Народното събрание. Нищо повече. Очакванията от актуализацията бяха и разходите да се съобразят с динамиката на приходите. Вместо това по най-парадоксален начин те бяха увеличени. Обяснявам си го с популистки натиск и липса на воля за реформа", казва Милен Велчев.

"ЕС започна наказателна процедура за свъхдефицит", съобщава "Пари". Европейският съюз официално задейства процедура по сврхдефицит срещу България, Дания, Финландия и Кипър. Това стана ясно от срещата на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, в която участва и българският финансов министър Симеон Дянков. До 13 януари 2011 г. и четирите страни трябва да предприемат мерки за намаляване на бюджетния дефицит до 3%. На България се препоръчва да свие дефицита си с 0,75 процентни пункта до 2011 г.

В интервю за "Сега" Ивайло Калфин - евродепутат, избран от БСП, и заместник-председател на комисията по бюджет в Европарламента, обяснява защо Евростат реши да започне с България проверката на бюджетите, при положение, че ние сме една от страните със сравнително малък дефицит. "21 страни от ЕС имаха дефицит над 3%, но за огромна част от тях не беше започната никаква процедура. Много по-важно е дали вече се предприемат мерки за ограничаване на този дефицит. Всъщност започна процедура за страни, за които се предполага, че не са предприели мерки за ограничаване на дефицита си. Сред тях е и България. При нас числата не са големи, проблемът е в посоката, в която върви правителството. То би могло да ограничи дефицита за 2011 г. под 3%, но за това трябват две предпоставки. Да вдъхне доверие, че това, което сега каже като бюджет за следващата година, ще се случи. И второ - да покаже как точно тези 3% ще бъдат постигнати", е позицията на Калфин.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Винарски изби от Североизточния Черноморски район се събират за обща дегустация във Варна
Четвъртък, 19 Февруари 2026 10:17
North East Wine: NEW Vintage Release - дегустация на новата реколта, среща с производители и истински вкус на Североизточния Черноморски регион! Не пропускайте да опитате и да се запознаете лично с вината...
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача с Ботев Враца
Четвъртък, 19 Февруари 2026 19:09
Черно море приема Ботев Враца в мач от 22-рия кръг на Първа лига. “Моряците” срещат своя съперник в петък, 20 февруари, от 17:45 часа на стадион “Тича” във Варна. Треньорът на Черно море Илиан Илиев...
Новият министър на образованието обещава плавен преход и стабилност в училищата и университетите
Четвъртък, 19 Февруари 2026 18:54
Най-важното е да запазим спокойствието и предвидимостта в системата на образованието. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Сергей Игнатов при приемането на поста от предшественика...
Новият вътрешен министър: Готови сме да потърсим чуждестранна експертиза по случаите в „Петрохан“ и „Околчица“
Четвъртък, 19 Февруари 2026 18:41
Новоназначеният служебен министър на вътрешните работи Емил Дечев формулира два основни приоритета за МВР, след като пое поста от предшественика си Даниел Митов. Ще направим всичко възможно служителите...
Областният управител свиква консултации за състава на РИК – Варна за изборите на 19 април
Четвъртък, 19 Февруари 2026 18:28
Областният управител на Варна свиква консултации за определяне състава на Районната избирателна комисия (РИК) във връзка с предстоящите на 19 април избори за Народно събрание. Консултациите ще се проведат...
КЕВР проверява високите сметки за ток
Четвъртък, 19 Февруари 2026 18:16
Комисията за енергийно и водно регулиране проверява електромерите на потребителите с драстична разлика в данните след жалбите за високи сметки в периода ноември 2025 - януари 2026 година. Регулаторът...
Треньорът на биатлонистите ни: Все още имаме шанс за медал в Милано-Кортина
Четвъртък, 19 Февруари 2026 18:03
Главният треньор на националните отбори по биатлон Волфганг Пихлер отличи представянето на българските състезатели на Олимпиадата в Зимни олимпийски игри 2026 и изрази увереност, че шансът за нов медал...
Съдът във Варна остави в ареста обвиняем за сексуален контакт с 12-годишно момиче
Четвъртък, 19 Февруари 2026 17:50
Районен съд - Варна уважи искането на Районната прокуратура за вземане на мярка за неотклонение “задържане под стража” спрямо 24-годишен младеж, привлечен като обвиняем за съвкупление с лице, ненавършило...
МВР предупреждава за нови правила и рекордно високи глоби за шофьорите в Турция
Четвъртък, 19 Февруари 2026 17:38
ОДМВР – Варна информира за въведени строги мерки в турския Закон за движението по пътищата. Промените целят намаляване на пътния травматизъм и ограничаване на агресията на пътя, като предвиждат рекордно...
Практическо обучение във Варна ще покаже най-важните AI инструменти и умения за 2026 година
Сряда, 18 Февруари 2026 17:29
Събитието ще се проведе присъствено в Campus 90 и онлайн чрез Zoom, като участниците ще придобият практически умения за по-ефективна работа с изкуствен интелект. На 21 февруари 2026 г. във Варна ще...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Четвъртък, 19 Февруари 2026 17:25
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 20 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 ч. до 16:30 ч. - гр. Варна...
Варна: Комисията по благоустройство не одобри План-сметка „Чистота“
Четвъртък, 19 Февруари 2026 17:12
След близо час дебати комисията по благоустройство и комунални дейности не прие План-сметка „Чистота“ за 2026 година, предложена от общинската администрация, предаде репортер на Moreto.net. Част от...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook