Нова система на атестиране и заплащане на държавните служители ще се пише по Оперативна програма "Административен капацитет", съобщили пред "Класа" от екипа на финансовия министър Симеон Дянков. Проектът е на стойност 1 млн. лв. и има за цел да даде критериите, по които ще се извърши новото оценяване на труда на чиновниците. На 22 април Дянков обяви, че възнагражденията на служителите ще се формират в съотношение 75 процента твърдо възнаграждение и 25 процента съобразно свършената работа.
Строителите на голф игрища, молове, хотели и СПА комплекси отново ще се радват на привилегии от държавата: промени в Правилника към Закона за насърчаване на инвестициите предвиждат пълна гама бонуси за всеки проект, който струва над 100 млн. лева и осигурява поне 200 работни места. Това съобщава "Сега" под глава. Според публикацията държавните помощи по закона започват с издаване на сертификат за инвеститор и обхващат даване на терен без търг и на символична цена, експресно обслужване по гишета, поемане на разходи за прокарване на ток, вода, улици и др.
Усвоени са под 3 на сто от евросредствата, искам да ги направим 90 на сто, казва в интервю за "Дневник" Явор Недев, изпълнителен директор на агенцията по рибарство и аквакултури.
България печели от гръцката криза, може да е новият лидер на Балканите, пише във в. "Атака" евродепутатът от "Атака" Димитър Стоянов. Според него България може и трябва да бъде страната, която да задава дневния ред в района.
Позовавайки се на антимафиоти, "Монитор" пише под глава, че ново записващо устройство с миниатюрни размери източвало милиони от банкови сметки. Уредът се поставял в дупката за кредитната карта и заради това нямало как клиентът да разбере, че тя е била копирана.
Според проучване на "Галъп интернешънъл", специално за "Класа", над една трета от пълнолетното население у нас смятат, че младият човек в България трябва да заживее самостоятелно, след като си намери стабилна работа. Най-много държат на това висшистите, работещите в частния сектор и бизнесмените и хората, за които професионалната реализация по принцип е от по-голямо значение.
От НЗОК съобщили, че предложената от пациентските организации такса за обработка на рецепта за безплатни лекарства касае 303 медикамента, отпускани от здравната каса, пише "Сега". Толкова са препаратите, които касата заплаща напълно.
Опасни домати от гръцкия остров Крит се разпространяват на българския пазар, алармира "Новинар" под глава. Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов разпоредил, според изданието, на Националната служба за растителна защита да извършва завишен контрол при вноса на домати от Гърция. Причината е в наличието на доматен миниращ молец. Според експертите доматите се разпространяват в Благоевградски регион.
Около 7 на сто от пациентите признават, че са принудени да спират лечението си заради увеличеното доплащане на медикаментите им по данни на информационна кампания за правата на пациента, цитирана от "Дума" под глава. Инициативата е на Националната пациентска организация. Над 2706 души са потърсили съдействие от организацията. От тях 238 болни и техни роднини смятат, че са жертви на лекарска грешка. 30 на сто от хората се оплакват от бюрокрация и липса на уважение към пациентите. Всяко пето обаждане на "горещия" телефон е било свързано с недостатъчна информация.
В тристранния съвет били обсъждани примери, че държавни ведомства излизат по график в отпуск по болест, за да компенсират намаленията в бюджета за заплати; така обаче се източва здравното осигуряване. Това казва председателят на Конфедерацията на работодателите Иво Прокопиев в интервю за "24 часа". Друг почин имало в Комисията за финансов надзор, чийто бюджет бил орязан с 30 на сто. И там излизали по график, но в неплатен отпуск. Шефът на КФН Петър Чобанов отрече подчинените му да са вземали болнични под строй, там съкратили 20 на сто от служителите и махнали допълнителните стимули, пише изданието.
"Бойко ще реве като карпатска мечка срещу Цветанов" е заглавието над интервю с лидера на РЗС Яне Янев в "24 часа". Задържаният бивш служител на ДАНС Алексей Петров е писал собственоръчно доноси срещу активисти на РЗС, твърди Янев.
10 000 лева данък смет за 100 квадрата е платила фирма "Домино" за офис в краен столичен квартал, пише "24 часа". Проверката при главния финансист на Столична община показала, че грешка няма - фирмата дължи 1272 лв. данък имот и 8144 лв. такса смет. Причината е, че бизнесът плаща 12 промила върху декларираната стойност на имота, докато за гражданите данъкът е само 3 промила.
Окончателните обвинения срещу гангстерите от бандата за отвличания "Наглите" вече са конкретизирани и ще бъдат предявени днес, пише "Труд" под глава, позовавайки се на магистрати. Тарторите на групата Ивайло Ефтимов-Йожи, Прокопи Прокопиев-Поли Културиста и Даниел Димитров-Данчо Релето ще отговарят пред закона за 13 отвличания. Уточнена е вината и на останалите участници в групата - Любомир Симеонов, Цветозар Славчев, Павел Павлов, братята Лебешковски и Кирил Кирилов. Доказателствата срещу тях били прецизирани след преразпит на жертвите. Някои от тях били водени и до къщите на ужасите, където били държани в плен. До няколко месеца ще е готов и обвинителният акт. Ако вината на Наглите се докаже в съда, те могат да получат до 15 г. затвор. Все още обаче никой от групата няма повдигнати обвинения за двата трупа, открити в началото на януари в Плана планина.
"Идеята е добра, спира мисленето ни по шаблон", извежда "Труд" над интервю със зам. главния прокурор Галина Тонева за идеята за спецнаказателен съд.
Петър Стоянов днес ще е подсъдим в СГС за ударен плесник на журналист от СКАТ /тогава/, но ще бъде представляван от адвоката си, защото по същото време е на Трилатералната комисия в Дъблин в компанията на Хенри Кисинджър и Дейвед Рокфелер, съобщава "Труд".
Недопустимо е съдия да приеме покана за обяд, още по-малко подкуп, казва пред "24 часа" съдия номер едно на Австрия Ирмгард Грис. "Във Виена само медии атакуват съда" е заглавието над интервюто с нея.
За съжаление усвояването на европарите изостава", е озаглавена статия в "Труд" на Йоханес Хан, европейски комисар по регионална политика. "Резултатите в България са смесени. Българското правителство и администрацията положиха значителни усилия да подобрят системите за управление и контрол с цел да гарантират ефективно и прозрачно управление на европейските фондове. Бяха предприети действия за опростяване на процедурите. Все пак е ясно, че независимо от тези подобрения българският административен капацитет все още се нуждае от подсилване", пише той.
Проекти ще се одобряват и с оценителни комисии, казва пред "Труд" изп. директор на ДФ "Земеделие" Калина Илиева. По думите й се очакват около 10 хиляди и 20 хиляди заявления повече на земеделски производители, които имат право на субсидии, като тази година и тютюнопроизводителите ще могат да кандидатстват за национални доплащания. "Пари" цитира думите й, че 17 проекта от 2008 г. ще получат чаканите 30 млн. лв. евросубсидии.





Преглед на печата - 9 февруари
Новини - теми












Жители на „Чайка“ с открито писмо срещу отдаването на тенис кортовете на частни клубове
Какво ще бъде времето в понеделник
Без ток утре във Варненска област....
ВМС евакуира трима моряци от танкера „Кайрос“ край Ахтопол
Коледната елха на площад „Независимост“ озари Варна навръх Никулден
МААЕ: Защитният щит на Чернобил е загубил ключови функции след удар с дрон
Скопие: Европейският съюз не е готов за Македония
Украински град е засегнат от „мащабен“ удар след приключване на мирните преговори в САЩ
Филипините отчитат най-бързо растящата ХИВ епидемия в региона, над 60 нови случая всеки ден
116 години от рождението на знаменития български поет Никола Йонков Вапцаров
„Зимното яйце“ на Фаберже бе продадено в Лондон за рекордните 30,3 млн. долара
Министерствата на отбраната и транспорта осигуряват помощ за екипажа на „Кайрос“ край Ахтопол
Прогноза за времето - 7 декември
Промени в трафика във Варна в неделя заради футболната среща „Спартак“ – „Левски“
Започва спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер „Кайрос“
Черно море спря серията на ЦСКА и ще зимува на четвърта позиция
Осемнадесет души загинаха след потъването на лодка с мигранти край Гърция
Най-малко 25 души загинаха при опустошителен пожар в нощен клуб в Индия
Варна отпразнува 13-ия „Да споделим Никулден“ (снимки)
Израел готви следващ етап от плана за прекратяване на огъня
7 декември в историята



RSS Новини