Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

И Византия завиждала на издателството в княжеския манастир Теке Каарач край Варна

В скрипториума са се писали, превеждали и орнаментирали книги по повеля на княз Борис I

Четвъртък, 13 Август 2009 13:48
Източник: Народно Дело   

Студенти по време на разкопките
Сн.: Вестник Позвънете
Малцина варненци подозират за безценния бисер от археологическа, историческа и културна гледна точка, който градът притежава. Става въпрос за най-големият разкрит скрипторий на само на Балканите, но и на територията на някогашната Византийска империя. Той се намира на около 4 - 5 км североизточно от Варна в местността Теке Караач (Текето на черните брястове), над квартал "Възраждане", по пътя за Каменар. Назован е княжески манастир, защото неговият ктитор и строител е самият св. цар Борис І.

Проучванията вървят вече 14-а година. Ръководител на екипа е проф. Казимир Попконстантинов, директор на катедра "Археология" във Великотърновския университет. В него са още доц. Росина Костова от ВТУ и ст.н.с. Валентин Плетньов, директор на Регионалния исторически музей - Варна. В момента с тях работят и 21 студенти по археология от търновската алма матер. Вече е разкрита значителна част от обителта. „Успяхме да разкопаем основите на храма и сграда, която е може би най-важната не само за този манастир, но и за средновековната българска култура и архитектура. В нея е бил разположен манастирският скрипториум, място, където се пишат, превеждат и орнаментират книги. Ако трябва да осъвременя, ние сме разкрили огромно средновековно издателство, което по своите размери е непознато досега в границите на средновековна Византия“, похвали се проф. Попконстантинов пред вестник "Народно дело".

Хипотеза: Свлачище унищожило обителта

Княжеският манастир е известен още от 1921 г. Откриването му дължим на родоначалника на българската археология Карел Шкорпил. Той разкрива основите на манастирски храм, посветен на Св. Богородица, която е закрилницата на рода на цар Борис І. „Оставаме учудени от гледката, която се открива оттук. Под нас като на длан се гледа цялата варненска долина със светлото езеро, тъмното море и с града Варна. Разкошна местност! Тъкмо насреща, зад езерото, се намира под върха Джанавар старохристиянската светиня от времето на Константин Велики“, така Шкорпил описва прекрасната местност Теке Караач, когато я вижда за първи път.

Всичко започва, когато в съседно лозе, на около 100-тина километра от сегашните разкопки, е намерен оловен печат. От двете му страни има изображения. Едното е бюст на Михаил-Борис със сияние (нимб) около главата му. Около него има надпис, който гласи: "Богородице, помози (на твоя раб) Михаил, княз на България". На задната страна на печата е изписан Исус Христос с дълга коса (която се спуща върху раменете), мустаци, брада и кръстовидно сияние. С дясната ръка той благославя, а в лявата държи евангелие. И тук има надпис, и той е: "Господи, помози (на твоя раб) Михаил, княз на България".

Обхватни разкопки и проучвания започват едва през 1995 г. и с известни прекъсвания продължават до днес. Комплексът е уникален по своята планова схема и размери, без паралел нито в българската, нито във византийската строителна традиция. Скрипториумът е с 40 метра дължина и 10 метра ширина. Сградата е разделена на 13 помещения с просторен (5 м широк) коридор. Предполага се, че е изграден в края на ІХ и началото на Х век от св. цар Борис Покръстител. Разцветът неочаквано прекъсва в последните десетилетия на 10-и век. Първоначалната хипотеза е за насилствено разрушение. Оказва се обаче, че обителта е унищожена от свлачище. По-късно в изоставените руини израства селище. В него е имало следи от живот до ХVIII век.

В манастирския комплекс археолозите са открили черква, кула с параклис, огромен скрипториум на площ от 400 кв. метра, библиотека, училище, монашески общежития, както и олтарна маса, ковашка работилница. Намерени са и български, сръбски, византийски, турски и венециански монети.

Сградата е украсена със стенописи и монументална каменна пластика. Един от най-ценните артефакти досега е бронзов кръст от Х в. На него е изобразено разпятието на Исус Христос. От четирите страни на кръста по всяка вероятност са четиримата евангелисти, но лицата им са доста изтрити.

Проф. Казимир Попконстантинов ръководител на екипа: Обектът се радва на световна известност, но не и тук

- Има ли запазени ръкописи?

- Ръкописи трудно биха могли да се открият, защото самата географска ширина е такава, че не допуска възможност да бъдат съхранени. В този период от време те са били писани върху пергамент, затова откриваме само бронзови закопчалки за книги. Запазени са и железни стилоси (писала), използвани за писане и при обучението на ученици. В единия край са със заострен връх, в другия - с лопатковидна част. С острата част се е пишело, а с другата са заглаждали.

- Върху какво се е пишело?

- Върху т.нар. цери. Това са восъчни таблички. Открили сме и апликации, с които е била обогатена украсата на кориците на ръкописите. Паралелно с това е намерена и луксозна керамика, която също е добра илюстрация за обитателите на този манастир. Това са били все представители на средновековната българска аристокрация. Към тях трябва да добавим млади монаси, които са били обучавани на четмо и писмо, и кописти, също така знаещи гръцки, защото преводите на старобългарски са от този език. Превеждана е предимно богослужебна литература.

- Какво още очаквате да откриете?

- Очакваме да разкрием западната част на манастира. В момента разкопаваме западната стена, която е изравнена със самия скрипториум. Тазгодишните ни проучвания коригираха нашите представи. Предполагахме, че в източната част те ще се разгърнат на запад, за да се обособи някакво друго помещение, но се оказа, че не е така. На дълбочина от близо 4 м разкриваме основите на западната стена и тя продължава на юг и ще отиде в източна посока. Те ще ни подскажат предназначението на сградата. Стената е силно обезличена, за разлика от северозападния край на манастирския скрипториум, където са запазени близо до 3 м височина. Другото, което очакваме, е сред многобройните, близо 12 000 вече, фрагменти от стенописи, да открием и цели изображения на светци. Засега храмът е единственият в този район, който е със стенописи. Първият е архиепископската базилика в средновековен Дръстър, която е проучена от покойната вече доц. Стефка Ангелова от Софийския университет. Тази година открихме наличието на изображения на светци и букви, с които са били изписани част от имената им. Върху тях се откриват и графити. Това са врязани с тънко острие надписи. Попадаме само на отделни букви и трудно ще възстановим някакъв текст.

- Как успявате да осигурите финанси за разкопките си?

- Археологическите проучвания са твърде скъпо удоволствие. Университетът отделя, макар и символични, средства, но достатъчни. Подпомогнати сме от РИМ - Варна, без чиято помощ не бихме могли вече толкова години да продължаваме археологическите разкопки. Военноморските сили ни подпомагат с направата на самолетни снимки, а от фондация „Св. княз Борис І“ ни дават средства за изхвърлянето на огромните кубици пръст.

- Предполагам, че доста средства ще трябват за реставрация и консервация на обекта в някакъв бъдещ момент.

- Аварийна консервация се прави веднага след като приключим. Дължим го на варненския музей, защото той отделя средства и за това.

- Какво е значението на манастирския комплекс от научна гледна точка?

- Наличието на този манастир на територията на Варненска община дава възможност да се задейства онзи механизъм, наречен европейски проекти. Той е единственият в средновековна България и Византия, който има такова огромно издателство. Той е трудно достъпен, защото е скътан сред лозята, но при наличие на желание може да се открие. Освен това вече е световноизвестен, защото имаме участие в различни международни конференции и той привлича огромен интерес. Жалко би било да бъде познат на колегите от чужбина, а не на варненската общност. Тя просто трябва да осъзнае, че има един от най-добре запазените бисери, който трябва добре да се използва. В продължение на 14 г. нито един от кметовете не си е направил труда да дойде тук.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини -
27 февруари в историята
Събота, 27 Януари 2024 06:52
1531 г. – Осем немски князе и 11 града сформират Лига в защита на учението на Мартин Лутер. 1551 г. – Иван Грозни открива Стоглавия събор, ограничаващ правата на духовенството. 1599 г. – Джордано Бруно...
Проклятието на златните мини в Сенегал и Мали
Петък, 26 Януари 2024 15:35
Треската за злато в Сенегал започва всяка сутрин наново. В ранни зори уморени мъже спират мотоциклетите си край един каменист парцел близо до село Самекута. Дрехите им са целите в червен прах. В мината...
Мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи на Марс (видео)
Петък, 26 Януари 2024 14:32
След извършване на 72 исторически полета на Марс за три години, мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи. Първоначално проектиран като експеримент, Ingenuity стана първият, който оперира и...
Чарлз III влезе в болница за коригираща процедура за увеличена простата
Петък, 26 Януари 2024 13:52
Британският крал Чарлз III беше приет в болница в Лондон за коригираща процедура за увеличена простата. Бъкингамският дворец каза в изявление, че 75-годишният монарх е пристигнал в съоръжението за своето...
26 януари в историята
Петък, 26 Януари 2024 07:12
1340 г. – Кралят на Англия Едуард III е обявен за крал на Франция. 1500 г. – Испанският мореплавател и конкистадор Висенте Пинзон става първият европеец стъпил на брега на днешна Бразилия. 1531 г. –...
Известен италиански учен: Слънчевата система е "нетипична" за Вселената
Четвъртък, 25 Януари 2024 18:51
Откриването на първите екзопланети преди тридесет години преобърна представата за нашата Слънчева система и показа, че "ние сме доста нетипични" във Вселената, според известния италиански астроном и планетарен...
Представят Алманах „Съцветие“ във Варна
Четвъртък, 25 Януари 2024 15:44
На 31 януари от 18:00 ч. в отдел “Изкуство“ на РБ „Пенчо Славейков“ - Варна ще бъде представен Алманах на Съюза на свободните писатели в България. Националното издание включва произведения на автори от...
200 смелчаци ще се включат в екстремния Brutus Run край Варна
Четвъртък, 25 Януари 2024 10:52
Наближава деветото издание на Brutus Run, състезанието, което променя представите за физическа и ментална издръжливост. Над 200 смели души ще се изправят на 28 януари пред уникални предизвикателства. Brutus...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.2 + 1.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook