Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи на Марс (видео)

Петък, 26 Януари 2024 14:32
Източник: Moreto.net   

Perseverance засне изображение на Ingenuity на 2 август 2023 г., ден преди 54-ия полет на хеликоптер
След извършване на 72 исторически полета на Марс за три години, мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи.

Първоначално проектиран като експеримент, Ingenuity стана първият, който оперира и лети в друг свят, излитайки на 19 април 2021 г.

Изображения и данни, върнати в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, Калифорния, показват, че една или повече от лопатките на ротора от карбонови влакна на хеликоптера са били повредени при кацане по време на последния му полет този месец. Екипът установи, че хеликоптерът вече не може да лети , според космическата агенция.

Ingenuity, който е пътувал до Марс като надежден помощник на марсохода Perseverance, седи изправен на повърхността на червената планета, а контролерите на мисията в лабораторията за реактивни двигатели на НАСА са успели да поддържат комуникация с роторкрафта. съобщава cbsnews. Екипът на мисията на НАСА очакваше хеликоптерът да извърши само пет тестови полета за 30 дни. След като изпълни своите пет очаквани полета, Ingenuity премина от ролята си на експеримент към службата на въздушен разузнавач за марсохода Perseverance. Хеликоптерът прелетя над области от научен интерес, за да заснеме изображения и да помогне на екипа на мисията да определи следващите цели на Perseverance за подробен анализ. Хеликоптерът извърши последния си полет на 18 януари.

„Историческото пътуване на Ingenuity, първият самолет на друга планета, приключи“, каза администраторът на НАСА Бил Нелсън в изявление. „Този ​​забележителен хеликоптер летя по-високо и по-далеч, отколкото някога сме си представяли, и помогна на НАСА да направи това, което умее най-добре – да направи невъзможното възможно. Чрез мисии като Ingenuity, НАСА проправя пътя за бъдещи полети в нашата слънчева система и по-интелигентни, по-безопасни човешки изследвания до Марс и отвъд.“

Заедно марсоходът и хеликоптерът прекараха последните няколко години в изследване на кратера Jezero, мястото на древно езеро и делтата на река на Марс. Учените се надяват, че пробите, събрани от Perseverance, които ще бъдат върнати на Земята от бъдещи мисии, могат да определят дали някога е съществувал живот на червената планета.

Ingenuity регистрира много етапи . Той летя 14 пъти по-далеч и 33 пъти по-дълго от планираното, записвайки повече от 2 часа полетно време.



„В NASA JPL иновациите са в основата на това, което правим“, каза Лори Лешин, директор на лабораторията за реактивни двигатели, в изявление.

„Изобретателността е пример за начина, по който прекрачваме границите на възможното всеки ден. Невероятно се гордея с нашия екип, който стои зад това историческо технологично постижение и нетърпелив да видя какво ще изобретят след това.”


Като първият космически хеликоптер, Ingenuity е сравняван с Wright Flyer, първият по-тежък от въздуха двигателен самолет, летял успешно на Земята през 1903 г. Wright Flyer е летял четири пъти в първия си полетен ден, преди да бъде издухан и счупен от вятъра, каза Лешин. Подвигът все още се смята за едно от най-големите постижения на човечеството и сега Ingenuity се присъединява към Wright Flyer като самолет, създаващ история, който е доказал нови възможности.

„Смирително е, че Ingenuity не само носи на борда мостра от оригиналния Wright Flyer , но и този хеликоптер последва стъпките му и доказа, че полетът е възможен в друг свят“, каза Теди Цанетос, ръководител на проекта на Ingenuity в JPL, в изявление.

Какво се обърка

Ingenuity трябваше да направи кратък вертикален полет, известен като скок, на 18 януари, за да помогне на екипа на мисията да определи точното си местоположение. Хеликоптерът претърпя аварийно кацане при предишния си полет, полет 71.

По време на полет 72 Ingenuity се издигна на около 12 метра във въздуха, увисна за 4,5 секунди и започна да се спуска с 1 метър в секунда).

Но когато хеликоптерът беше на 1 метър над марсианската повърхност, екипът на мисията загуби комуникация с Ingenuity, защото спря да изпраща данни към марсохода. Хеликоптерът разчита на Perseverance да служи като комуникационно реле, тъй като Ingenuity няма начин за независим обмен на данни със Земята.

Комуникациите бяха възстановени с Ingenuity на следващия ден, позволявайки на екипа на мисията да анализира данните от полета и да види изображения, които разкриват поне една повредена перка на ротора.

Екипът все още проучва причината за прекъсването на комуникациите и ориентацията на хеликоптера при кацането му. Възможно е едно от остриетата да е ударило земята по време на кацане, каза Нелсън.

Екипът изчислява, че 25% от края на острието липсва, каза Цанетос.

Ingenuity засне хипнотизираща гледка на пясъчни вълни по време на 70-ия си полет на 22 декември 2023

Ingenuity няма да прави никакви допълнителни полети, за да тества способността на своите ротори, тъй като хеликоптерите трябва да бъдат безупречно балансирани, за да летят, каза той. По-голямата част от подемната сила идва от последните 25% до 35% от роторната система и Ingenuity е загубил ключова част от своя капацитет на тяга.

Дали ударът на острието е настъпил и е причинил загуба на комуникация или прекъсването на захранването е причинило удара на ротора, екипът никога няма да разбере, защото данните не са били запазени, каза той.

В момента Perseverance е на няколкостотин метра на югоизток от Ingenuity и се движи на запад по време на своята мисия за събиране на проби. Марсоходът може да успее да се приближи на 200 до 300 метра от хеликоптера и ще се опита да го снима.

Ingenuity не носи никакви научни инструменти, така че няма полза да се третира като стационарна мисия на земята сега, когато не може да лети, добави Цанетос.

След като Perseverance се придвижи на запад от ръба на кратера, марсоходът ще загуби контакт с Ingenuity, което се очаква да стане след седмици или месеци.

Сега екипът ще извърши някои последни тестове с Ingenuity и ще изтегли останалите данни и изображения.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Наука
Акциите на Meta поскъпнаха с 20%, а цената на компанията скочи с 200 млрд. долара само за ден
Събота, 3 Февруари 2024 11:45
Акциите на технологичните гиганти поскъпнаха рязко по време на петъчната търговия след силни финансови резултати на Amazon и Meta за последното тримесечие. По този начин собственикът на Фейсбук е на път...
ЕС одобри правила за регулиране на изкуствения интелект
Събота, 3 Февруари 2024 11:14
Страните от Европейският съюз одобриха предложените правила за регулиране на изкуствения интелект, с което бе премахната последната пречка за приключването на преговорите за първата правна рамка в тази...
Шефът на Microsoft: Има реален риск от разпадане на световния ред
Четвъртък, 1 Февруари 2024 14:09
Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела заяви, че има реален риск от „разпадане на световния ред“, ако държавите не изготвят цифрова Женевска конвенция. В интервю за NBC във вторник...
Българска компания ще произвежда дронове за Украйна
Четвъртък, 1 Февруари 2024 11:27
Българската компания Hades Defence Systems очаква в средата на годината да получи голяма поръчка за новия си безпилотен летателен апарат NEM-600, предназначен да поразява широк спектър от бронирани цели. Всички...
Изгубеният самолет на революционната авиаторка Амелия Еърхарт е открит?
Четвъртък, 1 Февруари 2024 08:39
Трагичното и мистериозно изчезване на революционната авиаторка Амелия Ърхарт по време на полет над Тихия океан завладява света от почти 87 години, стимулирайки безброй разследвания и експедиции за отговори...
За високи постижения на млади българи връчиха награди на фондация „Еврика“
Сряда, 31 Януари 2024 15:37
Наградите „ЕВРИКА“ се връчват за тридесети и четвърти пореден път за млад мениджър, тридесет и трети за млад фермер и млад изобретател и двадесет и осми за постижения в науката. Те се присъждат на млади...
Компанията на Илон Мъск имплатира мозъчен чип в човек за първи път
Вторник, 30 Януари 2024 08:24
Технологичният милиардер Илон Мъск заяви, че неговата компания Neuralink успешно е имплантирала един от своите безжични мозъчни чипове в човек за първи път. Първоначалните резултати откриват обещаващи...
Японската лунна сонда се събуди
Понеделник, 29 Януари 2024 18:18
Японската агенция за аерокосмически изследвания (Jaxa) заяви, че в неделя е възстановила контакта със спускаемия лунен модул. В продължение на седмица Луноходът нямаше контакт със Земята заради проблем...
Търси в новини:
345678910111213

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook