Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Германия е сред най-големите губещи от Brexit

Неделя, 16 Февруари 2020 13:41
Източник: investor.bg   
Мрачни чувства се разпространяват в средите на германския елит, докато дългосрочните последствия от Brexit започват да си проличават.

От 27-те страни членки на Европейския съюз (ЕС) Ирландия изпитва най-големи страхове от излизането на Великобритания от икономическата общност. А Германия вероятно заема втора позиция по този показател. Това е така не само защото Brexit променя оставащата структура на ЕС, а защото променя и ролята на Берлин в блока – нещо, което Германия се опитва да избегне от близо половин век, пише Андреас Клут в анализ за Bloomberg.

Европейската интеграция, която започна през 50-те години на миналия век, бе начин за Западна Германия да се отърве от националистическото си и военно минало. Окупирани от три от силите на Антихитлеристката коалиция, Западна Германия не е имала пълен национален суверенитет, така че не е изпитвала притеснения от обвързването с Брюксел. За да задвижи европейския проект, Берлин е разчитал на различни форми на подкрепа от тези страни.

За да се изградят структурите, които впоследствие формират ЕС, Франция е имала важна роля. Но под управлението на президента Шарл дьо Гол Франция е виждала бъдещето на Европа по различен начин. Погледът на Париж е включвал помирение с Германия, но и запазването на надмощие над „англосаксонските сили“. Това са били САЩ и Великобритания, другите две сили, от които Западна Германия е имала нужда.

САЩ са осигурявали защита на Западна Германия от Съветския съюз и са следели за запазването на международния ред. От друга страна, Великобритания е била по-малката версия на САЩ на Стария континент.

Западна Германия е имала силна политическа мотивация за присъединяването на Великобритания в ЕС, докато Париж е бил твърдо против. Германия и Франция винаги са влизали в конфликт по отношение на икономическите традиции. Френската традиция е базирана на държавна намеса и поставя под съмнение свободната търговия и свободния пазар. Докато германската се базира на ограничаването на държавната намеса и стимулирането на свободната търговия.

Германия е считала, че Великобритания е била по-съпричастна по отношение на приемането на европейските ценности в сравнение с Франция. Такова е било виждането и на Холандия. Присъединяването на Великобритания в блока е означавало възможност за сътрудничество на „севера“ в Съвета на министрите – органът за вземане на политическите решения.

Така и се е случвало. Северният съюз обикновено е имал достатъчно гласове, за да налага вето върху идеите на юга, които не е харесвал, дори когато ЕС се е разширявал.

Проектите на Лондон и Берлин включват единен пазар, строга политика за конкуренцията и либерализация на търговските сделки. Сред проектите, които са били успешно предотвратявани, е европейската индустриална политика.

Brexit сега означава, че движещата сила на ЕС се измества на югоизток. След Brexit Германия, Швеция, Дания, Финландия, Ирландия и Холандия ще разполагат с блокиращо малцинство от 27.8%, което е недостатъчно за налагането на вето. Дори и с участието на балтийските страни и Австрия, северът няма да има голямо влияние.

Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) се обедини около отхвърлянето на мигрантската политика, която бе диктувана от Германия след бежанската криза от 2015 г. Тогава четирите страни получиха подкрепа и от Австрия, която традиционно е партньор на Германия. В зависимост и от политическите въпроси – в момента се формират и други съюзи. В основната си част те са срещу най-голямата страна членка на ЕС – Германия.

Географски и политически по този начин Германия отново се оказва, притисната в средата.


Коментари
09:15ч. 17 Февруари 2020 #3
МоРсКи
Германия? Германия отдавна я няма!
19:58ч. 16 Февруари 2020 #2
Dernev
Стига минало. То няма да ни осигури бъдещето. А за да имаме такова трябва да се научим първо да мислим за Европа и да осигурим мирът в Европа. От историята са следите от две световни войни. Стигат ни толкова. Това е основното за което сме длъжни да работим ние европейците. Никой друг няма да ни го осигури. Напротив. Работят да ни вкарат в 3-та СВ. Ще евърхът на глупостта да влезем в каоана им.
15:59ч. 16 Февруари 2020 #1
summertime
Крайно време е шахматните фигури да бъдат разместени.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Атентат Москва
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Политика
Радев удостои с орден „Стара планина“ главния управител на Германо-българската индустриално-търговска камара
Петък, 26 Януари 2024 17:02
Германските инвеститори внасят в България нови, прогресивни модели на отношенията между бизнеса, държавата и обществото, с което допринасят много за развитието на модерна и конкурентоспособна икономика...
Атанасова и Белазелков официално са конституционни съдии
Петък, 26 Януари 2024 11:19
Десислава Атанасова и Борислав Белазелков официално станаха конституционни съдии. Двамата положиха клетва в отсъствието на президента Румен Радев. Държавният глава заяви, че няма да присъства на церемонията....
Президентът няма да присъства на клетвата на новите съдии в Конституционния съд
Петък, 26 Януари 2024 10:12
Президентът Румен Радев няма да присъства на клетвата на новоизбраните съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков в Конституционния съд, съобщиха от Президентството. Полагането на клетва за спазване...
Коста Стоянов: Ветропарковете в Черно море ще застрашат хляба на хиляди рибари
Петък, 26 Януари 2024 09:07
Народният представител от “Възраждане”, инж. Коста Стоянов изрази отношение към внесения вчера Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Депутатът заяви, че това е поредният...
Законопроектът за ВЕИ в Черно море мина на първо четене
Четвъртък, 25 Януари 2024 13:35
Депутатите приеха на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, с който да се разположат вятърни електроцентрали в Черно море с концесии за по 30 години. Законопроектът...
Премиерът: Бюджет 2024 ни приближава към еврото
Четвъртък, 25 Януари 2024 11:04
Правителството ще гласува постановлението за изпълнение на Бюджет 2024. С него се задават правилата, по които министерствата, държавните институции и общините ще реализират политиките, заложени за тази...
Драгомир Драганов зае депутатското място на Десислава Атанасова
Четвъртък, 25 Януари 2024 10:37
Драгомир Драганов зае мястото на Десислава Атанасова като депутат в групата на ГЕРБ-СДС в парламента. В началото на днешния пленарна ден той положи клетва. Припомняме, че избраната за конституционен...
Българският и датският премиер обсъдиха европейската отбранителна система и зелената енергетика
Сряда, 24 Януари 2024 18:16
Развитието на европейската отбранителна система и зелената енергетика бяха във фокуса на срещата на министър-председателя акад. Николай Денков с премиера на Дания Мете Фредериксен днес в Копенхаген. Двамата...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Време за култура Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Без вредители
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 1.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook