Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Учени от Йейл съживиха клетъчна активност в мозъка на умряло прасе

Четвъртък, 18 Април 2019 10:32
Източник: News.bg   
Учените от Университета в Йейл са успели да възстановят клетъчна активност в мозъка на прасе часове след смъртта, което може да доведе до напредък в лечението на човешки инсулт и мозъчни увреждания, съобщават учените, цитирани от "Ройтерс" и БиБиСи.

Учените подчертават, че работата им дори не се доближава до събуждане на съзнанието в мъртви мозъци. Всъщност експериментът е специално предназначен да избегне такъв резултат, макар и малко вероятен.

И все пак, проучването повдига множество биоетични въпроси, включително въпроси относно самото определение на мозъчната смърт и потенциалните последствия за протоколите, свързани с донорството на органи.

Изследването е резултат от усилията за подобряване на изследването на развитието на мозъка, разстройствата и еволюцията. Основното практическо приложение е перспективата да се позволи на учените да анализират цели мозъчни проби от големи бозайници в три измерения, вместо чрез изследвания, ограничени до малки тъканни проби, съобщава Йейл.

Изследването, подкрепено от Националните институти по здравеопазване, не предлага незабавен клиничен пробив за хората, според авторите. Учените всъщност откриват работещи синапси - връзките между мозъчните клетки, които им позволяват да общуват.

Резултатите от експеримента, публикувани в списание Nature, противоречат на отдавна приетите принципи за мозъчна смърт, които твърдят, че жизнената клетъчна активност спира необратимо секунди или минути, след като кислородът и кръвният поток бъдат прекъснати.

Ограниченото обновяване циркулационната функция и клетъчния метаболизъм в мозъците на свине, които са събрани от животни в предприятие за пакетиране на месо, е постигнато четири часа след смъртта чрез вливане в мозъка със специален химичен разтвор, предназначен да запази тъканта.

"Незасегнат мозък на голям бозайник запазва досега недооценен капацитет за възстановяване на циркулацията и някои молекулярни и клетъчни дейности няколко часа след спиране на кръвообращението", коментира водещият изследовател Ненад Сестан в прессъобщение на Йейл, публикувано преди проучването.

В лабораторията на Сестан, професор по неврология, сравнителна медицина, генетика и психиатрия, изследователите разработват така наречената система BrainEx, използвана за изпомпване на изкуствени хранителни вещества в съдовата мрежа на мозъка на свинете.

Учените обаче подчертават, че третираните мозъци все още нямат никакви забележими признаци на организирана електрическа активност, свързани с възприятието, съзнанието или съзнанието.

"Клинично дефиниран, това не е жив мозък, но е клетъчно активен мозък", допълва съавторът на изследването Звонимир Врселя, научен сътрудник по неврология.

Консервантът BrainEx включва вещества за блокиране на нервните сигнали. Изследователите също са готови да спрат всяка електрическа активност, която може да се появи чрез анестетици и намаляване на температурата, обяснява Йейл.

Докато изследването не предлага непосредствени терапевтични ползи за хората, то създава нова изследователска платформа, която в крайна сметка може да помогне на лекарите да намерят начини за съживяване на мозъчната функция при пациенти с мозъчен инсулт или за тестване на нови лечения за възстановяване на мозъчните клетки, увредени от нараняване.

В същото време, изследването може да предизвика нови затруднения около определянето на самата смърт, широко дефинирани от определението като необратима загуба на цялата мозъчна функция. Размиването на тази линия има последици на свой ред за вземане на решение, когато лекарите са етично задължени да преминат от запазване на живота на пациента към запазването на техните органи.

Това променя ли смисъла на смъртта - В момента не, но някои етици коментират, че сега трябва да има дебат, тъй като хората, които са "в мозъчна смърт", са основен източник на органи за трансплантация.

Професор Доминик Уилкинсън, професор по медицинска етика и консултант-неонатолог в Оксфорд, каза: "След като някой е диагностициран с мозъчна смърт, понастоящем няма начин този човек да се възстанови. Човешката личност си е отишла завинаги. Ако в бъдеще е възможно да се възстанови функцията на мозъка след смъртта, да се върне ума и личността на някого, това, разбира се, ще има важни последици за нашите определения на смъртта. Но към момента това не е така".

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Наука
Археолози смятат, че са открили вилата на Октавиан Август
Днес, 23 Април 2024 13:48
Археолози от университета в Токио откриха това, което смятат, че е вила, принадлежаща на римския император Гай Юлий Цезар Август (роден като Гай Октавий) на северната страна на Везувий, според публикация...
Протеин, открит в потта, може да предпази хората от лаймска болест
Понеделник, 22 Април 2024 13:57
Лаймската болест, бактериална инфекция, предавана от кърлежи, засяга почти половин милион души в Съединените щати всяка година. Лаймската болест е една от най-разпространените, предавани с кърлежи инфекции...
Защо НАСА иска часова зона на Луната?
Понеделник, 22 Април 2024 10:56
Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT). В меморандум, публикуван...
TikTok застрашен от забрана в САЩ
Неделя, 21 Април 2024 15:44
Социалната мрежа TikTok е застрашена да бъде забранена в САЩ. Американските власти обвиняват видеоплатформата, че позволява на Пекин да шпионира и манипулира 170-те милиона американски потребители. Членовете...
Някога лисиците са били най-добрите приятели на хората, твърди проучване
Петък, 12 Април 2024 15:51
Хората и кучетата имат дълга история. Връзката между двата вида е на десетки хиляди години. Въпреки това, нов анализ на доказателства от патагонско погребение, датиращо отпреди около 1500 години, намеква...
Национална олимпиада по Scratch и Roblox за ученици – Участвайте сега!
Сряда, 10 Април 2024 10:45
Фондация Advance Web Education с гордост обявява вълнуващата Национална олимпиада по Scratch и Roblox за ученици, част от инициативата Advance Web Cup. Състезанието има за цел да насърчи следващото поколение...
Национална младежка конференция по астрономия откриват днес във Варна
Четвъртък, 11 Април 2024 09:45
50- та Национална младежка конференция по астрономия ще бъде открита днес от 14:00 часа във ФКЦ-Варна, научи Moreto.net В нея ще участват близо 160 ученици, студенти, докторанти, преподаватели и учени...
Емил Радев призова за стриктно прилагане на мерки срещу злоупотребите с изкуствен интелект
Сряда, 10 Април 2024 15:48
За по-строг надзор и ефективно прилагане на регулаторните мерки призова евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев в отговор на нарастващите злоупотреби чрез използването на системи с изкуствен интелект. Повод...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook