Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

От 30 продукта в Германия, Австрия и България, при 15 у нас цената е между 20% и 100% по-висока

Понеделник, 21 Май 2018 10:30
Източник: БГНЕС   
България също участва с проучвания за събиране на данни за наличие на „двоен стандарт" при храни, произведени от един и същ производител или предлагани под една и съща марка в различни държави членки на ЕС. Трябва обаче ясно да се посочи, че става дума за различия в качествените показатели за храните, които по същество са абсолютно безопасни и годни за консумация, и при които са спазени напълно изискванията за етикетиране. Това заявява министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов в отговор на депутатски въпрос за проверки за предлагането на пазара на продукти от една и съща търговска марка, но различни по качество и състав от 17 юли 2017 г. до този момент и предприетите мерки и действия за предотвратяване на нелоялните търговски практики.

През м. март 2017 г., със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните е създадена работна група от експерти на агенцията, лабораторни специалисти и експерти в областта на храненето и диететиката. Основната задача на сформираната работна група е да извърши проучване на пазара и да изготви анализ за определянето на групите храни и показателите, които следва да бъдат обект на лабораторно изпитване във връзка с двойния стандарт на храни, произведени от един и същ производител и предлагани в различни държави членки на ЕС. България проведе три проучвания по отношение на двойния стандарт на храни.

При първото проучване от търговски вериги, представени както в Германия и Австрия така и в България, бяха закупени 30 продукта от пет големи групи - шоколадови изделия, безалкохолни напитки и сокове, детски храни, млечни продукти и месни продукти. Бяха извършени няколко вида анализи - на съответствие и съпоставимост на съдържанието описано на етикетите, на органолептичните характеристики на продуктите, на физико-химичните показатели, както и анализ на цените, на които са закупени. При анализа на съдържанието описано на етикета бе констатирано различие в 7 продукта или това са 23% от закупените продукти. Например - в газирана напитка от една и съща марка, продуктът от немския пазар съдържа „захар", а този, предлаган в България съдържа „фруктозо-глюкозен сироп". В детски шоколадов десерт от една и съща търговска марка се наблюдават значителни разлики между съставките на двата етикета.

В продукта от Германия се съдържат захар, декстроза и яйчен прах, а в продукта от България се съдържа захар, глюкоза, глюкозо - фруктозен сироп, яйца. Освен това в „германския" има мляко - 24%, тъмен (горчив) шоколад - 21%, докато в „българския" има мляко 21% и шоколад - 20%. При органолептичните изпитвания е установено различие в 4 продукта или 10% от закупените продукти. Физико-химичните анализи не показаха сериозни различия - отклоненията са в рамките на допустимите отклонения. Съпоставката на цените показа, че за 15 продукта или над 50% цената в страната е между 20% и 100% по-висока, напр. за два продукта детски храни, единия е с 90%, а другия с 107% по-висока цена. За останалите продукти е констатирано много малко разминаване или липса на такова, подчертава в отговора си министърът.

За периода 17 юли 2017 г. - 10 май 2018 г. са проведени следващите две проучвания за наличие на двоен стандарт.

В края на месец юли 2017 г. експерти от Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите закупиха 31 проби от търговски обекти в Италия, Франция и Швейцария, а паралелно от България бяха взети същите марки и видове продукти. Храните бяха условно разделени на осем основни групи - зехтин, бира, млечни десерти, консервирани храни, захарни изделия, детски храни, кафе, разтворими и плодови напитки и солени и тестени храни. Проверката включваше подробен сравнителен анализ на етикетите и финансов анализ за евентуално различие в цените. При сравнителния анализ на етикетите не бяха установени разлики, съставките бяха идентични.

Само при един продукт на българския пазар не е отбелязан процентът какао, за разлика от аналога му на западноевропейските пазари. Сравнението на цените след елиминиране на разликите от ДДС показа, че нетната стойност на 9 продукта е по-висока у нас, в сравнение с Италия, Франция и Швейцария. Най-голяма е разликата при макаронени изделия от твърда пшеница - 50%. Между 32% и 36% по-скъпи са концентрирано доматено пюре и кетчуп. С по-високи цени у нас са още конфитюр от боровинки, печено мляно кафе за еспресо машина, какаова напитка на прах, руло с пълнеж от крем и ягоди, светла бира, както и зехтин „Екстра върджин". При 5 от продуктите нетната цена е една и съща, или с минимално отклонение спрямо западноевропейския пазар.

Останалите 17 храни са по-евтини в България като разликите варират от 9% до 74%. В рамките на третото проучване за наличие на „двоен стандарт" при храните през периода м. февруари - м. април 2018 г. са подложени на сравнение 53 аналогични продукти, взети от европейския (Германия, Австрия, Италия и Чехия) и българския пазар. Условно храните са разделени в следните групи: месни продукти, млечни и имитиращи продукти, млечни десерти и сметани, консервирани храни, кремове и сметани, детски храни, тестени и сладкарски изделия, безалкохолни и енергийни напитки, разтворими напитки, чипс, зърнени закуски, шоколадови и захарни изделия.

В резюме, при сравняване и анализ на етикетите в 13 продукта са констатирани различия в представената информация по отношение на състав и/или хранителна стойност и външен вид, 5 продукта показват различия по органолептични показатели (сензорен анализ), а в 2 са установени различия във физикохимични изпитвания. Проучването и в трите си етапа включваше храни, произведени от големи международни компании, чиито седалища и производствени предприятия се намират основно извън територията на Република България.

Анализът на храните и в трите етапа показа, че са спазени изискванията на Регламент (ЕС) № 1169/2011 по отношение предоставянето на информация на потребителите. Освен това, за да бъдат предприети действия на европейско равнище следва да има разработено законодателство, относно различното качество и състав на храни от една и съща търговска марка. По време на Форума на високо равнище „Двойният стандарт при храните в ЕС - да сложим проблема на масата", проведен в София в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС, Комисар Вера Юрова представи вижданията на Европейската комисия за предстоящи промени в няколко европейски директиви, които ще могат да подпомогнат общият ни стремеж за елиминиране на практиките за производството на храни, продавани под една и съща марка, но с различни съставки за различните пазари в Европа, заявява Порожанов. Едва тогава ще може да се премине и към стъпки за налагане на санкции на производителите, които продължават да прилагат подобни нелоялни практики и които водят до подвеждане на потребителите.

Първата крачка вече е направена, като от Европейската комисия чрез Съвместния изследователски център (JRC) е разработена хармонизирана методология за подбор и анализ на храни. Република България ще продължи да участва в инициативите за елиминиране на „двойния стандарт", работим съвместно с останалите държави членки, като се надяваме да направим така, че „двойния стандарт" по отношение на храните да бъде премахнат, се казва още в отговора на министър Порожанов.

Коментари
18:08ч. 21 Май 2018 #1
eho
И защо Бойко популиста излъга , че ще нахрани евродепутатите с ГМО храни от БГ магазин. Затова номерата от веригите хранителни магазини ще продължават.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Атентат Москва
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Бизнес
Стабилизация на бизнес климата, отчитат от НСИ
Днес, 29 Март 2024 12:36
Трети пореден месец общият показател на бизнес климата в страната остава почти без промяна, сочат данните от последното проучване на Националния статистически институт, През март стопанската конюнктура...
Зам.-министър Йоцев: Бизнесът има интерес да произвежда качествена и безопасна храна
Днес, 29 Март 2024 11:58
„Бизнесът има интерес да произвежда качествена и безопасна храна, за да стигне и остане на пазара. Затова самоконтролът е в основата на доверието на потребителя и на него се крепи цялата хранителна индустрия.“...
Хотелиери от Варна, Златни пясъци и Албена създават нова браншова асоциация
Днес, 29 Март 2024 10:00
Част от големите хотелиери в България планират да създадат нова браншова асоциация, съобщава TravelNews Очаква се днес учредители да се съберат в "Гранд хотел Милениум" в София за нейното създаване....
Xiaomi пуска първия си електрически автомобил
Четвъртък, 28 Март 2024 12:46
Китайският производител на смартфони Xiaomi е готов да пусне първия си електрически автомобил и да започне да приема поръчки в четвъртък. Главният изпълнителен директор Лей Джун каза тази седмица, че...
Да направим пролетната ваканция полезна с Minecraft и Roblox!
Сряда, 27 Март 2024 10:00
Като родители, всеки от нас е запознат с това честосрещано предизвикателство: идва учебна ваканция и децата ни бързо преминават от структуриран учебен режим към дни, изпълнени с игри, стоене пред екрана...
Страните от ЕС сключват твърдо споразумение за украинското зърно, което увеличава възможността за мита
Четвъртък, 28 Март 2024 09:09
Страните членки сключиха решаваща сделка за удължаване на свободната търговия с Украйна до юни 2025 г. Но резултатът от преговорите представлява втвърдена позиция в сравнение с каквато и да е солидарност,...
Може ли купуването на техника онлайн да бъде по-изгодно?
Сряда, 27 Март 2024 15:12
В днешния дигитален свят онлайн пазаруването се превърна в норма за много хора. Това включва и закупуване на техника като компютри, лаптопи, телевизори, смартфони и др. Нека разгледаме какви са предимствата...
Проектът на Закон за въвеждане на еврото е публикуван за обществено обсъждане
Вторник, 26 Март 2024 11:45
Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Целта на документа е да осигури безпроблемното въвеждане на еврото в Република...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Време за култура Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Без вредители
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.0 + 4.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook