Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

435 години от въвеждането на Григорианския календар

Петък, 24 Февруари 2017 16:28
Източник: EkipNews.bg   
Преди 435 години, папа Григорий XIII представя изготвения от него календар, който е въведен в употреба на 4 октомври 1582г.

Той поправя древноримския Юлиански календар, за да отчете по-точно дължината на тропическата година.

Основната разлика между двама е в разпределянето на високосните години.

В Юлианския календар, всяка четвърта година е високосна и има един допълнителен ден през февруари. Това постепенно довело до забавяне в отчитането на дните и съответно до разликата от 10 дни спрямо астрономическото време. През XVI век църквата разбрала за разминаването щом пролетното равноденствие, което духовниците използват за определяне датата за Великден, се изместило към началото на март.

Докторът от Калабрия, Италия, Алойзий Лилий предлага нов вариант на летоброене, който по-късно папа Григорий одобрява. Новият календар премахва високосните дни за годините, които не са кратни на 100 и 400.

За да се компенсира натрупалата се разлика, папата разпорежда след 4 октомври 1582г. (денят, в който е въведен календарът) да следва 15 октомври.

Григорианският календар не се приема едновременно в цяла Европа. Той е наложен от Григорий XIII в страните под силно влияние на католическата църква - Испания, Португалия и Полша.

Протестантска Англия приема Григорианския календар чак през XVIII век. След Октомврийската революция през 1918г. и Русия започва да използва новия метод за броене на дните.

Григорианският календар е въведен в България с указ на цар Фердинанд I на 31 март 1916г. . Българската православна църква обаче го въвежда едва през 1968 г., вследствие на което църковните празници се изместват с 13 дни напред.

Новият начин за летоброене е малко по-дълъг от реалното време на обикаляне на Земята около Слънцето. Така че, около 3000-та година ще трябва да се отнеме още един ден.

Януари е първият месец за годината, според Григорианския календар, макар че е добавен последен, тъй като римляните смятали зимата за без-месечен период. Името идва от латински и означава месецът на Янус(римският бог на вратите и проходите, на Слънцето и светлината, както и на всяко начало и край). Старото българско име на януари е Голям Сечко, тъй като големият студ пресича всякаква земеделска дейност.

Първоначално за февруари се смятало, че е очистителен месец, тъй като в древен Рим по това време са се извършвали жертвоприношения за очистване от греховете. У нас, 28-дневният месец е познат още като Малък Сечко.

Март е третият месец от годината според Григорианския календар и има 31 дни и носи името на древноримския бог на войната Марс, затова и този месец се смятал за особено благоприятен за военни действия.

Четвъртият месец от годината – април – идва от латинското Aprilis, което в буквален превод означава „отварям”, защото тогава „пролетта се отваря”.

Месец май е кръстен или на древноримската богиня Мая, или на древноримската богиня на плодородието Бона Деа, чийто празник е бил през май. Славяните го наричали „тревен”, защото през него тревата започвала да расте.

Древноримската богиня Юнона, съпругата на Юпитер, също си има месец – юни. Славяните го кръстили на насекомото жетвар „изок”, което напада посевите.

Седмият месец от годината е кръстен на римския политик Юлий Цезар. По българските земи вместо „юли”, го наричали „червен”, защото по това време на годината събирали червеи, за да правят червена боя.

Още един месец носи името на император – за Октавиан Август това време от годината било изключително успешно във военен и политически план, затова и го преименувал. Месецът има 31 дни, защото императорът искал неговият месец да има толкова дни, колкото и месецът на Юлий Цезар.

Името му произлиза от латинската дума за „седем”, защото според Римския календар, септември бил седмият месец от годината. Славяните го наричали „руен” или „жълточервен”, защото по това време започва есента.

Осмият месец според Римския календар и десети в Григорианския – октомври, бил наричан от славяните „листопад”, заради природното явление.

Ноември е наричан още „груден”, защото по това време земята се скова от студ и става на грудки.

И декември е запазил името си от Римския календар. У нас обаче е наричан „снеговей”.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини -
27 февруари в историята
Събота, 27 Януари 2024 06:52
1531 г. – Осем немски князе и 11 града сформират Лига в защита на учението на Мартин Лутер. 1551 г. – Иван Грозни открива Стоглавия събор, ограничаващ правата на духовенството. 1599 г. – Джордано Бруно...
Проклятието на златните мини в Сенегал и Мали
Петък, 26 Януари 2024 15:35
Треската за злато в Сенегал започва всяка сутрин наново. В ранни зори уморени мъже спират мотоциклетите си край един каменист парцел близо до село Самекута. Дрехите им са целите в червен прах. В мината...
Мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи на Марс (видео)
Петък, 26 Януари 2024 14:32
След извършване на 72 исторически полета на Марс за три години, мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи. Първоначално проектиран като експеримент, Ingenuity стана първият, който оперира и...
Чарлз III влезе в болница за коригираща процедура за увеличена простата
Петък, 26 Януари 2024 13:52
Британският крал Чарлз III беше приет в болница в Лондон за коригираща процедура за увеличена простата. Бъкингамският дворец каза в изявление, че 75-годишният монарх е пристигнал в съоръжението за своето...
26 януари в историята
Петък, 26 Януари 2024 07:12
1340 г. – Кралят на Англия Едуард III е обявен за крал на Франция. 1500 г. – Испанският мореплавател и конкистадор Висенте Пинзон става първият европеец стъпил на брега на днешна Бразилия. 1531 г. –...
Известен италиански учен: Слънчевата система е "нетипична" за Вселената
Четвъртък, 25 Януари 2024 18:51
Откриването на първите екзопланети преди тридесет години преобърна представата за нашата Слънчева система и показа, че "ние сме доста нетипични" във Вселената, според известния италиански астроном и планетарен...
Представят Алманах „Съцветие“ във Варна
Четвъртък, 25 Януари 2024 15:44
На 31 януари от 18:00 ч. в отдел “Изкуство“ на РБ „Пенчо Славейков“ - Варна ще бъде представен Алманах на Съюза на свободните писатели в България. Националното издание включва произведения на автори от...
200 смелчаци ще се включат в екстремния Brutus Run край Варна
Четвъртък, 25 Януари 2024 10:52
Наближава деветото издание на Brutus Run, състезанието, което променя представите за физическа и ментална издръжливост. Над 200 смели души ще се изправят на 28 януари пред уникални предизвикателства. Brutus...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook