Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Портних: Поел съм категоричен ангажимент данъчната тежест да не бъде увеличавана

Вторник, 27 Декември 2016 13:03
Източник: Черно Море   
Преди настъпването на Новата година кметът на Варна Иван Портни разкри в предаването "Европейска Варна" по телевизия "Черно море" приоритетите на бюджета, които администрацията на града ще следва.

"Бюджета на Община Варна е констуиран по начин в който основните акценти в него да са социалните дейности, здравеопазване, образованието, културата, спорта - заяви Портних. - Предвиждат се средства и за инфраструктура, но основният инструмент, с който се опитваме да финансираме и решаваме инфраструктурните проекти на града, са европейските проекти. Уверено влизаме в новия Програмен период, само за следващата година осигуреното ни европейско финансиране е на стойност над 130 млн. лева. Ако погледнем актуализацията на бюджета за 2016г. ще видим , че макрорамката е увеличена с 12 млн. лв. спрямо 2015 г., което същност показва добро управление, добра работа и добра икономическа ситуация в града. Перспективата за бюджета за следващата година е оптимистична, считаме, че това е един реалистичен бюджет, който ще даде възможност да продължим динамичното обновяване на града ни такова, каквото го видяхме през последните няколко години."

Кметът категорично заяви, че няма да има промяна в местните данъци. "Аз съм поел категоричен ангажимент данъчната тежест да не бъде увеличавана", коментира Портних.

Според градоначалникът 2016 година е успешна от страна на бизнеса и туризма. "Сериозен е ръстът в туризма - в броя туристи , в реализираните нощувки, в приходите. - коментира още Портних. - Вярвам, че и през следващата година тази тенденция ще продължи. Това, което бих искал със задоволство да отбележа е, че с инвестициите, които направихме в подобряването на градската среда, пешеходния ринг, социализирането на обектите на културно – историческто наследство , новата зона на пристанището, богат събитиен ксалендар, успяхме да привлечем много повече туристи, които са от региона , да ги привлечем в града, което е сериозна инжекция за малкия и среден бизнес във Варна. В тази посока ще продължат усилията ни за следващата година. В края на 2016г. – беше година изпълнена с предизвикателства, но наред с успешния туристически сезон, можем да отбележим и други важни сфери , където имаме много добри резултати".

Портних отчете и добрите инфраструктурни резултати проекти които бяха реализирани през 2016 г. "Бих отбелязал успеха ни в изграждането на двата охранителни канала в „Аспарухово“, защото това гарантира безопасността и спокойствието на хората там. Стартираме и много други важни проекти – пречиствателната станция на „Златни пясъци“ започваме, с реализирането на редица инфраструктурни проекти по отношение на пътната инфраструктура, с редица инвестиции в образователната и спортната инфраструктура за младите хора. Десет училища и детски градини ще бъдат изцяло ремонтирани през следващата година. По подобие на проекта за ремонта и възстановяването на 230 детски площадки в целия град, сега започваме със спортни площадки за младите хора, за да могат там да спортуват. Ще изградим няколко спортни комплекса в различни части на града. Отчитам, че една добра основа е сложена за продължаване на започнатото и за още по – динамичното обновяване на Варна през 2017.

Новата 2017 година от огромно значение за Варна. Градът е Европейска младежка столица, а Портних разкри, че има още събития, които се селектират. "Тясно работим с неправителствения сектор, продължава селектирането на събития, които да минат под шапката на Младежка столица. В началото на следващата година, с приемането на бюджета, защото част от тези събития се включват и в бюджета, ще можем да обявим програмата за годината. Оценката на Европейския младежки форум за подготовката на града ни на този етап е изключетелно висока.

Кметът не засегна и една от наболелите теми за града - Синята зона и реализацията на този проект. "Стартирахме процедура по отношение софтуера на Синята зона, имаше доста обжалвания - заяви Портних. - След като се минаха съответните инстанции, в момента е във фаза разглеждане на техническите предложения. С приключването на тази процедура, веднага ще обявим процедурата за смс паркиране. В началото на втората половина на следващата година ще имаме готовност за поетапното внедряване на Синя зона.

Относно електронните билети, които ще се издават в градския транспорт Портих коментира: "Системата е изградена - каза Портних. - Знаете, че през тази година освен сериозната трансформация в обществения градски транспорт, освен с реализацията на на този огромен европейски проект, се случи една не по-малко съществена трансформация - прехвърлянето на линиите от частния превозвач към общинския. Във времето това е била една изключително лоша практика, за която говорихме и вече с цифри можем да я потвърдим. Рентабилните линии са били обслужвани от частния превозвач. При много по – малко разходи всъщност, той е правил много повече приходи от общинския. На 9-ти май се случи тази тежко извоювана трансформация. Крайната цел е на цената на билетчето – такава, каквато е в момента, тоест категорично да не се увеличава цената на билета, хората да могат да получат основното предимство. А именно – с един билет да могат да използват няколко линии в определен времеви интервал. Ако трябва да се придвижат до определена точка, използвайки две линии, да го правят на цената на едно билетче. Надявам се, че през вотрата половина на януари ефективно тази система ще може да заработи."

Община Варна е предприела и големи инвестиции, които ще се предприемат през 2017 г. "Един от основните ни приоритети, който вече анонсирахме през изманалата година, е работата ни в тези зони, които не са пррилежащи в централната градска част, с идеята обновяването и промяната да достигне до всеки дом - сподели Портних. - През следващата година ще стартираме изключетилно сериозни проекти в тази насока – във „Владислав Варненчик“ един микрорайон ще бъде изцяло обновен, един пилотен проект. Подобен ще бъде подходът ни за цялата останала част на града. Аналогично такива локални проекти имаме и в „Младост“, два в „Одесос“. Като говорим за „Аспарухово“ - там инвестициите в следващата година са наистина огромни, с цялостна рехабилитация на основните им буледарди, „Народни будители“, „Мара Тасева“, с разширение с две платна, „Първи Май“, изграждане на Рибарското пристанище, доизграждане на прилежащага инфраструктура към охранителните канали, влиза в ОбС паркоустройственият план, започва проектирането на Аспаруховия парк, превръщането му във втората морска градина на Варна, ред инвестиции, да не ги изреждам. Амбициите ни са да продължим инвестициите във Виница, с основната пътна инфраструктура, с изграждането на нов парк там, с изграждането на голям спортен комплекс за младите хора, в обхавата на целия град имаме доста мащабна инвестиционна програма, осигурили сме в много висока степен финансиране.Това ни дава основание уверено да гледаме напред, вярвам, че 2017г. ще е една успешна година за развитието на града."

Според градоначалникът пред него има няколко огромни предизвикателства. "Амбицията ни е да превърнем Варна в дестинация за четири сезона - заяви Портних. - Имаме минерална вода, която дава предпоставка за балнеоложки и спа туризъм, имаме богат събитиен календар, обекти на културно – историческото наследство, които са уникални, имаме с какво да се гордеем. Направихме не малко инвестиции в туристическа инфраструктруа. Продължаваме с тези усилия. Едно от големите предизвикателства е освобождаването на териоториятна на пристанище Варна - Изток от процеси като товарене на жито и превръщането на тази зона във визитната картичка на града ни.

В края на предаването "Европейска Варна" Иван Портних разкри и на какъв етап е проектът за сградата на новата библиотека. "Очакваме технически проект да има към средата на следващата година, след който веднага да обявим конкурс за избор на изпълнител на строежа. Активно работим с холандсктото проектанско бюро, което спечели международния конкурс. Благодаря и на ръковдството на библиотеката , защото те са буквално ежедневно ангажирани в хода на проектирането. След това остава въпросът с финансирането, което не бива да се подценява. Изключително сериозен е обектът, така че там разчитаме на средства от бюджета на общината, така и на помощ от правителството.", сподели Портних.


Коментари
14:40ч. 27 Декември 2016 #3
Nina
ВСЯКА година местните данъци и такси във Варна се вдигат! Ще почакаме да видим, как ще е тази година! Варна вече е лидер в местните данъци в страната, а по всички останали показатели се движи стремително НАЗАД! Малкият бизнес все повече намалява и като говорим за данъци, само вижте баснословните данък сгради и такса смет, които слагат на всяко ателие, офис или кабинет, даже слагат огромна такса смет и на абсолютно закрити и неработещи такива помещения! РЕКЕТ! След това идва енергото, което пък ги дои въз основа на статута ми с ДВОЙНА ЦЕНА на тока, нищо че е съвсем нормален битов ток! Така се създава „бизнес“ среда по варненски! В същото време размерът на безработицата гони рекордни размери, именно защото вече във Варна няма среда за нормален малък бизнес. Все повече мои познати ми заявяват, че искат да се местят в София, заради изключително мизерното заплащане на труда във Варна. А аз си мисля, на времето да си варненец беше гордост, всеки гледаше варненци със завист, даже софиянци, а сега като чуят Варна, всички се сещат за мафия и рекет, от най-ужасните, които всеки момент могат да влязат в дома и бизнеса ти и да ти съсипят живота. После идва и отвращението от продаваната навсякъде дрога и някак вече спираш да усещаш мириса на морето.“Най-добрият град за живеене“..Помните ли, че май имаше такова нещо, но вече е затрупан този спомен от липсата на ред,спокойствие,презастрояване и боклуци НАВСЯКЪДЕ!Останаха само високите данъци!
14:24ч. 27 Декември 2016 #2
yeni
В община Аврен данъците на колите са наполовина от Варненските.
14:03ч. 27 Декември 2016 #1
Varna
Направо ме зарадва... А това, че данъчната тежест във Варна е една от най-големите в страната май не му се коментира на кметчето...
Започвам сериозно да се замислям да си сменя местожителството - само от данъците на автомобилите ще спестя едни 500-800лв годишно...
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Промени в движението във Варна за 24 май
Днес, 23 Май 2026 14:35
Във връзка с тържественото отбелязване на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, в централната част на Варна ще бъдат въведени временни ограничения в движението на автомобили. В празничния ден...
Варна отваря музеи, галерии и арт пространства за Европейската нощ на музеите
Днес, 23 Май 2026 08:25
Варна отново ще се превърне в сцена на изкуството, историята и творческите срещи по време на Европейската нощ на музеите и галериите на 23 май. Варненци и гостите на града ще могат да посетят безплатно...
Унгария забрани вноса на земеделска продукция от Украйна
Днес, 23 Май 2026 14:00
Унгарският министър-председател Петер Мадяр забрани вноса на земеделска продукция от Украйна, предаде Укринформ, като се позова на негова публикация в Екс. "Правителството оттегля намерението на Унгария...
Какво ще бъде времето на 24 май
Днес, 23 Май 2026 13:14
И през следващото денонощие въздушната маса над страната ще остане силно неустойчива. През по-голямата част на нощта валежи ще има в западните и централните райони на Северна България, Горнотракийската...
НЧ „Васил Левски 1945“ – Варна с „Нощ, в която думите светят“
Днес, 23 Май 2026 12:49
В днешния 23 май Библиотеката към НЧ „Васил Левски 1945“ – Варна ще се превърне в сцена на специално литературно събитие, в което книгите „оживяват“ чрез хора, спомени и поезия. През вечерта пространството...
Кръг от лица са подпомагали укриването на Васил Михайлов
Днес, 23 Май 2026 12:24
„Очевидно не е работено активно по издирването на Васил Михайлов“, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев пред журналисти в Пловдив, съобщи БНТ. Коментарът идва след задържането...
Регионалната библиотека във Варна обновява дигиталната си платформа
Днес, 23 Май 2026 11:59
Емблемата на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков” в онлайн пространството – „Варненска дигитална библиотека“, навлиза в нов етап от развитието си с проект за ребрандиране и нова визуална идентичност....
„Продавач на надежда“: Нов документален филм разказва за живота на Бате Николай
Днес, 23 Май 2026 11:27
Нов пълнометражен документален филм разказва за артиста Николай Николаев – Бате Николай. Проектът е озаглавен „Продавач на надежда”, като реализацията му стартира в началото на тази година. Това е филм...
Студентски антиправителствен протест блокира центъра на Белград днес
Днес, 23 Май 2026 10:55
Мащабен антиправителствен протест, организиран от студенти, ще се проведе днес в сръбската столица Белград, съобщават организаторите от профила в Инстаграм на групата „Студенти, участващи в блокадата“. Събитието...
Най-малко 90 души са загинали при експлозия в китайска въглищна мина
Днес, 23 Май 2026 10:26
Най-малко 90 души са загинали при експлозия във въглищна мина в Северен Китай, съобщават държавните медии в страната. Инцидентът е станал в мина „Люшеню“, управлявана от групата „Тунчжоу“, в провинция...
Част от к.к. „Чайка“ остава без вода заради авария
Днес, 23 Май 2026 10:00
Заради авария е прекъснато водоподаването в част от курортния комплекс к.к. Чайка. Засегнатият район е без вода до 16:00 ч., съобщават от ВиК оператора. Очаква се водоподаването да бъде възстановено...
Бедствено положение във Велико Търново след проливни дъждове и наводнения
Днес, 23 Май 2026 09:29
Бедствено положение е обявено във Велико Търново след интензивни валежи, паднали през последните часове. По първоначални данни количеството дъжд е между 70 и 80 литра на квадратен метър. Ситуацията...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook